Kategoriler

Son Dakika Haberler

Türk Telekom'un Arap sahibi Ögerler kaçtı, borcu kime kaldı?

Türkiye'nin en büyük özelleştirmesiyle Arap Hariri ailesinin Orej adlı telekomünikasyon şirketine satılan Türk Telekom'un yönetimi alacaklı bankalara geçti. Sadece Türk bankalarına 4 milyar 750 milyon dolar borç takarak kaçan Öger'ler için nasıl bir hukuki yaptırım uygulanacağı henüz bilinmiyor.

Türk Telekom'un Arap sahibi Ögerler kaçtı, borcu kime kaldı?


Arap kökenli Hariri ailesinin Türkiye'deki temsilcileri yedi içti, milyarlarca borcu taktı kaçtı. Türk Telekom'a ait en değerli arsaları, binaları satıp parasını kasasına atan Arap asıllı Saudi Oger'in Ojer şirketi Türkiye'de yaptığı büyük vurgunun ardından ortadan kayboldu. Türk Telekom'un yönetimi bugünden itibaren alacaklı bankaların yönetimine girdi. Öger'in Türk bankalarına olan 4 milyar 750 milyon dolarlık borcunu taksitlendirmiş, buna rağmen ödememişti.


BTK, OTAŞ'ın Türk Telekom'daki yüzde 55 hissesinin OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı SPV'ye devrine izin verdi.


Türk Telekom'da hisse devrine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) onay geldi.


BTK, Ojer Telekomünikasyon'un (OTAŞ), Türk Telekom'da bulunan yüzde 55 paylarının, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketine (SPV) devrine izin verdi.
Dünya'nın aktardığı habere göre, Türk Telekom'dan KAP'a yapılan açıklamada ayrıca, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan TT Mobil İletişim Hizmetleri, TTNET, 11818 Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri ve TT International Telekomünikasyon'un yüzde 100 hissedarı olan Türk Telekom bünyesinde gerçekleşecek hisse devrinin söz konusu şirketler bakımından herhangi bir sakınca doğurmayacağına… karar verilmiştir" denildi.

3 BANKA REKABET KURUMU'NA BAŞVURMUŞTU


Lübnanlı Hariri ailesine ait Saudi Oger'e bağlı olan Ojer Telekomünikasyon 2013 yılında Türk Telekom'da sahip olduğu yüzde 55 hisseyi teminat göstererek 4.75 milyar dolar tutarında kredi almış ancak kredinin taksitlerini geri ödeyememişti.
İki yıla yakın süren ve aralarında yüzde 55 hissenin satışı için görüşmelerin de yapıldığı süreç sonunda ise sonunda ise Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası, Ojer Telekomünikasyon'a ait Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu'na temmuz başında başvurmuştu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Gündem
63 Kez Görüntülendi.
Şırnak Uludere'den acı haber; Havan atışı sırasında patlama 1 şehit var
Magazin
17 Kez Görüntülendi.
Güzel model yine görenleri kendine hayran bıraktı
GÜVENLİK
46 Kez Görüntülendi.
Çakıcı'nın adamlarına operasyon; Af beklerken operasyon geldi
Magazin
47 Kez Görüntülendi.
Önü ayrı, arkası ayrı olay! 
Sağlık
94 Kez Görüntülendi.
Şekerin marketlerde; Diyabetliler için ksilitol Şekerin Türkiye pazarına girdi 
Gündem
24 Kez Görüntülendi.
AK Partili Ünye ve Elbistan belediye başkanları görevden alınmış
Ekonomi
30 Kez Görüntülendi.
Araç bakım fiyatları enflasyon rakamlarını solladı
Spor
34 Kez Görüntülendi.
Fenerbahçe deplasmanda galip
Politika
64 Kez Görüntülendi.
AK Parti, eski vekilleri belediye başkan adayı yapıyor
Gündem
47 Kez Görüntülendi.
Konya Antalya yolunda kar ulaşımı vurdu, yüzlerce araç mahsur kaldı