Kategoriler

Son Dakika Haberler

Güneş Sistemi'ndeki en eski asteroid ailesi keşfedildi

Gök bilimciler, Güneş Sistemi'nin 4 milyar yıllık en eski asteroid ailesini keşfetti.

ANKARA(AA) - ABD'nin Southwest Araştırma Enstitüsünden gök bilimcilerin önderlik ettiği uluslararası araştırma ekibi, Mars ile Jüpiter arasındaki Asteroid Kuşağı'nda, asteroidlerin ilk örnekleri olan bir grup gök cisminin varlığını saptadı.

Güneş Sistemi'nin erken oluşum evresinde, gezegenlerden arta kalan malzemelerin ayrı bir yörüngede toplanmasıyla oluşan Asteroid Kuşağı'nın görece daha az kalabalık bir bölgesinde keşfedilen asteroid grubunun, "gaz devleri" denilen Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün gibi dıştaki gezegenlerin oluşmasıyla ortaya çıkan yörünge değişimleri sırasında daha büyük asteroidlerin birbiriyle çarpışması sonucu ortaya çıktığı tahmin ediliyor.

En az 4 milyar yıllık
Asteroidlerin gündüzleri ısınıp geceleri soğuduğu ve gece açığa çıkan enerjinin bir itme etkisi yaratarak aynı aileden asteroidleri birbirinden uzaklaştırdığına dikkati çeken gök bilimciler, uyguladıkları özel sınıflama tekniği sayesinde yeni keşfedilen asteroidlerin izlerini, Asteroid Kuşağı'nın merkezindeki, varlığı daha önceden bilinen asteroidlere kadar sürmeyi başardı.

Aynı ailedeki daha küçük boyutlu asteroidlerin itme etkisiyle daha hızlı hareket edeceğini ve daha uzağa savrulacağını hesap eden gök bilimciler, Asteroid Kuşağı'ndaki gök cisimlerini boyutlarına ve uzaklık-yakınlık ilişkilerine göre sınıflayarak aynı aileden olan cisimleri belirlemeye çalıştı. Ekip, bu işlemin sonunda yeni keşfedilenlerin izini daha büyük gök cisimlerine doğru sürerek ana kuşaktaki en eski asteroid ailesini belirlemiş oldu.
Yorumlar

Daha Fazla Haber
Spor
41 Kez Görüntülendi.
Arda Turan'a tarihi ceza
Magazin
18 Kez Görüntülendi.
Cesur kıyafeti görenleri şaşı etti
KÜLTÜR - SANAT
33 Kez Görüntülendi.
Usta sanatçı yaşamını yitirdi
Gündem
157 Kez Görüntülendi.
Meclis önünde şüpheli traktör dehşeti
Spor
23 Kez Görüntülendi.
Banvit, Le Mans'ı konuk ediyor
Spor
24 Kez Görüntülendi.
Darüşşafaka Tekfen, Buducnost Voli Podrorica'yı ağırlıyor
Spor
8 Kez Görüntülendi.
Fenerbahçe'de Sivasspor mesaisine devam edildi
Spor
23 Kez Görüntülendi.
 Galatasaray – Germani Basket Brescia
Gündem
60 Kez Görüntülendi.
Şapkasız görev yapan polise ceza geliyor
Spor
22 Kez Görüntülendi.
Boksta herkesin merak ettiği maç Ocak ayında