Kategoriler

Son Dakika Haberler

Ayşen Gruda vefat etti

Uzun süredir özel bir hastanede tedavi gören 74 yaşındaki Ayşen Gruda, öğle saatlerinde hayatını kaybetti.

Ayşen Gruda vefat etti

   Uzun süredir özel bir hastanede tedavi gören 74 yaşındaki Ayşen Gruda, öğle saatlerinde hayatını kaybetti.Usta sanatçı Ayşen Gruda tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. Hastaneden yapılan açıklamada, “Kendisini 1 aydır yoğun bakımda takip ettik. 2 gündür tansiyonu çok düşük seyretti. Kendisi 13.45’te hayata gözlerini yumdu. Pankreas Kanseri ve kanamadan dolayı kendisini kaybettik. En ileri derecede tedavi etmeye çalıştık, vicdanımız rahat” denildi. Ayşen Gruda, 25 Ocak Cuma günü Zincirlikuyu Mezarlığı’ndan uğurlanacak.

AYŞEN GRUDA KİMDİR?

Türk Sineması ve Tiyatrosu'nun "Domates Güzeli" lakaplı oyuncusu.Ayşen Gruda, 30 Kasım1945 tarihinde Erman Ailesi'nin ortanca kızı olarak İstanbul, Yeşilköy'de Osmanlı zamanında karargâh olarak kullanılan bir köşkte doğdu. Babası kara tren makinistiydi. Komedi yeteneği, çocuk yaşta Yeşilköy'deki evlerinde Ermeni komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedildi. Lise ikiye giderken babası vefat etti. Geçim sıkıntısı yüzünden okulu bırakıp çalışmaya başladı. Kardeşi Ayben Erman ve ablası Ayten Erman da kendisi gibi oyuncu olacaktı. Televizyon için yaptığı skeçlerden birinde canlandırdığı "Domates Güzeli Nahide Şerbet" karakterinden sonra lakabı "Domates Güzeli" olarak kaldı.

   Ayşen Gruda, Tevfik Bilge'nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculuğa başladı. İlk rolü 1962 yılında "Kongre Eğleniyor" adlı vodvilde küçük bir hizmetçi rolü idi. 1977 yılında 16 senelik tiyatro hayatından sonra televizyonda bir eğlence programı içinde yayınlanan skeçte canlandırdığı "Domates Güzeli Nahide Şerbet" karakterinden sonra herkes tarafından tanındı.

   Ayşen Erman, Ankara Meydan Sahnesi'nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışıp evlendi. Kızları Elvan doğunca Ayşen Gruda bir süre tiyatroya ara verdi. Bu evlilik uzun sürdü. Ayşen Gruda, Yılmaz Gruda'dan boşandıktan sonra da soyadını kullanmayı sürdürdü.Ayşen Gruda daha sonra yakın dostu Adile Naşit'le birlikte, Ertem Eğilmezfilmlerinin çekirdek kadrosunda yer aldı.

   Ayşen Gruda, "Mum Söndü", "Deve Kuşu Kabare", "Hababam Sınıfı Müzikali", "Yedi Kocalı Hürmüz" gibi kabare ve müzikallerde yer aldı. Tiyatronun yanı sıra da birçok televizyon programında skeçlerde ve dizilerde oyunculuk yaptı. Sinemada "Tosun Paşa", "Süt Kardeşler", "Şabanoğlu Şaban", "Hababan Sınıfı", "Neşeli Günler" gibi birçok klasikleşmiş Türk sineması örneklerinde oynadı.

2014 yılında senaristliğini ve yönetmenliğini Cem Yılmaz'ın yaptığı "Pek Yakında" adlı sinema filminde Cem Yılmaz, Ozan Güven, Zafer Algöz, Özkan Uğur,Çağlar Çorumlu, Şirincan Çakıroğlu, Tülin Özen ile birlikte rol aldı.

Ayşen Gruda, 1965 yılında tiyatrocu Yılmaz Gruda ile evlendi. Elvan adında bir kızı oldu. Bu evlilik uzun sürdü. Boşandılar.

Ödüllerinden Bazıları:

2006 - 11. Sadri Alışık Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?
2010 - 47. Uluslararası Altın Portakal Film Festivali - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Kağıt)

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Spor
5 Kez Görüntülendi.
Bursaspor puan kaybetmeye devam ediyor
Gündem
6 Kez Görüntülendi.
Irak sınırında çatışma, 2 asker şehit, 7 yaralı var
Gündem
128 Kez Görüntülendi.
Tutuklanacağını duyunca fare zehiri içti iddiası
Gündem
80 Kez Görüntülendi.
İstanbul'da yakalanan casuslar tutuklandı
Gündem
94 Kez Görüntülendi.
Bipolar bozukluğu Begüm'ü ölüme götürdü
Gündem
357 Kez Görüntülendi.
Dün bir, bugün iki | AK Parti, ilk icraatı mahkeme kararıyla durdurdu
Gündem
115 Kez Görüntülendi.
Özışık; Bizim mahalle medyasının etki gücü yok
Gündem
21 Kez Görüntülendi.
Tecavüzcü Prof. tutuklanınca o yönetmelik de değişti
Gündem
46 Kez Görüntülendi.
Çorlu Tren Kazası, 9 ay sonra adalet nöbeti başlıyor
Gündem
66 Kez Görüntülendi.
Bugün hava nasıl olacak? Yağmur uyarılarına dikkat