Kategoriler

Son Dakika Haberler

Son Dakika memur ve emeklilerin maaşları belli oldu

Milyonlarca memur ve emeklinin dört gözle beklediği enflasyon rakamları açıklanınca, yeni yılda alacakları zam oranları da belli oldu. Memur ve işçi emeklilerinin zamlı maaş miktarı haberin devamında


Son Dakika memur ve emeklilerin maaşları belli oldu

Son Dakika zam, Enflasyon farkı ile birlikte memur ve SGK emeklilerinin alacağı zam miktarı belli oldu.


Memur ve memur emeklilerinin yeni yılda alacağı enflasyon farkı zammı ile işçi emeklilerinin alacağı zam, Aralık enflasyonunun açıklanması ile belli oldu. 2018 emekli ve memur zammı ne kadar? İşte son dakika memur ve emekli maaşları ile ilgili gelişmeler

Aralık ayında tüketici enflasyonu yüzde 0.69 olarak açıklanınca, memur ve emeklilerine enflasyon zammı hakkı doğdu. Memur ve memur emeklileri, Ocak ayında yüzde 1.69 enflasyon zammı alacak.

Yılın ilk yarısı için toplu sözleşme gereği alınacak yüzde 4'lük zamla birlikte Ocak ayı itibariyle toplam zam yüzde 5.69 olacak.  

Memur ve emeklilerin zam oranları toplu sözleşmeye göre önceden belirleniyor, ancak önceki 6 aylık enflasyondan kaynaklı bir fark oluşursa, bu fark zam oranının üzerine maaşlara yansıtılıyor.

İŞÇİ EMEKLİLERİNİN ZAMMI NE OLACAK

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zamları, geçmiş 6 aylık dönemde oluşan enflasyona göre belirleniyor. Buna göre işçi emeklileri, yeni yılın ilk altı ayı için yüzde 5.69 oranında zam alacak.

2017 İLK YARIDA MEMUR VE EMEKLİ ZAM ORANI NE KADARDI?

Memurlar 2017'de ilk altı ay için toplu sözleşme gereği yüzde 3 zam almış ve aynı dönemdeki yüzde 5.89'luk enflasyon dikkate alındığında, kümülatif hesapla yüzde 2.92 oranında enflasyon farkı zammı almaya hak kazanmıştı.   

Böylece temmuz ayında memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yapılan zam, yüzde 4'lük ikinci altı ay zammıyla birlikte toplamda yüzde 6.92 olmuştu.

2017 YILI ENFLASYONU YÜZDE 11.92 OLMUŞTU

Türkiye genelinde tüketici fiyatları Aralık ayında yüzde 0.69 arttı ve 2017 yılı enflasyonu, bir önceki yılın yüzde 8.53'lük enflasyonuna göre 3.39 puan artışla yüzde 11.92 düzeyine yükseldi.
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, on iki aylık ortalamalara göre yıllık enflasyon da 11.14 düzeyine yükseldi.
TÜİK verilerine göre, yurt içi üretici fiyatları da Aralık ayında yüzde 1.37 arttı ve yıllık üretici enflasyonu yüzde 15.47'yi buldu. Üretici fiyatlarında on iki aylık ortalamalara göre yıllık artış da yüzde 15.82'e çıktı.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜVENLİK
13 Kez Görüntülendi.
Konya'da otomobil içinde cinayet: Silahla dehşet saçtı
GENEL
5 Kez Görüntülendi.
Suudi Arabistan'da Kraliyet Sarayı yakınında silah sesleri
GENEL
5 Kez Görüntülendi.
Sisi ve Macron telefonda Suriye'yi görüştü
GENEL
8 Kez Görüntülendi.
Bilecik'te 'Astronomi ve Öğretmen Seminerleri'ne yoğun ilgi
Spor
11 Kez Görüntülendi.
Fenerbahçeli futbolcu Topal: Burada bir komplo olduğunu düşünüyoruz
Spor
30 Kez Görüntülendi.
Başakşehir’in Genç Güreşçileri Grupları Geçti
DIŞ HABERLER
175 Kez Görüntülendi.
Suudi Arabistan'da darbe korkusu; Bir küçük drone ülkeyi karıştırdı
Spor
35 Kez Görüntülendi.
Dokka ve Berat Türkiye İkincisi Oldular
GENEL
8 Kez Görüntülendi.
Adalet Bakanı Gül: İstikrarın kalıcı hale gelmesinin adı 24 Haziran seçimleri olacak
GENEL
6 Kez Görüntülendi.
Rus askeri gemileri Çanakkale Boğazı'ndan geçti