Flaş Flaş Flaş, Askeri Darbe'de son durum: Halk sokaklara döküldü, cuntacılar geri adım atıyor

Bir grup askeri cuntanın darbe girişimi başarısız kaldı. Halk Ankara, İzmir ve İstanbul'da sokaklara döküldü. Vatan Caddesi'nde tanklar geri çekiliyor.

Flaş Flaş Flaş, Askeri Darbe'de son durum: Halk sokaklara döküldü, cuntacılar geri adım atıyor

Bir grup askeri cuntanın darbe girişimi başarısız kaldı. Halk Ankara, İzmir ve İstanbul'da sokaklara döküldü. Vatan Caddesi'nde tanklar geri çekiliyor.

16 Temmuz 2016 Cumartesi 01:19
Flaş Flaş Flaş, Askeri Darbe'de son durum: Halk sokaklara döküldü, cuntacılar geri adım atıyor

Flaş Flaş Flaş, Askeri Darbe'de son durum: Halk sokaklara döküldü, cuntacılar geri adım atıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısının ardınran vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla sokaklara döküldü. Tankların önüne koşan vatandaşlar 'Asker Kışlaya' sloganı atarak geri adım atmak zorunda kaldı. Halen Taksim, Vatan Caddesi, Atatürk Hava Limanı'nda bulunan tanklardan bazıları geri dönmeye başladı. Bu arada Vatan Caddesi'nde tankların üzerine çıkan vatandaşların tepkisi etkili oldu.


1. Ordu Komutanı 'Ankara ve İstanbul'da bir kalkışma olmuştur, 1. Ordu komutanlığı içinde küçük bir grubun hareket ettiğini' duyurdu. Darbe girişiminin sadece İstanbul ve Ankara ile sınırlı olduğu ortaya çıktıBİR ASKERİN SİLAHI ALINDI

Vatan caddesinde devam eden gösterilerde Vatandaşlar bir askerin elinden silahını aldı. Bir subay da gösterici vatandaşların tepkisine neden oldu. 8 tanktan sadece 1 tank kalana kadar diğerleri kışlasına geri döndü. Taksim meydanında nöbet tutan askerler de kışlasına geri çekiliyor.


Başbakan Binali Yıldırım; Milletin iradesine karşı hareket

''Emir komuta zinciri olmadan, asker içerisindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eylemi söz konusudur. Ancak vatandaşlarım ve milletim şunu bilsin ki, demokrasiye herhangi bir zarar getirecek hiçbir faaliyete izin verilmeyecektir bu bir. İkincisi, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, vatandaşın milletin seçtiği, milletin iradesini temsil eden hükümet işbaşındadır. Bunun işbaşından gitmesi ancak milletin kararıyla olur bu bilinmelidir'' dedi.

 
BAZI BÖLGELERDE DURUM CİDDİ

Başbakan Binali Yıldırım; Bazı bölgelerde sorumsuzca devletin emanet ettiği silahları araçları alıp vatandaşların üzerine giden onları yere yatırıp etkisiz hale getirmeye çalışan birtakım gruplar var. Bu grupların kim olduğu hangi amaçla hareket ettiklerini kısa sürede anlayacağız ve gereğini yapacağız. Milletimiz rahat olsun. Asla ve asla yasa dışı, demokrasiyi kesintiye uğratacak faaliyetlere müsamaha göstermeyeceğiz. Güvenlik güçlerimiz harekete geçmiştir gereği yapılacaktır'' dedi.

OSMANİYE'DE POLİSLERE 'SİLAH KULLAN' EMRİ

OSMANİYE Emniyet Müdürlüğü'nden görevdeki polislere verilen telsiz talimatında, korumaya alınan kamu binalarına müdahale olması halinde silahla karşılık verilmesi istendi.

CUNTACILARIN BİLDİRİSİ TRT'DE OKUNDU, İŞTE O BİLDİRİ


TRT Haber'de okunan metinde, "Türk Silahlı Kuvvetleri yönetimi el koymuştur" denildi.
Okunan metin şöyle:

TRT Haber'de okunan metinde şu ifadelere yer verildi:
"Bu metnin, Tüm Türkiye Cumhuriyeti kanallarında yayınlanması Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bir isteği ve emridir. Türkiye Cumhuriyeti'nin değerli vatandaşları, sistematik bir şekilde sürdürülen Anayasa ve Kanun ihlalleri devletin temel nitelikleri ve hayati kurumlarının varlığı açısından önemli, bir tehdit haline gelmiş Türk Silahlı Kuvvetleri de dahil olmak üzere devletin tüm kurumları ideolojik saiklerle dizayn edilmeye başlanmış ve dolayısıyla görevlerini yapamaz hale getirilmiştir.
Gaflet, dalalet hatta hıyanet içerisinde olan Cumhurbaşkanı ve hükümet yetkilikleri tarafından temel hak ve hürriyetler zedelenmiş Kuvvetler ayrılığına dayalı laik ve demokratik hukuk düzeni fiilen ortadan kaldırılmıştır. Devletimiz, uluslararası ortamda hak ettiği itibarını yitirmiş ve evrensel temel insan haklarının gözardı edildiği, korkuya dayalı otokrasi ile yönetilen bir ülke haline getirilmiştir. Siyasi idarenin aldığı hatalı karar ile mücadeleden geri durduğu terör tırmanarak bir çok masum vatandaşın ve teröristle mücadele eden güvenlik görevlerimizin hayatına mal olmuştur. Bürokrasi içindeki yolsuzluk ve hırsızlık ciddi boyutlara ulaşmış. Ülke sathında bununla mücadele edecek hukuk sistemi işlemez hale getirilmiştir.
Bu ahval ve şerait altında yüce Atatürk'ün önderliğinde milletimizin olağanüstü fedakarlıklar ile kurduğu bugünlere getirdiği Cumhuriyetimizin kurucusu olan Türk Silahlı Kuvvetleri Yurt'ta Sulh, Cihan'da Sulh ilkesinden hareketle vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin ve devletin bekasını devam ettirmek, Cumhuriyetimizin kazanımlarının karşı karşıya kaldığı tehlikeleri bertaraf etmek, hukuk devleti önündeki fiili engelleri ortadan kaldırmak milli güvenlik tehdidi haline gelmiş olan yolsuzluğu engellemek terörizm ve terörün her türlüsü ile etkin mücadele yolunu açmak temel evrensel insan haklarını mezhep ve etnisite ayrımı gözetmeksizin tüm vatandaşlarımız için geçerli kılmak laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti ilkesi üzerine oturan Anayasal düzeni yeniden tesis etmek devletimizin ve milletimizin kaybedilen uluslararası itibarını yeniden kazanmak, uluslararası ortamda barış, istikrar ve huzurun temini için daha güçlü bir ilişki ve işbirliğini tesis etmek maksadıyla yönetime el koymuştur.
Devletin yönetimi, teşkil edilen Yurtta Sulh Konseyi tarafından deruhte edilecektir. Yurtta Sulh Konseyi, BM, NATO ve diğer tüm uluslararası kuruluşlar ile oluşturulmuş yükümlülükleri yerine getirecek her türlü tedbiri almıştır.
Meşruiyetini kaybetmiş siyasi iktidara görevden el çektirilmiştir."
 
 
Son Güncelleme: 16.07.2016 01:25
Anahtar Kelimeler:
ASKERİ DARBE
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.