Kategoriler

Son Dakika Haberler

ABD'de internet tarafsızlığı iptal edildi

ABD Federal Komünikasyon Komisyonu (FCC) internet hizmeti sunan şirketlere yönelik "ağ tarafsızlığı" (net neutrality) zorunluluğunu iptal etti.

WASHINGTON (AA) - ABD Federal Komünikasyon Komisyonu'nun Washington'daki merkezinde yapılan kritik oylamada, eski Başkan Barack Obama yönetimi tarafından 2015'te hayata geçirilen "ağ tarafsızlığı" kuralının iptali 2'ye karşı 3 oyla kabul edildi.

Amerikalı tüketicilerin tüm internet sitelerine, internet sağlayıcıları veya federal hükümetin herhangi bir müdahalesi olmadan özgürce ulaşabilmesini sağlayan "ağ tarafsızlığı"nın kaldırılması ülkede büyük tartışma yarattı.

İnternet şirketlerinin bazı sitelere pozitif, diğerlerine negatif ayrımcılık yapmasına olanak sağlayacak karara karşı çıkan gruplar, FCC'nin Amerikalı tüketicilerin aleyhine hareketini protesto ediyor.

İnternet sağlayıcılarına taraflı davranma hakkını tanıyan kararın, tüketiciler için kimi internet sitelerine daha hızlı ve ucuz, kimilerine ise daha yavaş ve pahalı ulaşım anlamına geleceği öne sürülüyor.

"Dünya sona ermiyor"

ABD Başkanı Donald Trump tarafından atanan FCC Başkanı Ajit Pai ise oylama öncesinde yaptığı açıklamada, ağ tarafsızlığı düzenlemesinin "gereksiz bir regülasyon" olduğunu belirterek, iptal edilmesi gerektiğini savundu.

ABD'nin en büyük iletişim şirketlerinden Verizon'ın eski üst yöneticisi Pai, ağ tarafsızlığının kaldırılmasının internetin daha serbest olmasını sağlayacağını ifade ederek, "Dünya sona ermiyor. Tüketiciler korunmaya, internet gelişmeye devam edecek." dedi.

Muhabir: Gülbin Yıldırım

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Magazin
18 Kez Görüntülendi.
Snapchat’in değerini düşürdü
GENEL
22 Kez Görüntülendi.
Afrin'de teröristlerin bomba tuzakladığı binada patlama: 11 ölü
GENEL
11 Kez Görüntülendi.
Bir haftada 21 terörist etkisiz hale getirildi
GENEL
10 Kez Görüntülendi.
15 Temmuz'da İBB'nin işgali davasında sekizinci duruşma başladı
GENEL
13 Kez Görüntülendi.
Hakkari'de PKK'ya ait uçaksavar ele geçirildi
GENEL
7 Kez Görüntülendi.
Terörden temizlenen Afrin'in Kavkabah köyüne insani yardım
GENEL
9 Kez Görüntülendi.
Putin yeniden devlet başkanı seçildi
GÜVENLİK
14 Kez Görüntülendi.
Taksici terörü; UBER şoförünün dişlerini kırdılar
GENEL
8 Kez Görüntülendi.
Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliğine saldırı
Magazin
23 Kez Görüntülendi.
Estetik iddialarına cevap verdi