Kategoriler

Son Dakika Haberler

Develer Altınkum Plajı'nda güreşti

Balıkesir'in Edremit ilçesinde İda Edremit Deveciler Derneği tarafından bu yıl ilk kez plajda düzenlenen deve güreşleri yoğun ilgi gördü.

BALIKESİR (AA) - İlçeye bağlı Altınkum Mahallesi'nde, Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği'nin katkılarıyla Altınkum Plajı'nda gerçekleştirilen deve güreşlerine Aydın, Muğla, Çanakkale ve Balıkesir'den toplam 120 deve yarıştı.

Güreşlerde develer rakipleri karşısında üstün gelebilmek için kıran kırana mücadele etti.

Hava sıcaklığının 22 dereceyi bulduğu Edremit Körfezi'nde sahilde düzenlenen deve güreşlerini izlemek için civar il ve ilçelerden yaklaşık 5 bin kişi geldi.

Kimi kamyon kasasında kimisi de tribünlerde kıran kırana mücadelelerin gerçekleştiği deve güreşlerini izlemeyi tercih ederken seyircilerden bazıları da bu seyri mangal keyfiyle birleştirdi. Kimi seyirciler de alanın üzerinde motorlu paraşütle uçarak güreşleri havadan izledi.

Edremit İda Deveciler Derneği Başkanı Serkan Varol, ilk defa sahilde deve güreşi organizasyonu yapıldığını söyledi.

Aydın, Muğla ve Çanakkale'den gelen develerin yarıştırıldığını belirten Varol, "Devecilik kültürü bir dostluk, arkadaşlık, kardeşliktir. Bu kardeşliği büyüklerimiz senelerce sürdürdü. İnşallah bundan sonra da biz sürdürmek için çalışacağız. Bizden sonra gelen nesillerin de bu kültürü sürdürmesini ümit ediyoruz. Güreşlere 120 deve katıldı. Akçay, Altınkum denizi, havası, Kazdağları ve bu geleneklerle körfezimizde yer etmiş. Bu güzelliği herkese tanıtmak istedik. Deve güreşlerinin deniz kenarında yapılmasının asıl amacı budur." diye konuştu.

Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Yahya Yavuz da deve güreşlerinin yörük kültürünün bir parçası olduğuna işaret etti.

Bu organizasyonu plajda yaparak ilgi çekmeyi amaçladıklarını dile getiren Yavuz, "Türkiye'de ilk defa sahilde, plajda deve güreşi yapıyoruz. Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği olarak güreşlere deve getiren tüm misafirlerin konaklamasını karşıladık. Dernek olarak destek veriyoruz bu kültüre. Önemli olan bu kültürün yaşaması, yaşatılması. Bölgemizde daha da tanınır hale gelmesi en büyük amacımız." ifadelerini kullandı.

Deve sahibi Seniha Yüksel

Sahildeki güreşlere devesini getiren Seniha Yüksel ise "Deve sahibi olarak güreşe getirdiğimiz deve kazanırsa çok iyi ve gururlu hissediyoruz. Bu zamana kadar devem katıldığı hiçbir güreşi kaybetmedi ama bugün rakip deve baskın geldi. Bir kadın olarak bir deveye sahip olmak çok iyi ve çok duygulu bir his." dedi.

Deve güreşlerini izlemek için gelen Gülen Üstüner de "Güzel bir deve güreşi izliyoruz. Keyif alıyoruz. Hava da güzel. Bildiğim kadarıyla sahilde ilk defa gerçekleşiyor deve güreşi. Bundan sonra da burada deve güreşleri yapılarak geleneksel hale gelir." açıklamasında bulundu.

Küçük, orta, büyük, başaltı, baş ve güreşi ağası kategorilerinde gerçekleştirilen güreşlerde rakiplerini yenen develerin sahiplerine protokol üyeleri tarafından kupaları verildi.Altınkum Plajı'nda deve güreşiEdremit ilçesinde İda Edremit Deveciler Derneği tarafından bu yıl ilk kez plajda düzenlenen deve güreşleri yoğun ilgi gördü. ( Hakan Firik - Anadolu Ajansı )17.03.2018 Hakan Firik1 / 18

Muhabir: Hakan Firik, Cem Şan

Yorumlar

Daha Fazla Haber
DIŞ HABERLER
42 Kez Görüntülendi.
Arap Kralı'nın eline gazeteci kanı bulaştı: Cinayeti kabul ettiler
Spor
35 Kez Görüntülendi.
Galatasaray 1- Bursaspor 1
Spor
33 Kez Görüntülendi.
Zalgiris  75- Fenerbahçe 82
Spor
52 Kez Görüntülendi.
Khimki 84 - Anadolu Efes 85
Spor
18 Kez Görüntülendi.
Galatasaray'ında sponsoru belli oldu
Spor
28 Kez Görüntülendi.
Fenerbahçe'nin gögüs sponsoru belli oldu
Spor
38 Kez Görüntülendi.
Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nin Türkiye yayıncısı belli oldu
GÜVENLİK
276 Kez Görüntülendi.
İnsanlığınızdan utanın: Öldürüp trafik levhasına astılar
Gündem
409 Kez Görüntülendi.
İnternet aşkı ile buluşmaya gitti, işkence gördü
Ekonomi
107 Kez Görüntülendi.
Eber gölü artık Eber çölü oldu: Tamamen kurudu