Kategoriler

Son Dakika Haberler

'Uyuşturucu kullanımıyla mücadele' komisyonu gelecek hafta kurulacak

TBMM Genel Kurulunda, "Uyuşturucu kullanımıyla mücadele" konusunda araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin siyasi partiler arasında mutabakata varıldı; komisyon gelecek hafta kurulacak.

TBMM (AA) - TBMM Genel Kurulunda, gelecek hafta, "uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucuyla mücadele" konusunda araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin siyasi partiler arasında mutabakata varıldı.

Genel Kurulda, gündemdışı konuşmaların ardından grup önerilerine geçildi.

MHP'nin, kuraklık nedeniyle çiftçilerin uğradığı zararlar; HDP'nin "tutuklu muhaliflerin maruz kaldığı hukuksuzluklar" ilgili araştırma önergelerinin bugün ele alınması önerileri kabul edilmedi.

CHP ise "uyuşturucu kullanımıyla" grup önerisini geri çekti.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, partiler arasında, bu komisyonun kurulması noktasında bir mutabakat oluştuğunu ve konunun gelecek hafta ele alınacağını söyledi.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, uyuşturucu madde kullanımının halk sağlığının yanında toplumun huzurunu ve güvenliğini tehdit eden ciddi bir problem olduğunu ifade etti.

Bu konuda 24. Dönem'de bir rapor hazırlandığını anımsatan Turan, ortak yaklaşımla, dört siyasi partinin ortak kanaatiyle, gelecek hafta yeniden bir komisyon kurulmasını talep ettiklerini söyledi.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, bu konuda konsensüs sağlanarak komisyon kurulmasının uygun olacağına ilişkin partiler arasında mutabakat sağlanmasının kendilerini de sevindirdiğini belirterek bu konuda geçen hafta öneri getirdiklerini hatırlattı.

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu, uyuşturucu kullanımının artışıyla ilgili HDP'nin defalarca önerge verdiğini belirterek bu anlamda komisyonun kurulmasının olumlu bir adım teşkil ettiğini dile getirdi.

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, bugün Danışma Kuruluna kendisinin katıldığını hatırlatarak, "CHP'nin grup önerisinin uyuşturucu ile mücadele konusunda olduğunu gördükten sonra bunu ortak bir öneri haline dönüştürme teklifimi ilettim. Kısa zamanda bu ortak iradenin çıkmasına ben de memnun oldum. Çok teşekkür ediyorum." dedi.

Genel Kurulda, CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal'ın, Organ ve Doku Alınması, Saklanması ve Nakli Hakkında Kanunda Değişilik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin doğrudan gündeme alınmasına ilişkin önerge de kabul edilmedi.

Öte yandan HDP kontenjanından TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliğine, İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkcü seçildi.

Grup önerilerinin ardından Helal Akreditasyon Kurumu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine başlandı. c

Muhabir: Alp Özden


Yorumlar

Daha Fazla Haber
Magazin
31 Kez Görüntülendi.
Bir karış minisiyle geceye damgasını vurdu
DIŞ HABERLER
15 Kez Görüntülendi.
Hitler nasıl öldü? Nazi lideri Hitler'in kaçtığına dair 6 önemli kanıt
Magazin
17 Kez Görüntülendi.
Kırmızı bikinisi ile yürekleri hoplattı
Magazin
22 Kez Görüntülendi.
Eski askerin nefes kesen pozları
DIŞ HABERLER
36 Kez Görüntülendi.
Amerika'da sapkın aile şoku; Çocuklarını yatağa zincirle bağlamış
DIŞ HABERLER
21 Kez Görüntülendi.
Darbeci polis memuru vurularak öldürüldü
GENEL
10 Kez Görüntülendi.
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar'dan 'kritik' görüşme
DIŞ HABERLER
18 Kez Görüntülendi.
Kaplumbağa eti zehirli çıktı, 9 çocuk öldü
Magazin
26 Kez Görüntülendi.
Ebru Polat benzin deposuna su koydu: Arkadaşı hararete su koy demiş
GENEL
5 Kez Görüntülendi.
PKK'nın sözde komutanı Bursa'da yakalandı