Kategoriler

Son Dakika Haberler

Kılıçdaroğlu'ndan seçim barajı açıklaması: Baraj inmeli

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Baraj için hiçbir şartımız yok. İster 1, ister 5 yapsınlar fark etmez ama milli iradenin parlamentoya sağlıklı yansıması için baraj inmeli.

Kılıçdaroğlu'ndan seçim barajı açıklaması: Baraj inmeli

Fransa’nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi Dünya Demokrasi Forumu’na katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Konseyi’nde “Popülizm problem midir?” panelinde konuştu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland başta olmak üzere AB yetkilileri ile görüştü. Programlarının ardından bazı gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

JAGLAND İLE YAPILAN GÖRÜŞME

Türkiye’deki siyasal gelişmelerle ilgili endişeler dile getirildi. Biz Türkiye’de demokrasiyi sonuna kadar savunacağımızı, 2019’da demokrasinin kazanacağını, bu konuda herkesin iyimser olması gerektiğini kendilerine söyledik. Tutuklu gazetecileri ve milletvekillerini sordular. Türkiye ile ilgili ciddi endişeler dile getiriliyor.

KATKIDAN VAZGEÇİLMESİ:

“Avrupa Konseyi’ne en büyük maddi katkıyı sağlayan 6 katılımcı ülke arasından Türkiye’nin çıkması, Avrupa ve AB’den tamamen vazgeçmesi anlamına mı geliyor?” diye soruldu. Biz de “Hayır, öyle bir amaç olduğunu asla düşünmüyoruz” dedik. Türkiye, Avrupa ailesinin onurlu bir üyesidir; kaldı ki Avrupa Konseyi’ni kuran ülkelerden biriyiz. Türkiye öncüsü olduğu kurumda aktif rol üstlenmeli. Varsa hataları yüzlerine söylemelisiniz. Acaba Avrupa’da Türkiye karşıtı söylemlerin dillendirilmesi, aleyhte raporların yazılması hükümeti rahatsız mı ediyor? “Raporu lehime yazarsan para veririm, lehime yazmasan vermem.” Bu bakış açısı ahlaki değil. Hükümetin bu kararı gözden geçirmesini isterim.

‘ŞİKÂYET’ ELEŞTİRİSİ:

CHP yurtdışına gidince veya genel başkan yurtdışına gidince “Bizi şikâyet eder, kötüler” diye bir ruh hali içindeler. Oysa bu, Dünya Demokrasi Forumu toplantısı. Konu Türkiye değil; demokrasi. Demokrasi sorunu sadece ülkemizde yok. Konu popülizm idi ve popülizm deyince Türkiye doğal olarak akla geliyor. Bu da iktidarın izlediği popülist politikalardan kaynaklanıyor.

SIRADA İNGİLTERE VAR:

Buraya gelirken bile birçok şeyi düşünerek geldik. Türkiye’nin sadece Erdoğan’dan ibaret olmadığını, Türkiye’de çok geniş bir kitlenin de demokrasiye sahip çıkması gerektiğini anlatmamız lazım. 5-8 Aralık’ta İngiltere’ye gidiyoruz.

BARAJ TARTIŞMASI:

Yürürlükteki Seçim Yasası, 12 Eylül darbe hukukunun yasasıdır. Biz milli iradenin parlamentoya tam yansımasını istiyoruz. Yüzde 1 oy alan partinin genel başkanı, parlamentoya gelip kürsüye çıkıp konuşmalıdır. Baraj için hiçbir şartımız yok. İster 1, ister 5 yapsınlar fark etmez ama milli iradenin parlamentoya sağlıklı yansıması için baraj inmeli. Yurtdışında 6 milyona yakın Türk var. Yurtdışı seçim çevresi kanununun çıkması lazım.

AKŞENER VE İTTİFAK:

Dolaylı ya da doğrudan herhangi bir mesaj almadık, öyle bir ittifak çağrısı da gelmedi. Siyasi partiler bağımsız seçime girerler. Biz de yerel, milletvekili ya da Cumhurbaşkanı seçimlerine öyle gireceğiz. Yeni modelde zorunlu olarak koalisyonlar Türkiye’yi yönetecek. 50 artı 1’i alan yönetecek. Oysa yüzde 34, 42, 49 ile tek başına iktidar oluyorlardı. (İYİ Parti ya da HDP ile ittifak) Yasal düzenleme yapacaklar, bunu önce görmemiz lazım.

CUMHURBAŞKANI ADAYI:

Liderlerin yaptıkları açıklamalara bakınca her parti kendi adayını çıkaracak görünüyor. Meral Akşener de var, Saadet Partisi de adayını açıkladı. Erdoğan Bey açıkladı.

ULU’NUN TAHLİYESİ:

Geç gelen adalet. Boşu boşuna suçsuz olarak o kadar içeride yatmasının hesabını kim verecek? (Berberoğlu ve diğer vekillerin durumu) Yerel mahkeme, hem Anayasa Mahkemesi’ne hem istinaf mahkemesine meydan okuyor. Sormak lazım, bu mahkeme bu gücü nereden alıyor?

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Spor
6 Kez Görüntülendi.
İstanbul Boğazı bugün gemi trafiğine kapatılacak
GÜVENLİK
17 Kez Görüntülendi.
Taksi sürücüsünün magandalığı dehşete döndü
Spor
17 Kez Görüntülendi.
Galatasaray  1-Valencia 2
Spor
19 Kez Görüntülendi.
Fenerbahçe 3- Feuenoord 3
Gündem
96 Kez Görüntülendi.
Amerikalı general PKK'lılarla sarmaş dolaş; Plaket bile aldı
Spor
45 Kez Görüntülendi.
Quaresma'ya Çin'den teklif
Gündem
60 Kez Görüntülendi.
Trabzon Ankara uçağında klima krizi: Yolcular patladı
GÜVENLİK
11 Kez Görüntülendi.
Bodrum'da bir garip olay; Saksı hırsızı lüks cipli kadın çıktı
GÜVENLİK
89 Kez Görüntülendi.
Hastane magandası önce tehdit etti sonra saldırdı
Sağlık
91 Kez Görüntülendi.
Karpuzun faydaları saymakla bitmiyor | Hastalıklara karşı koruyor