2019 Pirelli Takvimi Milano'da tanıtıldı

Kırk altıncı edisyon olan ve ünlü fotoğrafçı Albert Watson tarafından Nisan ayında Miami ve New York'ta çekilen "Dreaming" temalı 2019 Pirelli Takvimi, Milano'daki modern sanat mekanı Pirelli HangarBicocca'da tanıtıldı.

2019 Pirelli Takvimi Milano'da tanıtıldı

Kırk altıncı edisyon olan ve ünlü fotoğrafçı Albert Watson tarafından Nisan ayında Miami ve New York'ta çekilen "Dreaming" temalı 2019 Pirelli Takvimi, Milano'daki modern sanat mekanı Pirelli HangarBicocca'da tanıtıldı.

06 Aralık 2018 Perşembe 08:08
2019 Pirelli Takvimi Milano'da tanıtıldı

2019 Pirelli Takvimi Milano'da tanıtıldı


Milano, 5 Aralık 2018 – Her biri kendi düşlerinin ve tutkularının peşinden giden dört kadının hayallerini ve hedeflerine ulaşma kararlılığını anlatan fotoğraflar...

Takvimde, kırk çekimden oluşan bir akışta Gigi Hadid ile Alexander Wang, Julia Garner, Misty Copeland ile Calvin Royal III ve Laetitia Casta ile Sergei Polunin tarafından canlandırılan karakterlerin öyküleri anlatılıyor. Renkli ve siyah beyaz fotoğraflar, Albert Watson'un film sanatına duyduğu tutkudan alınan ilhamla sinematik 16:9 formatında çekildi.

Watson, 2019 Pirelli Takvimi ile ilgili şu değerlendirmede bulundu: "Bu projeye diğer fotoğrafçılardan farklı bir şekilde yaklaşmak istedim ve bunun en iyi yolunun ne olacağını düşündüm. Sonuçta, derinliği olan ve bir öykü anlatan, güzel nitelikli fotoğraflar aradım. Sadece bir kişinin portresinden daha fazlası olan, bir film karesi gibi görünen bir şey yaratmak istedim. Takvime bakanların, en saf haliyle fotoğrafçılığı amaçladığımı, çektiğim kadınları araştırdığımı ve günümüz kadınlarının pozitif vizyonunu ileten bir durum yarattığımı görmelerini istedim."

Fotoğrafçı, takvimi nasıl çektiğini anlatırken (ekli röportaja bakınız) kendi hayallerinden, gerektirdiği çaba ve özveriden de söz etti: "Bir hayalinizi gerçekleştirmek için çok çalışmanız gerekir. Daima adım adım ilerledim, her seferinde bir hedefe ulaştım ve hemen merdivenin en tepesine çıkmayı istemedim. Bazen bu merdivenin sonsuza dek çıkabileceğini ve en üst basamağının hep uzak olduğunu düşünsem de bence kendiniz için daima giderek daha iddialı hedefler ve hayaller belirmeye değiyor."

Watson, dört kadının her birinin geleceğe odaklandığını ve "kendi bireyselliğine, hayatta belirgin bir amacına ve kendine has bir iş yapış biçimine sahip olduğunu" söyledi. "Yani, altta yatan tema 'hayaller' olmakla birlikte tüm projenin ardındaki temel fikir, dört 'küçük filmle' bir hikaye anlatmak. Kahramanların umutlarını ve gelecek konusundaki düşünme biçimlerini beraberinde hayal kurmayı da getirecek şekilde aktarmak istedim."

Watson'un açıklamasına göre, bunun bir örneği Gigi Hadid'in canlandırdığı karakter. Yakın zamanda partnerinden ayrılan bu kadın, cam bir kulede yalnız yaşıyor, tek yakın arkadaşı ve sırdaşı da Alexander Wang"Bu resimlerde bir ölçüde endişe var bence. Hadid'in karakteri ile geleceğini düşünen bir kadın hissini aktarmak ve bir yandan da yalnızlık durumunda göstermek istedim. Onu hayatta nereye gideceğini, yarın ne yapacağını düşünürken görüyoruz. Fotoğrafladığım diğer kadınlardan ve ortamlardan çok daha minimal olmasını istedim."

