Kategoriler

Son Dakika Haberler

Hava taksi ilk testini geçti: 15 KM uçtu

Sürücüsüz hava taksiler ilk insanlı test uçuşundan başarı ile çıktı. Ehang 184 adlı hava aracı ilk testinde 15 KM kat ederek saatte 130 KM hıza ulaştı. Sürücüsüz taksiler yakın gelecekte Çin'de ticari uçuşlara başlayabilecek.

Hava taksi ilk testini geçti: 15 KM uçtu


Bir zamanlar fantastik uzay filmlerine konu olan uçan taksiler nihayet gerçek oluyor. Drone hava aracı ilk insanlı yolculuğunu Çin'de yaptı. Test uçuşunda 15 KM yol kateden araç saatte 130 KM hıza ulaşabiliyor..

SÜRÜCÜSÜZ HAVA ARACI

Yerdeki sürücüsüz araçlar henüz geliştirilme safhasındayken Çinli bir firma dünyanın ilk yolculu uçan taksisini hem de otonom özellikle üretmeyi başardı.

2 yıl önce Vegas'ta yapılan CES fuarında drone şirketi Ehang tarafından konsept olarak tanıtılan ve 184 ismi verilen aracın insanlı uçuşunun videosu yayımlandı.

Dört pervaneli dev bir robot helikopteri andıran aracın kontrol paneline bir varış noktası girilmesi yeterli oluyor. Pilot gereksinimi duymayan araç otonom teknolojisi sayesinde yolcuyu istenen noktaya ulaştırıyor.

Henüz olgunlaşmamış olan teknolojiyle ilgili güvenlik kaygılarını gidermek adına sürücüsüz hava aracının yolcu koltuğuna Ehang CEO'su Huazhi Hu oturdu ve test uçuşunu gerçekleştirdi.

HAVADA RAHAT, YERDE GERGİN

Hu, havada oldukça rahat görünürken aşağıda bekleyen teknik ekibin gerginliği ise gözlerden kaçmadı ancak araç havada gayet stabil bir deneyim yaşattı.

İki versiyona sahip olan 184 hava aracının orijinalinde 1 koltuk ve 8 pervanenin bulunduğu 4 kollu bir yapı hakim. Aracın ismi de buradan geliyor. İkinci ve son tasarımda ise oturma alanı genişletilmiş. Pervane sayısı 16, kol sayısı ise 8.


SAATTE 130 KM HIZLA GİDEBİLİYOR

Guangzhou merkezli şirket şu ana dek 1000 kez test uçuşu yapıldığını ve bu testlerde 230 kilogram yükle 300 metre dikey tırmanış gerçekleştirildiğini belirtti. 15 kilometre süren uçuşlarda saatte 130 km azami hıza ulaşıldı. Çinli firmanın iddiasına göre araç 7. derecede sert rüzgarlara dayanabiliyor. Beaufort ölçeğinde sarı alarma denk gelen bu ölçekte rüzgarın hızı 50-61 km.

EHang 184 alanında ilk olsa da rakipleri de boş durmuyor. Geçtiğimiz günlerce Fransız havacılık devi Airbus, hava taksisi adını verdiğini Vahana'nın ilk deneme uçuşunu yapmıştı. Uber, Volocopter gibi firmaların da çalışmaları devam ediyor.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Gündem
32 Kez Görüntülendi.
Ankara'yı dolu ve sel vurdu; 15 dakikası yetti
DIŞ HABERLER
5 Kez Görüntülendi.
Türkiye set çekince, ABD PKK artıklarını Irak sınırına yolluyor
Gündem
9 Kez Görüntülendi.
Erdoğan'a suikast iddiası; Bu tür tehditlerle yolumuzdan dönmeyiz
GENEL
5 Kez Görüntülendi.
Kapıkule'de 30 kilometrelik tır kuyruğu
Spor
9 Kez Görüntülendi.
Spor Toto Süper Lig'in 'penaltı' dosyası
GENEL
5 Kez Görüntülendi.
'Dünya Kenti' Ani ziyaretçilerini cezbediyor
KÜLTÜR - SANAT
33 Kez Görüntülendi.
Dünyanın İlk Ve Tek Gerçek Yoga Kitabı: Yoga Nedir Ne Değildir?
GENEL
9 Kez Görüntülendi.
Başbakan Yıldırım: Yunan adaleti darbe kurbanlarının haklarını çiğnedi
Ekonomi
18 Kez Görüntülendi.
Avek Ümraniye 1. Yılını Kutladı
DIŞ HABERLER
10 Kez Görüntülendi.
Saraybosna'daki büyük buluşma