Kategoriler

Son Dakika Haberler

Şişecam'dan 9 ayda 1,2 milyar lira net kar

- Şişecam Topluluğu bu yılın ocak-eylül döneminde 1,2 milyar lira konsolide net dönem karı elde etti

İSTANBUL (AA) - Şişecam Topluluğu bu yılın ocak-eylül döneminde 1,2 milyar lira konsolide net dönem karı elde ettiğini duyurdu.

Şişecam Topluluğu'nun ocak-eylül dönemi konsolide finansal sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamada, topluluğun bu yılın 9 ayında konsolide net satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32,2 artarak 8 milyar lira olduğu belirtildi.

Topluluğun eylül ayı sonu itibarıyla net karının 1,2 milyar lira olduğu ifade edilen açıklamada, "Yılın dokuz aylık döneminde yurt içi ve yurt dışındaki kuruluşlarında 3,6 milyon ton cam üreten topluluk, bu dönemde 1,7 milyon ton soda külü ve 2,7 milyon ton endüstriyel ham madde üretimi gerçekleştirdi." bilgisi verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, eylül sonu itibarıyla konsolide net satışların 8 milyar liraya ulaştığını bildirdi.

Konsolide satışlar içindeki Türkiye'den yapılan ihracat ile yurt dışı üretimden satışların toplamını ifade eden uluslararası satışların payının ise yaklaşık yüzde 58 seviyesinde gerçekleştiğini kaydeden Kırman, "Bu dönemde yaklaşık 4,6 milyar TL seviyesinde uluslararası satış gerçekleştirdik. Maliyet, üretimin coğrafi dağılımı gibi konularda devam eden optimizasyon çalışmalarımızın sonucunda, 2017 yılı dokuz aylık dönemde konsolide Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar (EBITDA-FAVÖK) hacmimiz 2,2 milyar TL seviyesinde gerçekleşti." görüşlerini paylaştı.- "9 ayda 556 milyon liralık yatırım harcaması yaptık"


Ahmet Kırman, topluluk olarak bu yılın 9 ayında yaklaşık 556 milyon lira düzeyinde yatırım harcaması gerçekleştirdiklerini ve 489 milyon dolar tutarındaki ihracat hacmiyle ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ettiklerini belirtti.

Mali yapılarını topluluğun istikrarlı büyüme çizgisindeki devamlılığı koruyacak, gelecek dönemlerde de büyümeyi destekleyecek şekilde daha da güçlendirmeyi hedeflediklerini aktaran Kırman, "Üretim noktalarımızın optimizasyonuna yönelik çalışmalarımızın hızını arttırarak sürdürürken, maliyetlerimizi de, başta artan otomasyon kullanımı olmak üzere tüm etkin yöntemleri kullanarak optimize etmeye devam edeceğiz. Sürdürülebilir karlı büyüme ve operasyonel mükemmellik hedeflerimiz doğrultusunda izlenecek politikalarla ilgili değerlendirmeleri, küresel ekonominin içinde bulunduğu koşulları da dikkate alarak sürekli gerçekleştirmekteyiz." ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Magazin
3 Kez Görüntülendi.
Rus öğretmenden tepki çeken paylaşım
Magazin
7 Kez Görüntülendi.
Güzel model Miami tatliinde
Magazin
7 Kez Görüntülendi.
"Makyajlı Ölmek İstiyorum"
GENEL
13 Kez Görüntülendi.
Diyarbakır ve Bitlis'te Hain Saldırı: 1'i Asker 3 Şehit, 4 Yaralı
Ekonomi
8 Kez Görüntülendi.
AB ve İngiltere Brexit sonrası 'geçiş sürecinde' anlaştı
Politika
10 Kez Görüntülendi.
Çankaya Köşkü'nde, Türkiye-Azerbaycan şehit çocukları buluştu
GENEL
11 Kez Görüntülendi.
Direnemeyeceğini anlayan teröristler Afrin'den kaçtı
Sağlık
10 Kez Görüntülendi.
Bazı ekmeklerde tuz oranı deniz suyuna yakın
GENEL
11 Kez Görüntülendi.
'Terör örgütünü Kürt halkının temsilcisi gibi göstermek zalimane bir yaklaşımdır'
GENEL
9 Kez Görüntülendi.
Ömer Halisdemir'in şehit edilmesi davasında ağırlaştırılmış müebbet talebi