Julia Garner, doğayı ve yalnızlığı seven genç bir fotoğrafçıyı canlandırıyor. Watson, onunla ilgili de şunları söyledi: "Julia çok başarılı bir oyuncu ve doğrudan karaktere girdi. Başarılı sergiler düzenlemeyi hayal eden bir botanik fotoğrafçıyı oynadı. Miami'de çalışmamız için mükemmel olan çok güzel tropikal bir bahçede çekim yaptık."

Takvimdeki partneri Calvin Royal III olan Misty Copeland da geleceğe bakıyor ve dans dünyasında ün kazanmayı hayal ediyor. "Başarılı olmaya çalışmak onun itici gücü" diyen Watson şöyle devam etti: "Copeland'ın karakteri bir kulüpte dans ederek hayatını kazanıyor, ama aynı zamanda bahçesinde küçük bir sahne kurmuş ve burada yıldız olmak için dans provaları yapıyor, bazen de erkek arkadaşı rolündeki Calvin Royal III ile dans ediyor."

Son olarak, Laetitia CastaSergei Polunin'in canlandırdığı partneriyle birlikte bir stüdyo dairede yaşayan bir ressamı oynuyor. Kadın bir sanatçı, erkekse dansçı olarak başarılı olma hayalleri kuruyor. Watson, Laetitia Casta içinse şunları söyledi: "İşin ilginç yanı, Laetitia gerçek hayatta boş zamanlarında çokça heykel yapıyor ve sanat eserleri üretiyor. Bu çok işe yaradı ve karaktere girmesine yardımcı oldu. Sahnelere biraz daha doğal parlaklık katmak için çekimi dışarıda yapmaya karar verdik. Miami'nin tropikal atmosferi bu resimde kilit bir bileşen oldu."

FOTOĞRAF SANATÇISI ALBERT WATSON

SANAT YÖNETİMİ BARON & BARON

UYGULAYICI YAPIM THE PRODUCTION CLUB

PRODÜKSİYON TASARIMI STEVE KIMMEL

KADRO LAETITIA CASTA, MISTY COPELAND, JULIA GARNER,

GIGI HADID, SERGEI POLUNIN, CALVIN ROYAL III, ALEXANDER WANG

MODEL ASTRID EIKA

KASTİNG YÖNETMENİ PIERGIORGIO DEL MORO

POST PRODÜKSİYON EMI ROBINSON

FOTOĞRAF ASİSTANI TARO HASHIMURA

DİJİTAL TEKNİSYEN ADRIEN POTIER

KALİGRAFİ UZMANI NICOLAS OUCHENIR

ATELIER NICOLAS OUCHENIR "ZZO" TARAFINDAN TEMSİL EDİLMEKTEDİR

MAKYAJ SANATÇISI JAMES KALIARDOS

SAÇ ŞEKİLLENDİRME KERRY WARN

PROP STYLIST ARNOLD BARROS

STİL DANIŞMANI JULIA VON BOEHM, ALLISON BORNSTEIN'E TEŞEKKÜRLERİMİZLE

SET DEKORASYONU BELINDA SCOTT

2019 PIRELLI TAKVİMİ

ALBERT WATSON İLE RÖPORTAJ

Pirelli Takvimi projesine nasıl yaklaştınız?

Pirelli Takvimi her fotoğrafçı için benzersiz bir projedir. Bu görevi ilk üstlendiğimde diğer projeye diğer fotoğrafçılardan farklı bir şekilde yaklaşmak istedim ve bunun en iyi yolunun ne olacağını düşündüm. Sonuçta, derinliği olan ve bir öykü anlatan, güzel nitelikli fotoğraflar aradım. Sadece bir kişinin portresinden daha fazlası olan, bir film karesi gibi görünen bir şey yaratmak istedim. Takvime bakanların, en saf haliyle fotoğrafçılığı amaçladığımı, çektiğim kadınları araştırdığımı ve günümüz kadınlarının pozitif vizyonunu ileten bir durum yarattığımı görmelerini istedim.

Projeyi nasıl kurguladınız?

