Doğru Eğitim Kariyeri İçin Öğrenci Koçluğu

Modern yüzyıl dünyasında hayatın her alanında başarıya ulaşabilmek, gelişen dünya düzeniyle birlikte daha fazla baskı, daha fazla stres ve daha fazla psikolojik yoğunluk gibi etkiler geliştiriyor.

Doğru Eğitim Kariyeri İçin Öğrenci Koçluğu

Modern yüzyıl dünyasında hayatın her alanında başarıya ulaşabilmek, gelişen dünya düzeniyle birlikte daha fazla baskı, daha fazla stres ve daha fazla psikolojik yoğunluk gibi etkiler geliştiriyor.

25 Mayıs 2018 Cuma 02:28
Doğru Eğitim Kariyeri İçin Öğrenci Koçluğu

Modern yüzyıl dünyasında hayatın her alanında başarıya ulaşabilmek, gelişen dünya düzeniyle birlikte daha fazla baskı, daha fazla stres ve daha fazla psikolojik yoğunluk gibi etkiler geliştiriyor. Bu durumda özellikle eğitim yaşamının baskısıyla mücadele etmekte olan çocuklar açısından ciddi riskler teşkil edebiliyor. Hayatının her noktasında oluşan kendisinden beklentiler ile birlikte kendi istek ve hedefleri gibi faktörler öğrencilerin eğitim yaşamını şekillendirir. Bu noktada çocukların eğitim kariyerlerini, gelecekteki kendileri için en uygun şekilde inşa edebilmeleri için doğru yönlendirme çok önemlidir ki buna öncelikle okul seçimi gibi son derece mühim bir karar öncesinde gereksinim duyulur. Öğrencilerin gelecekte hangi meslek grubunda ya da sektörde yer alacağını belirleyecek olan okul seçiminde, kararların etkileri ve sonuçlarına ilişkin olarak tamamen bilimsel kriterlere uygun şekilde bilgilendirilmesi kendi kararlarını daha doğru şekilde alabilmesinde ve kendisi açısından en doğru sonucu bulabilmesi açısından çok yardımcı olur.

Öğrencinin eğitim kariyeri sonrasında gireceği iş yaşamında başarıya ulaşabilmesi ve aynı zamanda da yaptığı işinden memnun olabilmesi için doğru kararları alması konusunda yönlendirilmesi gerekir. Bu sadece okul seçiminde değil, tüm eğitim yaşamını genelinde gerekli bir konudur. Bu yüzden de ebeveynler günümüzde çocuklarının geleceklerinin inşası konusunda profesyonel ve uzman öğrenci koçluğu danışmanlığı hizmetlerinden yararlanıyor. Öğrencilerin kendilerini en iyi şekilde tanıyarak, eğitimlerini nasıl yönlendirmeleri gerektiği konusunda doğru sonuca ulaşabilmeleri konusunda yol gösterici nitelikli danışmanlık hizmetleri, çocukların baskılarından kurtularak, kendi kararlarını verebilmelerini sağlıyor.

Eğitim yaşamında ailenin kendisinden akademik beklentileri, sosyal çevre yaşantısı, okul yaşamı, kişisel hedefler ve çağın değişen sosyal ve kültürel değişkenleri öğrencilerin üzerinde ciddi baskıların oluşmasına neden olur. Bu baskılar özellikle en yoğun şekilde telafisi zorlu ya da olanaksız nitelikte olan sınavlar öncesinde ortaya çıkar. Sınav stresi olarak değerlendirilen bu durum, öğrencinin mevcut başarı kapasitesinin çok altında sınav sonuçları almasına neden olabilir. Bu yüzden öğrencilerin sınava ilişkin yakalandığı stres ve baskı yükünden kurtulabilmesi için doğru yönlendirmeler ve teşviklerin profesyonel uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekliliği doğar. Bu konuda günümüz Türkiye’ sinde kurumsal ve profesyonel destek seçeneklerinin bulunması, günümüz çocukların eğitim yaşamlarını her zaman daha iyi ve daha bilinçli şekilde şekillendirebilmesine yardımcı olur.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

mersin escort