Kategoriler

Son Dakika Haberler

BM Genel Sekreteri Guterres'ten Kıbrıs açıklaması

BM Genel Sekreteri Guterres, "Taraflarla derinlemesine istişare yapmak ve bir sürecin başlamasına imkan sağlayacak koşulların oluşup oluşmadığını belirlemek üzere üst düzey bir BM yetkilisi gönderme niyetindeyim." dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sorununun çözümünde anlamlı bir sürecin başlamasına imkan sağlayacak koşulların oluşup oluşmadığını belirlemek üzere yakın zamanda adaya üst düzey bir BM yetkilisi göndereceğini bildirdi.

Guterres, Kıbrıs sorununun çözüm süreciyle ilgili BM Güvenlik Konseyine sunduğu son raporunda, İsviçre'nin Crans Montana kentindeki görüşmelerden bu yana taraflar arasında resmi temasın minimum düzeyde olduğunu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in bir kez bir araya geldiğini ifade etti.

Liderlere, gereken siyasi iradeyi gösterip görüşmelere tekrar başlamaya hazır olduklarında BM'nin bu sürece destek vermeye istekli olduğunu ilettiğini belirten ve güven inşa edici bazı inisiyatifler almaları çağrısı yapan Antonio Guterres, güven artırıcı bu önlemlerin ortaklaşa veya tek taraflı da uygulanabileceğini kaydetti.

Guterres, ''Taraflarla derinlemesine istişare yapmak ve Crans Montana'dan bu yana anlamlı bir sürecin başlamasına imkan sağlayacak koşulların oluşup oluşmadığını belirlemek üzere yakın zamanda üst düzey bir BM yetkilisi gönderme niyetindeyim. Tarafları bu fırsatı kaçırmamaya teşvik ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

Akdeniz'deki hidrokarbon rezervlerine ilişkin de değerlendirme bulunan Genel Sekreter Guterres, Kıbrıs'ın çevresindeki doğal kaynaklardan her iki toplumun da yarar sağlaması gerektiğini savundu.

Muhabir: Betül Yürük

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Gündem
18 Kez Görüntülendi.
Dugin; Darbe Başarılı Olsaydı Türkiye'de İç Savaş Çıkardı
GÜVENLİK
10 Kez Görüntülendi.
Van'da operasyon; Korucu katili teröristler öldürüldü
GÜVENLİK
26 Kez Görüntülendi.
Sürüklenen otomobil evin odasına girdi
Gündem
74 Kez Görüntülendi.
Muaz Ergezen: FETÖ dış desteklere rağmen başaramadı
Sağlık
79 Kez Görüntülendi.
Dondurma nasıl yenir? Uzmanından dondurma yeme önerisi
Sağlık
142 Kez Görüntülendi.
Siyatik ağrısının nedenleri: Siyatik için ne yapmalı
Teknoloji
15 Kez Görüntülendi.
Tatilde hacklenmeyin: Tatilciler için 5 önemli ipucu
Ekonomi
11 Kez Görüntülendi.
MNG Kargo yönetim ekibini güçlendirmeyi sürdürüyor
Sağlık
11 Kez Görüntülendi.
Anne adaylarına 7 yaz tatili önerisi
Ekonomi
20 Kez Görüntülendi.
PETDER bir yılda 20 bin tona yakın atık yağ topladı