Güçlü bir söylemi olduğundan emin olmak istedim ve "fotoğrafların film kareleri gibi görünmesini sağlamaya çalışalım" diye düşündüm. Her şeyi geniş ekran formatında çektik, ki oldukça zorlayıcıydı. Dört kadının her biri, kendi bireyselliğine, hayatta belirgin bir amaca ve kendine has bir iş yapış biçimine sahip. Ve hepsi geleceğine odaklı. Yani, altta yatan tema 'hayaller' olmakla birlikte tüm projenin ardındaki temel fikir, dört 'küçük filmle' bir hikaye anlatmaktı.

Takvime hayat veren öykülerden söz edebilir misiniz?

2019 Pirelli Takvimi'nde her karakter bir rol oynuyor. Bazı durumlarda rol, oyuncunun gerçek hayattaki işine yakında ama burada hepsi kesinlikle bir karakteri canlandırdı, kendilerini değil. Ben de tam olarak bunu istedim.

Yakın zamanda partnerinden ayrılan kadını Gigi Hadid canlandırıyor. Bir sırdaşı var ama erkek arkadaşı değil, bu rolü Alexander Wang oynuyor ve bu zor zamanları atlatmasına yardım ediyor. Bu resimlerde bir ölçüde endişe var bence. Gigi Hadid'in karakteri ile geleceğini düşünen bir kadın hissini aktarmak ve bir yandan da yalnızlık durumunda göstermek istedim. Onu hayatta nereye gideceğini, yarın ne yapacağını düşünürken görüyoruz. Fotoğrafladığım diğer kadınlardan ve ortamlardan çok daha minimal olmasını, onu çektiğim ortama yansımasını istedim. Diğer kahramanların ortamları oldukça kalabalık ve hemen hepsinde aksiyon var.

Julia Garner'ın karakteri, başarılı sergiler düzenlemeyi hayal eden bir botanik fotoğrafçı. Julia çok başarılı bir oyuncu ve doğrudan karaktere girdi. Miami'de çalışmamız için mükemmel olan çok güzel tropikal bir bahçede çekim yaptık."

Öte yandan, Misty Copeland ve Calvin Royal III, ünlü olmak isteyen ve ART Deco bir evde yaşayan iki dansçıyı canlandırıyor. Kadın Paris'te dans etme hayali kuruyor. Geleceğe bakıyor ve hedefleri var. Başarılı olmaya çalışmak onun itici gücü. Copeland'ın karakteri bir kulüpte dans ederek hayatını kazanıyor, ama aynı zamanda bahçesinde küçük bir sahne kurmuş ve burada yıldız olmak için dans provaları yapıyor, bazen de erkek arkadaşı rolündeki Calvin Royal III ile dans ediyor.

Laetitia Casta'nın canlandırdığı ressam, partneri rolündeki Sergei Polunin ile birlikte bir stüdyo dairede yaşıyor. Kadın bir sanatçı, erkekse dansçı olarak başarılı olma hayalleri kuruyor. Sahnelere biraz daha doğal parlaklık katmak için çekimi dışarıda yapmaya karar verdik. Miami'nin tropikal atmosferi bu resimde kilit bir bileşen oldu. İşin ilginç yanı, Laetitia gerçek hayatta boş zamanlarında çokça heykel yapıyor ve sanat eserleri üretiyor. Bu çok işe yaradı ve karaktere girmesine yardımcı oldu.

Işık bu projede nasıl bir rol oynadı?

Gençken, fotoğrafını çektiğim ilk ünlü kişi Alfred Hitchcock oldu. Bana, "Sevgili oğlum, hikayenin görsel çizimi tamamladığında film bitmiş demektir, tek yapmam gereken çekmektir" demişti. Bu mesajın bir kısmı bende iz bıraktı. 2019 Takvimi de bir film senaryosu gibi. Dört yıl süreyle grafik tasarım eğitimi aldığım ve daha sonra üç yıl Royal College of Art Film School'a devam edip yönetmen olarak mezun olduğum için çok şanslıyım. Hiç fotoğrafçı olarak eğitim almadım ve o noktadan sonra fotoğrafçı olmayı ve ışıklandırmayı öğrenmem gerekti. Bir fotoğrafçı olarak teknik konular benim için çok zordu, doğal gelmiyordu. Sezgisel olarak, bir sinema estetiğini takip etmek benim için çok doğaldı. Çalışmalarımın çoğu grafiklere ve sinemaya, bazen de ikisinin kombinasyonuna dayanıyor. Bunu Takvime katmam ve film kareleri gibi görüntüler üretmem gayet kolay oldu. Mesele, tüm bu farklı unsurları bir araya getirmek ve güçlü bir söylem yaratmaktı. Ortak payda, bu insanların hepsinin aktif olması; geleceklerini düşünüyorlar ve beş, on, yirmi yıl sonra nerede olabileceklerini hayal ediyorlar.

