Merkez Bankası: Enflasyondaki düşüş devam edecek

Merkez Bankası: Enflasyondaki düşüş devam edecek

06 Kasım 2012 Salı 17:30
Merkez Bankası: Enflasyondaki düşüş devam edecek
ANKARA (CİHAN)- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)'nın Ekim ayı fiyat gelişmeleri bildirisine göre önümüzdeki dönemde enflasyondaki düşüş sürecek.

Ekim ayında tüketici fiyatları yüzde 1,96 oranında artarken ve yıllık enflasyon yüzde 7,80'e geriledi. Maliyet ve talep yönlü gelişmelerin etkisiyle temel enflasyon göstergeleri aşağı yönlü eğilimini sürdürürken hizmet fiyatları ılımlı seyrini korudu. Ekim ayı fiyat gelişmeleri bildirisine göre bu dönemde enerji, işlenmemiş gıda, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altını dışlayan ÖKTG-H endeksinin yıllık artış oranı yüzde 6,78'e, bu endeksten işlenmiş gıda ürünleri çıkarılarak elde edilen ÖKTG-I göstergesinin yıllık artış oranı ise yüzde 6,11'e düştü. Alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde; enerji grubunun katkısı yönetilen fiyat ile vergi artışlarının etkisine bağlı olarak 2,18 puana yükselirken, buna karşılık gıda fiyatlarının katkısı 2,05 puana geriledi. Bu dönemde hizmet grubunun katkısı 1,93 puan ile yatay seyrederken, temel mal grubunun katkısı 1,33 puana geriledi. Bu ayda katkısı önemli ölçüde gerileyen bir diğer grup ise alkol-tütün ve altın oldu.

ENERJİ GRUBU YILLIK ENFLASYONU YÜZDE 14,64'E YÜKSELDİ

Enerji fiyatları Ekim ayında yüzde 5,37 oranında arttı. Bu gelişmede, yükselen elektrik ve doğalgaz tarifeleri ile vergi düzenlemesine de bağlı olarak artan akaryakıt fiyatları etkili olmdu. Bununla birlikte, etkisi daha sınırlı olan Ekim ayında tüp gaz ve katı yakıt fiyatları ile belediyelerce belirlenen su tarifelerinde de yükseliş gözlendi. Bu dönemde enerji grubu yıllık enflasyonu 1,93 puan yükselerek yüzde 14,64 seviyesine ulaştı.

Eylül ayında ek mali önlemler çerçevesinde akaryakıt, otomobil ve alkollü içeceklerden alınan ÖTV miktarları artırılırken, ayrıca 1 Ekim'den itibaren doğalgaz ile elektrik fiyatları yükseltildi. Söz konusu ayarlamaların yıllık enflasyona toplam katkısının 1 ile 1,1 puan arasında olduğu tahmin ediliyor.

Otomobil fiyatları bu dönemde yatay seyrederek, bu çerçevede Ekim ayı itibarıyla ÖTV artışının fiyatlar üzerinde belirgin bir etkisi olmadı.

Gıda ve alkolsüz içecekler grubunda yıllık enflasyon 2,52 puanlık azalışla yüzde 7,87'ye geriledi. Bu gelişmede geçmiş yıllarda Ekim ayında yüksek oranda artan sebze fiyatlarının bu dönemde yatay seyretmesi belirleyici oldu.

İşlenmiş gıda fiyatlarında aylık artış oranı yükseliş eğilimini koruyarak, grup fiyatları Ekim ayında yüzde 1,26 oranında artış gösterdi. Buğday fiyatlarındaki yükselişin yansımaları ekmek ve tahıllar grubunun genelinde süregelen fiyat artışlarına yansıdı. Özellikle peynir ve diğer süt ürünleri ile işlenmiş et ürünleri fiyatlarında yüksek oranlı artışlar gözlendi. Son dönemde gerileme eğiliminde olan katı-sıvı yağ fiyatlarında da yükseliş kaydedildi. Tüm bu değerlere bağlı olarak yıllık işlenmiş gıda enflasyonu yüzde 9,42'ye yükseldi.

ÜFE YILLIK ENFLASYON YÜZDE 2,57

Ekim ayında Üretici Fiyatları (ÜFE) yüzde 0,17 oranında artmış, yıllık enflasyon 1,46 puan azalarak yüzde 2,57 oldu. Son beş aylık dönemde yüzde 12,2 oranında artan yurt içi buğday fiyatları tarihi yüksek seviyeye ulaştı. Ekim ayında pamuk ve tütün fiyatları da belirgin oranda arttı. Bu dönemde canlı hayvan fiyatları yatay seyrederken süt fiyatları ivmelendi. Ekim ayında emtia fiyatlarındaki azalışın etkisiyle imalat sanayi fiyatları yüzde 0,37 oranında artış gösterdi. Ekim ayında imalat sanayi fiyatlarındaki yükselişe en çok katkı yapan dayanıksız tüketim ürünleri üretici fiyatları, temelde süt ürünleri fiyatlarındaki artışın etkisiyle yükseldi.

Sermaye malları fiyatları motor ve motor parçaları fiyatlarına bağlı olarak artarken ara malları fiyat artışı demir-çelik fiyatlarında gerileme söz konusu oldu. Bu dönemde dayanıklı tüketim malları fiyatlarındaki gerilemede televizyon fiyatlarındaki azalış etkili oldu.
CİHAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

mersin escort