Kategoriler

Son Dakika Haberler

BM Genel Sekreteri Guterres'ten Kıbrıs açıklaması

BM Genel Sekreteri Guterres, "Taraflarla derinlemesine istişare yapmak ve bir sürecin başlamasına imkan sağlayacak koşulların oluşup oluşmadığını belirlemek üzere üst düzey bir BM yetkilisi gönderme niyetindeyim." dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (AA) - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs sorununun çözümünde anlamlı bir sürecin başlamasına imkan sağlayacak koşulların oluşup oluşmadığını belirlemek üzere yakın zamanda adaya üst düzey bir BM yetkilisi göndereceğini bildirdi.

Guterres, Kıbrıs sorununun çözüm süreciyle ilgili BM Güvenlik Konseyine sunduğu son raporunda, İsviçre'nin Crans Montana kentindeki görüşmelerden bu yana taraflar arasında resmi temasın minimum düzeyde olduğunu ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis'in bir kez bir araya geldiğini ifade etti.

Liderlere, gereken siyasi iradeyi gösterip görüşmelere tekrar başlamaya hazır olduklarında BM'nin bu sürece destek vermeye istekli olduğunu ilettiğini belirten ve güven inşa edici bazı inisiyatifler almaları çağrısı yapan Antonio Guterres, güven artırıcı bu önlemlerin ortaklaşa veya tek taraflı da uygulanabileceğini kaydetti.

Guterres, ''Taraflarla derinlemesine istişare yapmak ve Crans Montana'dan bu yana anlamlı bir sürecin başlamasına imkan sağlayacak koşulların oluşup oluşmadığını belirlemek üzere yakın zamanda üst düzey bir BM yetkilisi gönderme niyetindeyim. Tarafları bu fırsatı kaçırmamaya teşvik ediyorum.'' ifadelerini kullandı.

Akdeniz'deki hidrokarbon rezervlerine ilişkin de değerlendirme bulunan Genel Sekreter Guterres, Kıbrıs'ın çevresindeki doğal kaynaklardan her iki toplumun da yarar sağlaması gerektiğini savundu.

Muhabir: Betül Yürük

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Spor
11 Kez Görüntülendi.
Başakşehir Bursaspor maçı 5. dakikada tatil edildi
Politika
297 Kez Görüntülendi.
Bahçeli'den önemli mesajlar: Tam kadro orada olacağız
GÜVENLİK
24 Kez Görüntülendi.
Ölümün eşiğinden polis son anda kurtardı
GÜVENLİK
15 Kez Görüntülendi.
Tacizcisini öldürdü, polis böyle teslim aldı
Ekonomi
28 Kez Görüntülendi.
Yeni Corolla 95 bin 700 TL’den Toyota Plaza Kar'da
Spor
19 Kez Görüntülendi.
Mustafa Denizli yönetiminde Kasımpaşa kaybetmeye devam ediyor
Gündem
15 Kez Görüntülendi.
Kar altında terör operasyonu; 12 gözaltı var
Gündem
26 Kez Görüntülendi.
İstanbul'da kar yağışı yayaları vurdu
GÜVENLİK
16 Kez Görüntülendi.
ATM farelerini Malatya polisi yakaladı
Sağlık
31 Kez Görüntülendi.
Taş Kırma Tesisinde Öncü Firma