Sette çalışmayı sevdiniz mi?

Bazı insanların gerginlik dolu bir sette iyi çalıştığını biliyorum; yaratıcılıkları bir ölçüde bundan geliyor, ama aslında ben bunun tam tersiyim. İnsanlarla eğleniyorsam, onlarla birlikte olmaktan ve şakalaşmaktan keyif alıyorsam, onlardan çok daha fazla verim elde ediyorum. Gayrimenkulde her şeyin "konum, konum, konum" olması gibi ben de bazen genç fotoğrafçılara böyle bir işte her şeyin "hazırlık, hazırlık, hazırlık" olduğunu söylüyorum. İş için ne kadar çok hazırlanırsanız, o kadar yaratıcı olacaktır. Düşünmek ve planlamak, planlamak, planlamak gerekir. Gerçekten önemli olan budur.

Takvim için vizyonumuzu oluştururken muazzam destek aldım. Steve Kimmel sanat yönetmenliğini üstlendi, Arnold Barros ve Belinda Scott ile birlikte harika bir iş çıkardılar. Kendilerini adayarak çalışmaları sayesinde her şey mükemmel gitti. James Kaliardos makyaj sanatçılığını üstlendi. O da muhteşem bir iş başardı, güzel, görünmeyen ama var olan makyajlar yaptı. Kerry Warn'ın yaptığı saçlar, her kadında hep doğal durdu. Sinema dünyasında çok deneyimli olması sayesinde bu proje için mükemmel seçim oldu.

Julia Von Boehm stil danışmanlığımızı ve moda düzenlemelerini yaptı. Tüm bu kişilerin yanı sıra kendi asistanlarım Taro Hashimura ve Ed Smith de vardı, dijital işlerin hepsi Adrien Potier tarafından kontrol edildi ve Emi Robinson da harika rötuş yaptı.

Bu insanların hepsi çok katkı sağladı, bu yüzden bir fotoğraftan ziyade kesinlikle bir film projesi gibiydi.

Hayallerinizi gerçekleştirdiniz mi?

Bir hayalinizi gerçekleştirmek için çok çalışmanız gerekir. Daima adım adım ilerledim, her seferinde bir hedefe ulaştım ve hemen merdivenin en tepesine çıkmayı istemedim. Bazen bu merdivenin sonsuza dek çıkabileceğini ve en üst basamağının hep uzak olduğunu düşünsem de bence kendiniz için daima giderek daha iddialı hedefler ve hayaller belirmeye değiyor.

ALBERT WATSON – BİYOGRAFİ

İskoçya'nın Edinburgh şehrinde doğup büyüyen Albert Watson, Dundee'deki Jordanstone College of Art and Design'da grafik tasarım ve Londra'daki Royal College of Art'ta film ve televizyon eğitimi aldı. Doğuştan bir gözü görmemesine rağmen Albert Watson, müfredatının bir parçası olarak fotoğrafçılık eğitimi de aldı. 1970 yılında eşi Elizabeth ile birlikte ABD'ye taşındı ve Los Angeles'a yerleşti. Elizabeth, ilkokul öğretmeni olarak çalışırken Albert Watson da çoğunlukla hobi olarak fotoğraf çekmeye başladı. O zamandan ünümüze dünyanın en başarılı ve üretken fotoğrafçılarından biri olan Albert Watson, sanat, moda ve reklam fotoğrafçılığını harmanlama konusundaki kendine özgü yeteneğiyle fotoğrafçılık tarihinin en ikonik eserlerinden bazılarına imza atmıştır. Alfred Hitchcock ve Steve Jobs'ın portrelerinden Kate Moss'un model çekimlerine, Las Vegas manzaralarından Kral Tutankamon'un kalıntılarına kadar, Watson'un eserlerinin çeşitliliğine ve kapsamına sahip bir başka örnek bulmak zordur. Çarpıcı fotoğrafları ve etkileyici el yapımı baskıları, dünya çapında çeşitli galerilerde ve müzelerde sergilenmektedir. Fotoğraf sektörünün incili sayılan Photo District News, Albert Watson'u Irving Penn ve Richard Avedon ile birlikte tüm zamanların en etkili 20 fotoğrafçısı arasında göstermiştir.

