Renault Trucks, Türkiye'de ilk üçü hedefliyor

- Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Delepine: - "Türkiye'deki Avrupalı ticari araç markaları arasında ilk 3 içerisinde olmayı hedefliyoruz" - "Devam eden altyapı yatırımlarının ve mega projelerin sektörü olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz. Bu durumda ticari araç üreticileri olarak bizler için de önemli bir pasta ortaya çıkıyor" - "2017'nin ikinci yarısına yönelik beklentimiz, yılın ilk yarısına göre daha yüksek bir çekici talebinin olacağı yönünde"

Renault Trucks, Türkiye'de ilk üçü hedefliyor

- Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Delepine: - "Türkiye'deki Avrupalı ticari araç markaları arasında ilk 3 içerisinde olmayı hedefliyoruz" - "Devam eden altyapı yatırımlarının ve mega projelerin sektörü olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz. Bu durumda ticari araç üreticileri olarak bizler için de önemli bir pasta ortaya çıkıyor" - "2017'nin ikinci yarısına yönelik beklentimiz, yılın ilk yarısına göre daha yüksek bir çekici talebinin olacağı yönünde"

18 Temmuz 2017 Salı 15:41
Renault Trucks, Türkiye'de ilk üçü hedefliyor

İSTANBUL (AA) - Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Sebastien Delepine, 16 ton ve üzeri ağır ticari araçlar pazarında Türkiye'de ilk 3 Avrupalı üretici arasında olmayı hedeflediklerini söyledi.

Delepine, Renault Trucks'ın üst düzey yönetici kadrosuyla sektörü değerlendirdiği toplantıda, gelecek yıl Türkiye'de 20'inci yıllarını kutlayacaklarını belirterek, "Bu pazarda gücümüzle varız." dedi.

Türkiye'nin, özellikle hem lojistik hem de inşaat sektörleri göz önüne alındığında, 16 ton ve üzeri ticari araç pazarı açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Delepine, Renault Trucks'ın lojistik ve inşaat sektörlerine odaklandığını ve verimli lojistik çözümler sunduğunu ifade etti.

Sebastien Delepine, "Renault Trucks olarak tüm Türkiye'ye yayılmış, işini tutkuyla yapan, müşteri odaklı ve tecrübeli bayi ağımız sayesinde Türkiye'deki Avrupalı ticari araç markaları arasında ilk 3 içerisinde olmayı hedefliyoruz. Çekici pazarında zaten 2017 yılının ilk 6 ayına baktığımızda şu anda 3'üncü sırada yer alıyoruz." diye konuştu.


- "Altyapı yatırımları ve mega projeler sektörü olumlu etkileyecek"


Delepine, Türkiye'de 16 ton ve üzeri ağır ticari araç pazarında çekici segmentinde 16 bin, kamyon segmentinde ise 12 bin olmak üzere yıllık toplam 28 bin araç satışı yapıldığı bilgisini verdi.

Bu yılın ilk 6 ayında ise önemli bir değişimin göze çarptığını belirten Delepine, şunları kaydetti:

"Genel olarak toplam 16 ton ve üzeri segmentte geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında yaklaşık yüzde 24'lük bir düşüş oldu. Bu düşüşle eş zamanlı olarak da kamyon pazarı yaklaşık yüzde 29 yükselişe geçti. Öte yandan özellikle lojistik ve uzun yol segmentinde kullanılan çekici satışlarında yüzde 60'lık bir düşüş gözlendi. Çekici segmentindeki bu düşüşün en büyük nedeni Euro 6 regülasyonuna geçiş ve alımların ertelenmesidir."

Delepine, kamyon segmentindeki yükselişin ise inşaat ve altyapı alanlarındaki yatırımların yansıması olduğunu dile getirdi.

İnşaat sektöründe görülen yüksek ivmenin kamyon pazarının da 2017'nin ilk yarısında yaklaşık yüzde 29 artmasına neden olduğunu aktaran Delepine, "Türkiye'de ekonominin lokomotif sektörlerinden olan inşaat piyasasındaki yurt içi talep kaynaklı büyümenin 2017'de de sürmesini bekliyoruz. Ayrıca, devam eden altyapı yatırımlarının ve mega projelerin sektörü olumlu etkileyeceğini öngörüyoruz. Bu durumda ticari araç üreticileri olarak bizler için de önemli bir pasta ortaya çıkıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Renault Trucks olarak inşaat segmentindeki C ve K serisi araçlarıyla bu alanda varlıklarını güçlendirmeyi hedeflediklerini bildiren Delepine, kısa süre önce lansmanını yaptıkları K Xtrem kamyonlarının kendilerini inşaat sahalarında farklı bir konuma taşıdığını ifade etti.


