Kategoriler

Son Dakika Haberler

Balın kalitesi, eğitimli arıcılarla artacak

Bolu Belediyesi tarafından kaliteli bal üretiminin yanı sıra biyolojik çeşitliliğin korunması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla açılan Arıcılık Okulu, uygulamalı eğitimleriyle profesyonel arıcılığı öğretiyor.

BOLU (AA) - Bolu'da, kaliteli bal üretiminin sağlanması ve biyolojik çeşitliliğinin korunması amacıyla açılan "Arıcılık Okulu" öğrencileri, uzman eğitmenler tarafından arıcılık mesleğine hazırlanıyor.

Bolu Belediyesi ve Bolu İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından imzalanan protokolün ardından geçen eylül ayında açılışı yapılan "Arıcılık Okulu", İl Orman Bölge Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Halk Eğitim Merkezi, Bolu İli Arı Yetiştiriciliği Birliği ve Bolu Arıcılar Derneği'nin tam desteği ile faaliyete geçti.

Arıcılıkla uğraşan, profesyonel veya hobi amaçlı arıcılık yapmak isteyen herkese eğitim imkanı sunan Mesciler köyündeki okulda, çağdaş arıcılık eğitiminin gereklerine uygun olarak düzenlenmiş derslikler ve eğitim için özel bahçe bulunuyor.

Arı yetiştiriciliğinin tüm boyutlarının, teorik ve uygulamalı derslerle öğretildiği kurumda, polen, arı sütü, propolis gibi katma değeri yüksek arıcılık ürünlerine ilişkin verilen eğitimlerin yanı sıra, 15 kovanlık arılığı, değişik çiçek türleri ve ağaçlardan oluşan bahçesi ile öğrencilere uygulama imkanı sunuyor.

"Biz arıdan sadece bal üretiyoruz, polen, arı sütü..."

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bolu'nun arazisinin geniş olan bir yer olmadığına dikkati çekerek, çiftçilerin sadece patates ve buğday yetiştirdiğini söyledi.

Yılmaz, kentte arıcılık yapan insanların da çok olduğuna değinerek, "Bolu'nun doğası harika, içeriğimiz bol. Acaba arıcılıkla ilgili geliri daha da arttırabilir miyiz diye bir çalışma daha yürütüyoruz. O da 'Arı Eğitim Merkezi'. Biz arıdan sadece bal üretiyoruz. Biz şu anda bal dışında da neler üretebiliriz, polen, arı sütü.. Arının her şeyini nasıl değerlendirebiliriz, kâr oranımızı ve gelirimizi arttırabilir çalışması içerisindeyiz. Bu kapsamda yine arıcılık okulumuz var." ifadelerini kullandı.

"Bazı köylerimizdeki bal kalitesinin Anzer Balından aşağı olmadığı iddiaları var"

Okuldan iyi neticeler aldıklarını aktaran Yılmaz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Önümüzdeki süreçte bal ormanları ile arıcılığımızın biraz daha gelişmesini sağlayacağız. Öyle iddialarımız var ki. Bolu'nun bazı köylerinde arı balı kalitesinin Anzer Balı kalitesinden aşağı olmadığı iddiaları var. Bunlarla ilgili araştırmalar yapılacak. Arıcılık konusunda Türkiye ve dünyadaki uzmanları Bolu'ya getirip, fikir alışverişinde bulunarak verim artışına katkı sağlamayı hedefliyoruz."

Muhabir: Mehmet Emin Gürbüz

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Politika
33 Kez Görüntülendi.
Türkeş 100 yaşında; MHP'de Türkeş için 100. yıl hazırlığı
GÜVENLİK
24 Kez Görüntülendi.
Bir yılda tam 7591 kez ceza aldılar, yine de uslanmadılar
Politika
12 Kez Görüntülendi.
Ankara'da ittifak kulisleri; MHP ve AK Parti arasında ittifak formülü
Gündem
6 Kez Görüntülendi.
Haliç'te 10 katlı imar iznine tepkiler büyüyor
Ekonomi
49 Kez Görüntülendi.
FETÖ'nün kasasıydı; Bankasya için iflas kararı
GÜVENLİK
11 Kez Görüntülendi.
Komşusunun ölmediğini öğrenince çok üzüldü
GENEL
6 Kez Görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan: 2019’a hep beraber inşallah farklı yürüyeceğiz
Spor
6 Kez Görüntülendi.
Beşiktaş Teknik Direktörü Güneş: Oyun üstünlüğümüz skora yansımadı
Spor
6 Kez Görüntülendi.
Sivassporlu oyunculara moral yemeği
GENEL
10 Kez Görüntülendi.
Erdoğan: Seçimlere güçlü şekilde hazırlanmamız lazım