Albert Watson'un kazandığı sayısız ödül arasında bir Lucie Ödülü, Grammy Ödülü, üç Andy ödülü, bir Der Steiger Ödülü, bir Hasselblad Masters Ödülü, ayrıca Royal Photographic Society tarafından yaşam boyu başarı ödülü olarak verilen 100. Yıl Madalyası sayılabilir. İskoçyalı Albert Watson'a fotoğrafçılık sanatına yaşam boyu katkıları nedeniyle 2015 Haziran ayında Kraliçe II. Elizabeth tarafından Britanya İmparatorluk Nişanı (OBE) takdim edilmiştir. Yıllar içinde Albert Watson'un fotoğrafları, dünya çapında 100'den fazla Vogue kapağında yer aldı. Ayrıca Rolling StoneTime ve Harper's Bazaargibi sayısız yayın için rock yıldızlarının, rap'çilerin, oyuncuların ve diğer ünlülerin ikonik moda veya portre çekimlerini yaptı. Albert Watson aynı zamanda Blumarine, Prada, The Gap, Levi's, Revlon ve Chanel gibi büyük markalar için yüzlerce reklam kampanyasının fotoğraflarını çekti. "Kill Bill" ve "Memoirs of a Geisha" gibi onlarca Hollywood filminin afiş çekimlerini yapan Watson, 100'ün üstünde televizyon reklamının yönetmenliğini de üstlendi. Watson bugüne dek beş kitap yayınladı: "Cyclops" (1994, Bullfinch); "Maroc" (Rizzoli, 1998); "Albert Watson" (Phaidon, 2007); "Strip Search" (PQ Blackwell/Chronicle 2010); ve "UFO: Unified Fashion Objectives" (PQ Blackwell/Abrams 2010.) En yeni kitabı "Kaos," Taschen tarafından 2017 yılında yayımlandı. Watson'un fotoğrafları ayrıca müze ve galeri sergileri dolayısıyla pek çok katalogda yer aldı.

Albert Watson, 2004'ten bu yana pek çok kişisel sergi düzenledi: Museo d'Arte Moderna (Milano, İtalya); KunstHausWien (Viyana, Avusturya); City Art Centre (Edinburgh); FotoMuseum (Antwerp, Belçika); NRW Forum (Düsseldorf, Almanya); Forma Galleria (Milano, İtalya); Fotografiska (Stockholm, İsveç); Multimedia Art Museum (Moskova). Albert Watson'un Benin'de çektiği fotoğraflarını da içeren kapsamlı retrospektif sergisi, 2013 yılında Hamburg'daki Deichtorhallen'de düzenlendi. Albert Watson'un fotoğrafları, Londra'daki Ulusal Portre Galerisi, New York Metropolitan Sanat Müzesi, Moskova'daki Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Çin'deki Lianzhou Fotoğraf Müzesi, New York'ta Uluslararası Fotoğrafçılık Merkezi, Brooklyn Müzesi ve Deichtorhallen dahil pek çok müzede düzenlenen karma sergilerde yer aldı. Watson'un fotoğrafları ayrıca Ulusal Portre Galerisi, Metropolitan Sanat Müzesi, Smithsonian, İskoç Parlamentosu, Deichtorhallen, Multimedya Sanat Müzesi ve Essen'deki (Almanya) Folkwang Müzesi gibi çeşitli galeri ve müzelerin daimi koleksiyonlarında yer alıyor.

