Kategoriler

Son Dakika Haberler

Son Dakika Kriptopara piyasası 703 milyar dolara ulaştı

İnternet dünyasının para birimi olarak hızla yayılan kripto paranın küresel hacmi, dolar cinsinden neredeyse Türkiye'nin bir yıllık üretim ve tüketim gücüne ulaştı.

Son Dakika Kriptopara piyasası 703 milyar dolara ulaştı


Online dijital para olarak bilinen kriptoparanın küresel büyüklüğü rekor düzeye ulaştı. Yapılan son hesaplamalara göre kriptoparanın dolar cinsinden hacmi 70 milyar dolar..

İnternet aracılığıyla kullanılan ve herhangi bir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan kripto para birimleri piyasası hacmi, kripto para birimleri fiyatlarındaki hızlı artışlarına bağlı olarak, 703 milyar dolara çıktı.

1385 adet kripto para biriminin oluşturduğu kripto para piyasası hacmi, düne göre 43 milyar dolar artışla 703 milyar dolara yükseldi. 261 milyar dolarlık piyasa hacmiyle kripto para piyasasının yüzde 37.1’ini oluşturan Bitcoin yüzde 15.26 artışla 15.5 bin dolardan işlem görüyor.

Piyasada en yüksek hacme sahip beş kripto para birimindeki günlük değişimler ise; Bitcoin yüzde 5926 Bitcoin Cash yüzde 18.17, Cardano yüzde 33.52, Ripple yüzde 15.46 ve Ethereum yüzde 2.17 yükseldi.

KÜRESEL ÇILGINLIK DİNMİYOR

Bu arada Bitcoin'de yaşanan çılgınlık zaman geçtikçe litecoin ve ethereum gibi diğer kripto paraların da hareketlenmesini sağladı. Ancak son zamanlarda kripto para piyasasında yıldızı en çok parlayan ise Ripple. Bir ayda fiyatı 10 kattan fazla arttı

Ripple'da yaşanan hareketlilik bu dijital parayı Bircoin'in ardından piyasa değeri en yüksek ikinci para birimi haline getirdi ve tüm ilginin buraya yönelmesini sağladı.

Piyasa değeri 100 milyar doları aşan Ripple'ın fiyatı da 2.60 dolara çıktı. Ripple, Aralık ayı başında ise sadece 25 sent seviyesindeydi. Böylece bir aylık süre zarfında fiyatı 10 kattan fazla artmış oldu.

Bitcoin ise 15 bin dolar seviyelerinde işlem görüyor. Bitcoin'in piyasa değeri 255 milyar dolar seviyesinde.

ŞİRKET KONTROLÜ ALTINDA

CNN Money'de yer alan habere göre, Ripple'ın Bitcoin'den en önemli farkı ise tek bir şirketin kontrolü altında olması. San Francisco merkezli Ripple şirketinin mevcut ve önceki tüm yöneticileri, yaşanan fiyat patlamasından sonra kripto para milyarderleri haline geldiler.

Ripple 2012 yılında küresel bazda finansal işlemleri kolaylaştırmak amacıyla piyasaya sürülmüştü. Diğer dijital para birimlerinden farkı olarak yasal bankalarla olan bağlantılarını göstermişti. Santander, Bank of America ve UBS gibi kurumlar Ripple platformunu kullanan finansal kuruluşlar arasında yer alıyor.

Son haftalarda Japonya ve Güney Kore'deki bazı finansal hizmet şirketlerinin Ripple teknolojine adapte olacağını açıklaması, yaşanan yükselişte çok büyük bir etki yarattı.

100 MİLYAR ADET VAR, 38 MİLYARI PİYASADA

Blockchain Momentum Araştırma Bölüm Başkanı Stephen Powaga'ya göre, Ripple ve diğer bazı dijital paraların en önemli avantajı düşük komisyon ücretleri. Bu da onları benzerlerine göre daha popüler hale getiriyor.

Ancak Bitcoin'den farklı olarak Ripple kullancılar tarafından 'kazınarak' çıkarılmıyor. Şirketin kontrolü altında.

Ripple şirketi ilk etapta 100 milyar adet ripple oluşturdu ve şu anda bunun 38 milyarı dolaşımda.

Powaga'ya göre en önemli risklerden birisi şirketin elinde kalan diğer Ripple'ları ne kadar sürede piyasaya süreceği. Powaga, örneğin 4 yıl içinde kalan tüm birimlerin piyasaya sürülmesi durumunda fiyatlar üzerinde cidi bir baskı yaratabileceğini ifade ediyor.

100 FARKLI PARA BİRİMİ VAR

Global kripto para pazarının toplam büyüklüğü 689,3 milyar dolar ve bu pazarda 100 farklı kripto para bulunuyor. Bitcoin'in piyasa değeri 255,7 milyar dolar, Ripple'nin 100,4 milyar dolar seviyesinde. Üçüncü sırada ise 85,9 milyar dolar ile Ethereum yer alıyor.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
DIŞ HABERLER
8 Kez Görüntülendi.
Sarhoş kirpilere polis müdahalesi
Spor
9 Kez Görüntülendi.
Dünya Kupası'na Çin damgası!
DIŞ HABERLER
11 Kez Görüntülendi.
Duterte: Güney Çin Denizi sorununu barışçı şekilde çözeceğiz
Gündem
22 Kez Görüntülendi.
Son dakika Münbiç | Mehmetçik Münbiç'e girdi
Teknoloji
8 Kez Görüntülendi.
Yeni HMI Yazılım Özellikleri Operatör Verimini Artırıyor
Sağlık
9 Kez Görüntülendi.
Çocuğa Doğru Zamanda Doğru İlaç Vermek Önemli
Ekonomi
7 Kez Görüntülendi.
Procat Artık Bir Arge Merkezi
Ajans
14 Kez Görüntülendi.
Olta balıkçıları Beylikdüzü'nde buluşacak
Gündem
9 Kez Görüntülendi.
TEMA Vakfı'ndan siyasete ekolojik çağrı
Sağlık
21 Kez Görüntülendi.
Kokuyla tedavi | Kokuyla tedavi mümkün mü?