OPERASYONDA 2. DALGA BEKLENTİSİ

Operasyonda 2. dalga beklentisi

Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda ikinci dalga beklentisi iş, siyaset ve bürokrasi dünyasını uykusuz bıraktı

Dün sabaha erken saatlerde 300 polis memurunun katıldığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda, İstanbul ve Ankara'da 2. dalga beklentisi hakim oldu. Dün Ankara ve İstanbul'da toplam 84 kişi göz altına alındı. Bu kişilerden 30'u bilgisine başvurulduktan sonra serbest bırakıldı. İkinci dalga operasyon beklentisi iş, siyaset, bürokrasi ve sanat dünyasından çok sayıda kişiyi uykusuz bıraktı. Geceyi sosyal medya üzerinden takip eden iş dünyasının ünlü isimleri ve siyasiler gündeme fazla dokunmayan mesajlar vererirken Gazeteci Emre Uslu, önümüzdeki hafta yeni bir operasyonun yapılabileceğini iddia etti.

Bu arada operasyonlarda gözaltına alınan 54 kişinin sorgusu sürüyor.

POLİSE SARI ZARFLAR VERİLDİ

Sabah 05.00'te başlayan operasyonu İstanbul Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden gelen ekipler yürüttü.  Bir yılı aşkın bir zamandır takip edilen şüphelilerin kapılarını çaldı. Şarkıcı Ebru Gündeş’in eşi Reza Zarrab, İçişleri Bakanı  Güler’in oğlu Barış Güler, Ekonomi Bakanı Çağlayan’ın oğlu Salih Kaan Çağlayan, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Erdoğan Bayraktar’ın danışmanı ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’nun yeğeni Sadık Soylu, Taşyapı İnşaat’ın sahibi Emrullah Turanlı, Yorum İnşaat’ın sahibi Osman Ağca, Çevre Bakanlığı Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, Zafer Çağlayan’ın Özel Kalem Müdürleri Mustafa Behçet Kaynar ve Onur Kaya dahil 84 kişi gözaltına alındı.


BAKANLARIN HABERİ YOK

Operasyon öncesi yürütülen teknik takip ve araştırmadan hükümet üyeleri, bakan ve üst düzey bürokratlara haber verilmediği öğrenildi. Balyoz, Askeri Casusluk ve Sahte Çürük Çetesi soruşturmalarını yürüten İstanbul Cumhuriyet Savcısı Celal Kara ve memur suçlarına bakan Savcı Mehmet Yüzgeç’in yürüttükleri 3 ayrı soruşturma herhangi bir yerden bilgi sızmaması için UYAP bilgi sistemine bile girilmedi.

GÜLER GERİ DÖNDÜ

Operasyon son ana kadar İçişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bile bildirilmedi. Ekiplere adres bilgileri, operasyondan dakikalar önce sarı zarflar içinde dağıtıldı. Hükümet yetkililerinin bile operasyondan gözaltılar başladıktan sonra haberleri oldu. İçişleri Bakanı Güler, dün sabah Bulgaristan’a yapacağı ziyaret için havaalanına hareket etmek üzereyken operasyon bilgisini aldı ve ziyaretini iptal edip makamına geçti. Emniyet Genel Müdürü Mehmet Kılıçlar ile bazı daire başkanları bakanlığa geçti. Ekonomi Bakanı Çağlayan da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile katılacağı Gölbaşı Eğitim ve Sosyal Tesisi’nin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmesine ilişkin protokolün imza törenini iptal etti.


EMRE USLU: OPERASYON GÖSTERMELİK

Sosyal Medya'da gün boyu en çok konuşulan konuların başında yolsuzluk ve rüşvet iddialarını konu alan operasyon oldu. Daha önce attığı twitlerle 'Operasyon'dan haberi vardı' iddialarına cevap veren Gazeteci Emre Uslu, Ali Ağoğlu'nun ofisinde yapılan aramanın göstermelik olduğunu iddia etti.
Gazeteci Sevilay Yükselir'in CNNTurk'te katıldığı programa telefonla bağlanan Emre Uslu'nun 'Öyle bir twit atmadığım' dediği yazı da sosyal medyada gün boyu dolaştı. Emre Uslu ve Mehmet Baransu'nun dün yapılan operasyona konu olan iddiaları ima eden twitleri sosyal medya sakinlerinin sert eleştirilerine maruz kaldı. Emre Uslu sabaha karşı attığı bir twitte ise "Önümüzdeki hafta bazı AKP gazetecilerine, proje twitçiler, İDRAK YOLLARI OPERASYONU yapılacak. ANLAYIŞLARI ARTAR UMUDUYLA.." diye yazdı.  Uslu bir başka mesajında ise önümüzdeki hafta yeni bir operasyon dalgasının olabileceğini belirterek "Herşeyi önceden biliyorum ya. Aramızda yabancı kimse yoksa önümüzdeki hafta yapılacak operasyonu da yazayım. İsterisiniz" dedi...

 

 Operasyonda 2. dalga beklentisi başlıklı haberimiz 676 kez okundu. Yayınlanma tarihi: 2013-12-18 05:10:19

Yorum Yazınız

İsim Soyisim:
Güvenlik Kodu:
Kodu değiştir

    Mevcut Yorumlar

    Bu hiç yorum yapılmamış, ilk siz yorum yapmak istermisiniz?

Videolar

Tum Videolar

Büyük Yürüyüş Belgeseli

TRT1 Büyük Yürüyüş Belgeseli

Ermenistan Askeri yakalanınca özür diledi

Ermeni askeri diz çöktü özür diledi

Google+