- "Yılın ikinci yarısında talep artacak"


Sebastien Delepine, 2017 pazar beklentileriyle ilgili şu yorumu yaptı:

"Renault Trucks olarak, bu yılın ilk 6 ayında çekici segmentinde pazar üçüncüsüyüz. 2017 yılının ikinci yarısına yönelik beklentimiz, yılın ilk yarısına göre daha yüksek bir çekici talebinin olacağı yönünde. Aslında 2017 senesinin de ticari araçlar sektörü yönünden 2016 yılı ile paralel tamamlanacağını öngörüyoruz. Biz de Renault Trucks olarak bu talepleri karşılamak ve inşaat segmentinde de varlığımızı artırmak için çalışmalarımızı kesintisiz sürdürüyoruz."

Delepine, Türk firmaların çoğu zaman satın alma maliyetlerini ön planda tuttuğunu aktararak, "Günümüzde toplam sahip olma maliyetleri çok daha büyük önem taşıyor. Örneğin Renault Trucks olarak yakıt tasarrufunda lider araçlar sunuyoruz. Uzun yol nakliyesine yönelik geliştirdiğimiz T serisi ile en verimli yakıt ekonomisini sağlayabiliyoruz. Uzun yol nakliyesinde bir aracın ortalama 120 bin kilometre yaptığını düşünürseniz bu tasarruf, bir filo için büyük önem taşıyor." görüşlerini paylaştı.

Delepine, Renault Trucks'ın Türkiye'de sadece ürün sağlamlığı ve gücü ile değil, satış sonrası hizmetleri, finansal hizmetler ve yaygın bayi ağı ile iddiasını sürdürdüğünü söyledi.

Renault Trucks'ın müşterilerine özel satış sonrası hizmetler sunduğunu anlatan Delepine, araca uygun özelleştirilmiş servis planının, araç için planlı bakım ve onarımlar ile operasyonlarda aksama olmamasını sağladığını, ayrıca araçların daha fazla yolda olmasına imkan verdiğini, ikinci el değerlerini de koruduğunu ifade etti.

Delepine, Renault Trucks'ın satış sonrası ürünleri arasında yer alan Reference ve Excellence adını verdiği servis kontratları sayesinde, 5 yıl boyunca 600 bin kilometreye kadar müşterileri için araçları yöneterek operasyonlarını kolaylaştırdığını dile getirdi.

Renault Trucks'ın finansman hizmetleri çerçevesinde kredi ve leasing çözümleri de sunduğuna değinen Delepine, Türkiye'nin önemli kamyon güzergahlarında ve lojistik merkezlerinin yakınlarında konuşlanmış 16 satış ve servis noktasında yer alan yaygın bayi ağı ile hizmet verdiklerini kaydetti.


- "2018 daha iyi olacak"


Renault Trucks Türkiye Genel Müdürü Delepine, Türkiye'de yatırım planlarına ilişkin soru üzerine, "Renault Trucks olarak buradaki şirketimize, bayi teşkilatımıza, diğer sistemlerimize ve eğitime ciddi yatırım yapıyoruz. Ancak kısa dönemli planlar içinde Türkiye’de bir üretim tesisi yok." yanıtını verdi.

Pazarda senenin ilk yarısına göre ciddi bir hareketlilik olduğunu aktaran Delepine, şunları söyledi:

"Yatırım planlayan müşterilerin sayısı şu anda senenin ilk yarısına göre daha yukarıda. Renault Trucks olarak ilk çeyrekteki performansı, ikinci çeyrekte çok yüksek bir açıyla yukarı çekebildik. Üçüncü ve dördüncü çeyrekte de aynı ivmeyle devam edeceğimizi düşünüyoruz. 2017'nin ikinci yarısının 2016 ile hemen hemen aynı seviyelerde olacağını tahmin ediyoruz. 2018'in de bu senenin ikinci yarısından daha iyi olacağını öngörüyoruz. Çünkü firmaların ertelenen yatırımlarının tekrar gündeme geldiğini gözlemliyoruz."

Toplantıya, Renault Trucks Türkiye Satış Direktörü Ömer Bursalıoğlu, Satış Sonrası Direktörü Serkan Karataban, Mali ve İdari İşler Direktörü İpek Puntar, Pazarlama Direktörü Şebnem Uygurtürk, Bayi Geliştirme Direktörü Özgür Fırat ve İnsan Kaynakları Müdürü Burcu Sarıgül de katıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.