Bahtsız bedevi düellosu

Bahtsız bedevi düellosu

06 Kasım 2012 Salı 18:44
Bahtsız bedevi düellosu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Kılıçdaroğlu'nun Türkiye ekonomisi hakkında karanlık bir tablo çizdiği konuşmasından birkaç saat sonra, uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükselttiğini söyleyen Erdoğan, Buna önünü görememe mi denir, okuma körlüğü mü denir, kendi ülkesine şaşı bakmak mı denir? Bunu milletimin takdirlerine bırakıyorum. Hani var ya, tam bahtsız bedevi misali. dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, uluslar arası derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyesine yükseltmesini değerlendirdi. Uluslar arası derecelendirme kuruluşlarının kredi notunu artırmalarını yatırım için gelecek sermaye açısından teşvik edici bir işleve sahip olduğunu söyleyen Erdoğan, Bu durum borçlanma faizlerini düşürme konusunda da bizim elimizi güçlendiren bir araç durumundadır. Kararın açıklanması ile birlikte borsa tarihi rekor seviyeye ulaştı. Faiz oranları da en düşük seviyeye geriledi. Birçok uluslar arası kurumsal yatırımcı, yatırım kararı verirken yatırım yapılabilir seviyedeki ülkelere öncelik tanıyor, bunun ön araştırmalarını yapıyor. Bu nedenle uzun zamandır hak ettiğimiz bu gelişmeyi olumlu buluyor, ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. dedi.

Fitch'in kredi notunu yükseltmesinin önemli bir gelişme olmasıyla birlikte, halen Türkiye'nin kredi notunun olması gereken seviyede bulunmadığını belirten Erdoğan, şöyle devam etti: Bunu da ifade etmek durumundayım. Ekonomik göstergeleri bizden daha geri olan ülkelerin A düzeyinde kredi notuna sahip olduğu bir ortamda bizim için hala B düzeyinde bir kredi notunda ısrar edilmesini hakkaniyete uygun bulmuyoruz. Fitch'in yaptığı artış yeterli olmasa da bu yanlışın düzeltilmesi yolunda atılmış bir adım olarak görüyoruz. Farklı eğilimlerle derecelendirme yapan bu kuruluşlara rağmen Türkiye'nin genel ekonomik performansı ve yatırım ortamı ile ilgili olumlu tablosu zaten anlaşılıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşları konusunda hakkaniyet ölçülerine dayalı yeniden yapılandırmaya ihtiyaç olduğunu vurgulayan Erdoğan, Yani siyasi bir yaklaşım istemiyoruz, ideolojik bir yaklaşım istemiyoruz. Gerçekler, rakamlar neyi söylüyorsa, bunu Yunanistan için söylüyorsanız, gelin Türkiye için de söyleyin. Ama sanal tablolar üzerinden yapılmış değerlendirmelerle yaptığınız açıklama, dünyayı da aldatıyor, oralarda yatırım yapanları da zor duruma sokuyor. şeklinde konuştu.

BM başta olmak üzere ülkelerin, toplumların kaderinde söz sahibi olan uluslar arası kuruluşlarda yeniden yapılanma süreci başlatılması gerektiğini kaydetti.

KILIÇDAROĞLU, BAHTSIZ BEDEVİ MİSALİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekonomi politikalarını eleştiren açıklamalarını hatırlatan Erdoğan, şöyle konuştu: Türkiye'nin ekonomide ortaya koyduğu performans gerek ülke içinde gerek ülke dışında dikkatle izlenip takdir ile karşılanırken muhalefet hala başka telden çalmaya devam ediyor. Sayın Kılıçdaroğlu, ekonomi ile ilgili çok kötü, sorunlu bir tablo çizdi. Allah'tan ki bu görüşmeyi sabah kahvaltıda yaptı. Adeta hükümetin ekonomik performansını yerden yere vuruyor. Birkaç saat sonra da Fitch gibi çok önemli bir uluslar arası derecelendirme kuruluşu 18 yıl sonra Türkiye'nin notunu bu seviyeye çıkartarak, Türkiye ekonomisinin ne derece başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Kılıçdaroğlu, bunu ben dün söyleseydim inanmayacaktın, Allah'tan Fitch böyle bir açıklama yaptı. Bu açıklama yapıldıktan sonra sen ne yaptın onu merak ediyorum. Doğrusu Kılıçdaroğlu ne zaman hükümeti yerse dünyadan Türkiye'ye övgüler geliyor. Ülkesine bu denli yabancı, ilgisiz bir ana muhalefet partisi olabilir mi? Buna önünü görememe mi denir, okuma körlüğü mü denir, kendi ülkesine şaşı bakmak mı denir. Bunu milletimin takdirlerine bırakıyorum. Hani var ya, tam bahtsız bedevi misali.

Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından solandan gülme ve alkış sesleri yükseldi. Erdoğan, ardından Kılıçdaroğlu, bizim için 'Türk lirası değerli diye göbek atacak' diyor. İşte ulusal kafa bu. Ulusal paramızın değer kazanmasından rahatsızlık duyan zihniyet bu. Biz Türk lirasının değer kazanmasından dolayı göbek değil, can atarız. Ulusal onurumuz için gerekirse can veririz. Sizin gibi çakma ulusalcılar bu milli hassasiyeti anlayamazlar. Sayın Kılıçdaroğlu dün Türkiye'yi 2023 yılında dünyanın en ileri 10 ekonomisinden biri haline getiremeyeceğimizi söylemiş. Her ne kadar sonuçları konusunda tereddütlü olsa da 2023 hedeflerini benimsemiş gibi gözüküyor. Bu güzel bir gelişme. diye konuştu.


KILIÇDAROĞLU: AYNAYA BAK, BAHTSIZ BEDEVİYİ GÖRECEKSİN
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan'ın 'bahtsız bedevi' lafını 'terbiyesiz bir açıklama' olarak niteledi. Kılıçdaroğlu, Dön aynaya bak, 'bahtsız bedevi'yi göreceksin. Ama uyarım var, o çöllerde gezerken kutup ayılarına dikkat et. dedi. 

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Ataşehir'de Bülent Ecevit Parkı'nı açtıklarını hatırlatarak, Ecevit'in yüreğinde insan sevgisi, vatan sevgisi olduğunu, onun bir halk adamı olduğunu söyledi. O yurtseverliğini Afyon'un tarlalarına yazdırdı, Kıbrıs'a yazdırdı. Çalışma Bakanlığı yaptığı dönemde grev hakkını getirdi. Ecevit işçilerin haklarını savunurken bugün tam tersi bir tablo var. diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: İlk kez uluslararası bir kuruluş bizim kaygılarımızı kendi raporunda dile getirdi. Ardından Fitch'in bir raporu çıktı. Bugün Erdoğan uçuyor rapor çıktı diye. Acaba o raporu tercüme edip Erdoğan'ın önüne koydular mı? Kesinlikle bilmiyor. O rapor bağımsız bir ülke açısından ayıplarla doludur. Ben notunu yükseltiyorum, ama durumun diğer ülkelerden kötü. Soruyorum neyin karşılığında yükselttiler. Sakın Suriye'ye gireyim deme, o zaman notunu düşürürüm diyor. Siz düşünüyor musunuz Erdoğan neden 15 gündür Suriye'den söz etmiyor. Dün toplantıda söylediklerimin hepsi doğru. Eğer uluslararası bir kuruluş yaptığı derecelendirme ile sana yön vermeye çalışıyorsa, sana ayar veriyorsa sen önce dön de kendini bir sorgula. Önemli şeyler var, eğer diyor, Suriye ile çatışırsan sıcak para gelmez.

Söyledikleri konusunda Başbakan'ın terbiyesiz bir açıklama yaptığını ifade eden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: Bahtsız bedevi lafını kullandı. Libya çöllerinde gezen benim, Arabistan çöllerinde gezen benim. Erdoğan bunları yapan sen değil misin? Dön aynaya bak, bahtsız bedeviyi göreceksin. Ama uyarım var, o çöllerde gezerken kutup ayılarına dikkat et. Fitch'in raporunda bir şey daha var. Allah kimseyi bahtsız bedevi durumuna düşürmesin. Raporda kara para aklama gibi bir ithamla karşı karşıyasın, eğer yasa çıkarmazsan notunu düşürürüm diyor. O kutup ayısını düşünür. 2002'de vatandaşın borcu 6.6 milyar liraydı. 2012'de ise 238 milyara çıkmış. Şimdi sormaz mısınız bu bahtsız bedeviye. Borcu çıktı da geliri n'oldu, 3 kat artmış; borcu ise 35 kat. Caka satıyorsun, IMF'nin borcunu ödedik, eee... Vatandaşın borcuna gelince neden sesin çıkmıyor. Bunları devletin resmi kurumları söylüyor. Her 100 vatandaştan 63'ü 2 günde bir et yiyemiyor. 100 kişiden 50'si borçlarımı öderken zorlanıyorum diyor.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

mersin escort