Kategoriler

Son Dakika Haberler

Sağlıklı beslenmenin en iyi yolu yerli ürünler

Uzman Diyetisyen Başak İnsel: ''Baklagiller protein bakımından zengin olmasının yanında obezite, kolestrol ve gluten gibi günümüz dünyasının önemli sorunlarına karşı da sağlıklı çözümler barındırıyor."

Sağlıklı beslenmenin en iyi yolu yerli ürünler


Türkiye'nin girişimleriyle, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan karar ile "Dünya Bakliyat Günü" ilan edilmesinin ardından,vatandaşların bakliyata ve bakliyata dayalı diyetlere ilgisi arttı. Fast food ve hazır gıdaların sağlığa verdiği zararlar neticesinde sofralarda önem kazanmaya başlayan bakliyata karşı oluşan yoğun ilgiye uzmanlarda kayıtsız kalamadı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Başak İnsel ''Baklagiller protein bakımından zengin olmasının yanında obezite, kolestrol ve gluten gibi günümüz dünyasının önemli sorunlarına karşı da sağlıklı çözümler barındırıyor. Sofralarımızda pirincin, makarnanın, patatesin yerine haşlanmış baklagilleri bulundurduğumuzda, diyebet hastalığımız veya insilün direnci olan bir hastalığımız varsa ciddi anlamda iyileşmeler görebiliriz. Baklagiller bitkisel kaynaklı protein içeren besinler ve tok tutucu özelliğe sahipler, sağlıklı yaşamak istiyorsak mutfağımızda mutlaka bu ürünlerden bulundurmalıyız'' dedi.

Protein açısından et ürünlerine yakın olan bakliyatlar, lifli yapıları sayesinde hazmı kolaylaştırırken kolestrol ve gluten içermemelerinden dolayı da sağlıklı yaşamın kapılarını açıyor. Kırmızı etten ucuz olması ve protein açısından da zenginliği nedeniyle bakliyat ürünleri ete en iyi seçeneklerden biri haline geliyor.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
GÜVENLİK
19 Kez Görüntülendi.
Lahmacun sırasında kavga çıktı, 5 kişi hastanelik oldu
Spor
52 Kez Görüntülendi.
Şampiyon Galatasaray'a özel kutlama
Sağlık
33 Kez Görüntülendi.
Ramazan ayında estetik yaptıranlar arttı
Ekonomi
12 Kez Görüntülendi.
Akkuyu Nükleer Bilgilendirme Merkezi'ne 100 bin kişi katıldı
Gündem
75 Kez Görüntülendi.
Binbaşı Yavuz Sonat'ın katili, çatışmada öldürülmüş
Gündem
194 Kez Görüntülendi.
Marmara'da korkutan deprem | Şarköy 4,2 ile sallandı
GÜVENLİK
150 Kez Görüntülendi.
PKK'nın Karadeniz yapılanması çökertildi
GÜVENLİK
56 Kez Görüntülendi.
İntihar girişimini canlı yayınlayanlara polis sert çıktı ama...
Dünya
154 Kez Görüntülendi.
Teslim olmak için polisten 15 bin 'like' istedi 
Dünya
166 Kez Görüntülendi.
Amerika'da insan cesetleri gübre yapılacak