Üç Ayları Oruçla Değerlendirmek

Yarın itibariyle Miladi 2017; Hicri 1438 yılı Recep, Şaban ve Ramazan ayından oluşan Üç aylara girmekteyiz. Hadislerde ‘şeytanların bağlandığı, ibadetlere kat kat mükafatlandırıldığı, günahların affedildiği, küslerin barıştığı, savaşların barışa tevdil olduğu ay’ olarak tanımlanan Üç aylar bizlere cehennemden azad olma fırsatı sunabilecek mübarek vakitler içermektedir.

İrade eğitimi ve oruç

Peygamberimizin ahir zaman ümmeti için nitelediği İmanı boğazından aşağıya gitmeyen ‘söz ve eylemleri’ kalbini dönüştürmeye yetmeyen imanı zayıf, aşkı zayıf, İradesi zayıf müminler için üç aylar bir fırsatlar zamanıdır. Bu zamanda inananların zamanlarını  günahlardan –bilhassa dedikodu ve kul hakkından- uzakta, çok zikir ile geçirmeleri  yine bu zamanlarını oruç ile bereketlendirmeleri   nefsin menfaat ve arzularını kıracak, kişiye irade, vücuda sıhhat en önemlisi de ahiret azığı kazandıracaktır.
‘İnandık demekle bırakılacağınızı imtihandan geçirilmeyeceğinizi mi sandınız? Ayeti celilesinde geçen dünyevi çeşit çeşit imtihanlardan geçtiğimizi unutmadan sabrı azık ederek,  imanı kalbe indirmek, kalbi ‘Allah aşkıyla parlatmak’, zikir ile ruhu diri tutmak bu aylarda edinilmesi gereken bir hayat tarzı olmalıdır.
Üç aylar denince bir zikir akla gelir mümin için bir de ORUÇ. İradeyi kuvvetlendiren, nefsi dizginleyen, vücuda sıhhat ruha hayat veren oruç, bize sabırlı olmayı öğretir. Fedakarlık etmeyi… Kendimizi düşünmekten, ‘ben’ demekten ‘ego’ları beslemekten bizleri korur.
Az yemenin sıhhatine dair modern dünyada her geçen gün araştırmalar yapılarak açlığın vücuda kattığı sıhhat anlatılıyor. Biz bu açlığı bir terbiye usulü olarak oruçta görüyoruz. Hem de manevi bir terbiye metodu olan  Allah’ın ‘onun mükafatını ben veririm’ dediği oruçta.

Oruç sabrın yarısıdır. Sabır ise, İmanın yarısıdır...
Allah’ü Tealanın  ‘sabır ve namazla yardım dileyin’ ayetinde belirttiği gibi sabrın kendisi acı ancak meyvesi tatlıdır. Sabır, çevremizdeki her şeye sabır, tepkilerimizi ehlîleştirmek, sözlerimizi ve davranışlarımızı güzelleştirmek bir sabır eğitimiyle  kazanılabilecek davranışlardır. İnsan-ın amacı ‘Kemalat’ alemine doğru yol alabilmekse bunun durağı da irade eğitiminden dolayısı ile oruçtan geçmektedir.
Allah aşkı ile dolu olmak inandığımız değerleri kalbimize nakşedebilmek dünyevi tuzaklardan kurtulup uhrevi alemlere gönlümüzü çevirebilmek için üç ayları oruçla geçirmek düsturumuz olmalıdır.

Seni Allah’tan alıkoyan her şey dünyadır.
Müslümanlar dünyevileşme hastalığına tutulmuş durumda. Oysa kulun fakirlikten korkması Allah’ın hışmına uğradığının alametidir.Oruç,  Allah’a teslim olmayı bilmek, irademize sahip çıkabilmek ve dünyevi tuzaklardan uzak olmak için ‘Allah’ın ipi’ dir, Oruç ve akabindeki Sabır  dünyevileşme manevi hastalığından kalpleri korur. Allah’ın rızasına giden yolu açar, manevi rızıkları celbeder.
Mümin irade eğitim yolunda sabır imtihanı ile insanı kamil olma yolunda ilerler. O yolda olmak da oruçtan geçmektedir. Üç aylar oruçlu günlere ve kalbi ve azalarıyla oruç tuttuğumuz günlere vesile olsun. Allah’ın rahmetini ve bereketini indirdiğini  bir üç ayları idrak etmek niyazıyla…..
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.