Her zaman bir işkolik olan Albert Watson'un Manhattan'daki stüdyosundaki arşivlerde dünyaca ünlü dergilerin ve şirketlerin isimlerin görülebildiği milyonlarca fotoğraf ve negatif film yer alıyor. Aynı zamanda kişisel bir galeri olarak da kullanılan stüdyosunda çoğu Las Vegas'ta çekilmiş olağanüstü büyük ölçekli fotoğraflar dikkat çekiyor. Albert Watson'un görsel dili, kendine özgü kurallarını ve kalite kavramlarını takip ederken eserlerin onun imzasını taşıdığı kendini belli ediyor. İster İskoçya'da bir orman, ister bir süper modelin üzerindeki bir Yohji Yamamoto elbise ya da astronot Alan Shepard'ın Ay'da giydiği uzay elbisesinin yakın çekimi veya Steve Jobs'un ikonik siyah beyaz portresi, Watson'un fotoğrafları yarattığı etki ve teknik ustalıkla da anında tanınıyor. Albert Watson, mükemmelliğe bağlılığı ve kararlılığı ile dünyanın en aranan fotoğrafçıları arasında yer alıyor.

PİRELLİ TAKVİMİ: FOTOĞRAFÇILAR, ÇEKİM YERLERİ VE MODELLER

1964 Robert Freeman – Mayorka, İspanya

Jane Lumb, Sonny Freeman Drane, Marisa Forsyth

1965 Brian Duffy - Monako ve Güney Fransa'da Fransız Rivierası

Pauline Dukes, Annabella, Virginia, Pauline Stone, Jeannette Harding

1966 Peter Knapp - Al Hoceima, Fas

Shirley Ann, Sue

1967 Yayınlanmadı

1968 Harri Peccinotti - Djerba, Tunus

Ulla Randall, Elisa Ngai, Pat Booth, Jill La Tour

1969 Harri Peccinotti - Big Sur, California

1970 Francis Giacobetti - Paradise Island, Bahamalar

Alexandra Bastedo, Anak, Pegga, Paula Martine

1971 Francis Giacobetti - Jamaika, Büyük Antiller

Caileen Bell, Angela McDonald, Kate Howard, Christine Townson, Gail Allen

1972 Sarah Moon - Villa Les Tilleuls, Paris

Suzanne Moncurr, Mick Lindburg, Boni Pfeifer, Inger Hammer, Magritt Rahn, Barbara Trenthan

1973 Brian Duffy – Londra, İngiltere

Erica Creer, Sue Paul, Nicki Howorth, Kubi, Nicky Allen, Jane Lumb, Kate Howard, Vida, Penny Steel, Kari Ann, Elizabeth, Vicky Wilks

1974 Hans Feurer – Seyşeller, Afrika

Eva Nielson, Kim, Marana, Chichinou, Kathy Cochaux

1975-83 Yayınlanmadı

1984 Uwe Ommer - Bahamalar, Orta Amerika

Angie Layne, Suzy-Ann Watkins, Jane Wood, Julie Martin

1985 Norman Parkinson - Edinburgh, İskoçya

Anna, Cecilia, Iman, Lena, Sherry

1986 Bert Stern - Cotswolds, İngiltere

Julia Boleno, Jane Harwood, Louise King, Deborah Leng, Suzy Yeo, Beth Toussaint, Gloria, Joni Flyn, Caroline Hallett, Samantha, Juliet, Clare Macnamara

1987 Terence Donovan - Bath, İngiltere

Ione Brown, Colette Brown, Naomi Campbell, Gillian De Turville, Waris Dirie

1988 Barry Lategan - Londra, İngiltere

Hugo Bregman, Briony Brind, Victoria Dyer, Nicola Keen, Kim Lonsdale, Sharon MacGorian, Naomi Sorkin, Carol Straker

1989 Joyce Tennyson - Polaroid Studios, New York

Lisa Whiting, Nicky Nagel, Danielle Scott, Brigitte Luzar, Gilda Meyer-Nichof, Kathryn Bishop, Susan Allcorn, Susan Waseen, Rosemarie Griego, Akura Wall, Gretchen Heichho