Kategoriler

Son Dakika Haberler

ABD'de internet tarafsızlığı iptal edildi

ABD Federal Komünikasyon Komisyonu (FCC) internet hizmeti sunan şirketlere yönelik "ağ tarafsızlığı" (net neutrality) zorunluluğunu iptal etti.

WASHINGTON (AA) - ABD Federal Komünikasyon Komisyonu'nun Washington'daki merkezinde yapılan kritik oylamada, eski Başkan Barack Obama yönetimi tarafından 2015'te hayata geçirilen "ağ tarafsızlığı" kuralının iptali 2'ye karşı 3 oyla kabul edildi.

Amerikalı tüketicilerin tüm internet sitelerine, internet sağlayıcıları veya federal hükümetin herhangi bir müdahalesi olmadan özgürce ulaşabilmesini sağlayan "ağ tarafsızlığı"nın kaldırılması ülkede büyük tartışma yarattı.

İnternet şirketlerinin bazı sitelere pozitif, diğerlerine negatif ayrımcılık yapmasına olanak sağlayacak karara karşı çıkan gruplar, FCC'nin Amerikalı tüketicilerin aleyhine hareketini protesto ediyor.

İnternet sağlayıcılarına taraflı davranma hakkını tanıyan kararın, tüketiciler için kimi internet sitelerine daha hızlı ve ucuz, kimilerine ise daha yavaş ve pahalı ulaşım anlamına geleceği öne sürülüyor.

"Dünya sona ermiyor"

ABD Başkanı Donald Trump tarafından atanan FCC Başkanı Ajit Pai ise oylama öncesinde yaptığı açıklamada, ağ tarafsızlığı düzenlemesinin "gereksiz bir regülasyon" olduğunu belirterek, iptal edilmesi gerektiğini savundu.

ABD'nin en büyük iletişim şirketlerinden Verizon'ın eski üst yöneticisi Pai, ağ tarafsızlığının kaldırılmasının internetin daha serbest olmasını sağlayacağını ifade ederek, "Dünya sona ermiyor. Tüketiciler korunmaya, internet gelişmeye devam edecek." dedi.

Muhabir: Gülbin Yıldırım

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Magazin
15 Kez Görüntülendi.
Demet Akalın takipçisine küfür etti
Magazin
25 Kez Görüntülendi.
İşte Türkiye'nin en güzel kızı
Spor
14 Kez Görüntülendi.
Ramil Guliyev Yılın Atleti'ne aday
Spor
15 Kez Görüntülendi.
Zadar Kupası Fenerbahçe'nin
Eğitim
25 Kez Görüntülendi.
Eğitim'de ürküten rapor: OECD'nnin gerisinde kaldık
Magazin
68 Kez Görüntülendi.
Kocasını maç öncesi başka kadınla yakaladı
Magazin
51 Kez Görüntülendi.
Usta oyuncu hayatını kaybetti
Politika
82 Kez Görüntülendi.
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan'ın durumu kritik
Magazin
45 Kez Görüntülendi.
Hadise beyaz kıyafeti ile büyüledi
GÜVENLİK
114 Kez Görüntülendi.
Fuhuş operasyonu; Çarşafla kaçarken 3. kattan düştü