Kategoriler

Son Dakika Haberler

TV’den çok cep telefonuna bakar olduk...

Günün ortalama 2 saat 59 dakikasını cep telefonu ekranını izleyerek geçiriyoruz. Televizyon başında harcanan süre ise 2 saat 14 dakika...

TV’den çok cep telefonuna bakar olduk...

  “Cep telefonu bağımlılığı, e-ticarette mobilin payını her geçen yıl artırıyor. Mobil alışverişte Almanya, Japonya, Fransa gibi devleri bile geride bırakır olduk”

Cep telefonu ekranı karşısında geçirilen süre son bir yılda yüzde 15,4 artarak 2 saat 59 dakikaya ulaştı. Türkiye’de günlük ortalama televizyon izleme süresi ise 2 saat 14 dakika.

İngiltere merkezli global sosyal medya ajansı We Are Social’ın 2017 Türkiye rakamlarına göre, 71 milyon mobil kullanıcının yüzde 75’inin akıllı telefonu bulunuyor. 42 milyon mobil kullanıcı da akıllı telefonu üzerinden sosyal medyaya giriyor.

Türkiye’de internete bilgisayar üzerinden girenlerin oranı 2016’ya göre yüzde 29 gerileyerek yüzde 36’ya düşerken, mobil trafik yüzde 33 artarak, yüzde 61’e ulaştı.

400’ü aşkın sanal mağazadan alışveriş yapanlara nakit para ödeyen Avantajix.com’un kurucu ortağı Güçlü Kayral, We Are Social verilerinin cep telefonunun Türk insanının günlük yaşamının vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini gösterdiğini belirterek, şunları söyledi:

“2016 yılında internete bağlanılarak cep telefonunun aktif olarak kullanıldığı süre 2 saat 35 dakikaydı. 2017 yılında cep telefonunu 24 dakika daha fazla aktif kullanır olduk. Cep telefonu bağımlılığı, e-ticarette mobilin payını her geçen gün artırıyor. Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) raporuna göre, mobil alışverişte Almanya, Japonya, Fransa gibi devleri bile geride bıraktık. Türkiye’de her 100 cep telefonu kullanıcısından 31’i mobil alışveriş yaparken, bu oran Almanya’da 26, Japonya’da 30, Fransa’da 19’da kalıyor. Cep telefonu üzerinden online alışverişin rahatlığı da bu değişimi hızlandırıyor.”

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GENEL
6 Kez Görüntülendi.
Trump’ın yeni ulusal güvenlik danışmanından YPG itirafı
Spor
12 Kez Görüntülendi.
Aziz Yıldırım'dan Ali Koç'a eleştiri
GÜVENLİK
14 Kez Görüntülendi.
13 İlde FETÖ operasyonu
GENEL
15 Kez Görüntülendi.
10 milyon liralık çağrı merkezi vurgun yaptılar
Magazin
18 Kez Görüntülendi.
Aleyna Tilki "Ukala ve egoisttim"
GENEL
19 Kez Görüntülendi.
Trump, McMaster'ın görevine son verdi
GENEL
9 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan şehit Binbaşı Dunca'nın ailesine mektup
Politika
12 Kez Görüntülendi.
CHP'den 'dolandırıcılık' raporu
GENEL
6 Kez Görüntülendi.
HDP'li Öztürk hakkında 'yakalama kararı' çıkartıldı
GENEL
5 Kez Görüntülendi.
Kastamonu'da FETÖ davasında hapis cezası