Kategoriler

Son Dakika Haberler

PKK GSM şebekesi kurmuş: Kandil'le haberleşme sistemi bulundu

Şırnak'ta ortaya çıkarılan 20 cep telefonuna iletişim hizmeti veren GSM sisteminin terör örgütü PKK üyeleri tarafından kullanıldığı ortaya çıkarıldı.

PKK GSM şebekesi kurmuş: Kandil'le haberleşme sistemi bulundu


Terör örgütü PKK'nın Şırnak'ta kurduğu GSM sistemi ortaya çıkarıldı. 20 bin cep telefonuna hizmet verecek kapasiteye sahip sistemin terör örgütü üyelerinin Kandil'le haberleşmede kullanıldığı değerlendiriliyor.


Kuzey Irak Bölgesel yönetimi tarafından 2011 yılında lisans izni verilen Korek Hattı için Türkiye'de kontür satan işyerleri bulunuyordu. Türkiye'deki GSP operatörlerine göre daha hesaplı olan Korek Telekom'un Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde son yıllarda çok sayıda kullanıcısı olduğu tesbit edilmişti.

Şırnak İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin şüphe üzerine 4 ay süren takibi sonucu Cumhuriyet Mahallesi'nde bir iş yerine operasyon yapıldı. Cam filmi ile kaplı, kapısında bir gözcünün hazır bekletildiği iş yerinde yapılan aramada, Irak'ın kuzeyinde kullanılan Korek hattı üzerinden iletişim sağlayan sistem ile 20 bin cep telefonu hattı, her birinde 8 sim kart yuvası bulunan 8 sinyal güçlendirici modem, 8 akü ve çok sayıda iletişim kablosu bulundu.

Yasa dışı iletişim sağlayan sistemin faal olması dikkati çekerken operasyonda 2 şüpheli gözaltına alındı. Ele geçirilen cihazlar incelenmek üzere Ankara'ya gönderildi.

PKK'NIN SİSTEM ÜZERİNDEN İLETİŞİM SAĞLADIĞI ŞÜPHESİ

Güvenlik güçleri, Irak'ın kuzeyindeki yerleşim yerleriyle düşük bedelli iletişim sağlamak için kurulan sistemin, Kandil'deki terör örgütü PKK mensuplarının Türkiye'deki teröristlerle bağlantı sağlamak amacıyla da kullandığı şüphesi üzerinde duruyor.

Güvenlik güçleri ayrıca, terör örgütü üyelerinin bu hatlar üzerinden Türkiye'deki yakınlarıyla görüştüğü ve bölgedeki bazı iş adamlarını tehdit ettiği gibi ihtimalleri de değerlendiriyor.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Spor
32 Kez Görüntülendi.
Fenerbahçe maçında VAR sistemi uygulanacak
Spor
21 Kez Görüntülendi.
Galatasaray'da Muslera'nın alternatifi belli oldu
GÜVENLİK
32 Kez Görüntülendi.
Dr. Osman Müftüoğlu'na çirkin suçlama
Spor
11 Kez Görüntülendi.
Beşiktaş kondisyon ve taktik çalıştı  
Spor
13 Kez Görüntülendi.
Fenerbahçe hazırlıklarına devam etti
Magazin
28 Kez Görüntülendi.
Yeni albümünü sosyal medyadan tanıttı
Magazin
23 Kez Görüntülendi.
Miami sahillerinin en güzeli
Magazin
31 Kez Görüntülendi.
Kıyafeti ile festivali gölgede bıraktı
Magazin
92 Kez Görüntülendi.
Gökhan tekkeden uzaklaşınca villasını satışa çıkardı
Magazin
42 Kez Görüntülendi.
Bikini çekimi için poz verdi