Merkez Demokrat Parti; Akşener'in Partisi'ni ilk böyle duyurmuştuk

Merkez Demokrat Parti'nin kuruluşundan itibaren yürütülen çalışmaları yakından takip eden iyigunler.net, Meral Akşener'in büyük bir gizliliz içinde yürüttüğü kulis çalışmalarına ulaşmıştı.

Merkez Demokrat Parti; Akşener'in Partisi'ni ilk böyle duyurmuştuk

Merkez Demokrat Parti'nin kuruluşundan itibaren yürütülen çalışmaları yakından takip eden iyigunler.net, Meral Akşener'in büyük bir gizliliz içinde yürüttüğü kulis çalışmalarına ulaşmıştı.

29 Ağustos 2017 Salı 00:34
Merkez Demokrat Parti; Akşener'in Partisi'ni ilk böyle duyurmuştuk

Akşener'in Partisi, Merkez Demokrat Parti'yi ilk böyle duyurmuştuk


Türk siyaset hayatının 97. partisi olarak resmi kayıtlara giren Merkez Demokrat Partisi'nin kuruluş çalışmaları tamamlanmak üzere. Meral AKşener'in Genel Başkanlığı'nda kuruluş çalışmaları devam eden Merkez Demokrat Parti'nin varlığını ilk kez iyigunler.net okurlarına geçtiğimiz yıl duyurmuş, kurucuları arasında olması beklenen isimleri de yazmıştı..

Merkez Demokrat Parti 33 yıl önce emekli general Turgut Sunalp'in genel başkanlığında kurulan Milliyetçi Demokrasi Partisi MDP ile aynı kısaltmayı oluşturan MDP'nin Türk siyasetine neler katacağı merak konusu oldu.

MERAL AKŞENER MERKEZ DEMOKRAT PARTİ'Yİ KURUYOR

Milliyetçi Hareket Partisi'nden ayrılarak Merkez Demokrat Parti MDP'nin teşkilatlandırılmasında önemli rol oynayan Koray Aydın, dün katıldığı haber programında partinin adını ilk kez vermiş oldu.

Bugüne kadar politika kulislerinde varlığı adı konuşulan MDP'nin ilk kez adının dillendirilmesinin ardından, yönetimde kimlerin olacağı merak konusu oldu. iyigunler.net'in geçtiğimiz yıl 22 Haziran Çarşamba günü yayınladığı haberin detayında yer alan isimlerle, Akşener ve ekibinin görüştüğü biliniyor.
MDP içinde Prof.Dr. Ümit Özdağ, Prof.Dr. Yusuf Halaçoğlu da yer alacak. MHP Genel Başkan adaylarından Sinan Ogan dün yaptığı açıklamada MHP dışında bir siyasi parti içinde yer almayacağını ilk kez duyurdu.


MHP'den ayrılarak Meral Akşener'in ekibine sürpriz olarak katılan Koray Aydın'ın, MHP teşkilatlarından istifa eden çok sayıda il ve ilçe başkanının yeni partinin teşkilatlanmasında yer vermesi bekleniyor.

MDP MHP'NİN  DEVAMI OLMAYACAK

Milliyetçi Hareket Partisi'nden istifa ederek Akşener'in genel başkanlığında kurulan yeni parti için çalışmalara katılan Koray Aydın, Türkiye'nin Nabzı programında Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını cevaplandırdı. Yeni partinin MHP'nin devamı olmayacağını kaydeden Aydın, "Toplumun her kesiminden insan olacak" dedi. Aydın, partinin kurucular kurulunda kendi dallarında tanınmış ama siyasette yeni isimlerin yer alacağını söyledi. Türkiye'de bir erken seçim beklentisi olduğunu söyleyen Koray Aydın  "Erken seçim olsa çok iyi olur. Bir iklim var şu anda, bunun önünde kimse duramaz. İnşallah erken seçim yaparlar, bizim de önümüzü daha erken açarlar" yanıtını verdi.

MHP'DE İLETİŞİM KANALLARI KAPANDI

Aydın, MHP'den ayrılması ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

"Kongremizi yapamadık. Bana göre antidemokratik yollarla bizim kongre yapmamız engellendi. MHP'de iletişim kanalları kapandı. Bütün kararları tek kişi alıyor. Bu kadar önemli bir politika değişikliği bir kişi tarafından alınamaz"

MHP'nin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine destek vermesini eleştiren Aydın, "Tek kişi tarafından adalete el konuldu, MHP'nin bu konuda taraf olması sorgulanmaya değer bir konu" dedi.

"SİNAN OĞAN'A SÖYLEYECEK SÖZÜM OLMAZ"

Sinan Oğan'ın kendileriyle hareket etmemesine ilişkin soru üzerine Aydın, "Ben olaylara demokratik perspektiften bakıyorum, bu kararından dolayı ona söyleyecek bir sözüm olmaz. Ben de kararlarım konusunda gittim geldim, doğup büyüdüğün yerden ayrılmak kolay değil" dedi.

"FETÖ İLE MÜCADELEDE DERİNLERE İNİLMELİ"

15 Temmuz'da bir kalkışma hareketi olduğunu ve bunun organize bir hareket olduğunu kaydeden Aydın, "Bu kadar organize bir hareket bu noktaya gelmişse bir yol açma olduğu kesindir. Bu işi üstlenen generallerin hepsinin YAŞ kararlarında altında imzası olan yöneticiler var. Kendi yaverlerini bile tespit edememiş. En az FETÖ kadar vebal altında olan insanlardır. Yapılması gereken bu işin ana omurgasına ulaşacak, derinlere kadar inecek çalışmalara ihtiyaç var. Mevcut iktidar derinde kendisini de bulacağı için oraya inemiyor, biz kendimizden eminiz. Bu yapıya mesafeli durmuş insanlarız. 'Benden olana bir şey yapılmaz' anlayışı ile FETÖ'ye karşı mücadele edilmez" diye konuştu.

"YENİ PARTİDE ALEVİ DE SÜNNİ DE, SAĞCI DA SOLCU DA OLACAK"

Yeni partiyi Ekim ayı içinde kurmayı düşündüklerini kaydeden Aydın, "Ben çok zorlanacağımı düşünüyordum. İnsanların akın akın görev alma duygusu karşısında şaşkınlık içindeyim. En çok doğu ve güneydoğudan bu işe sahip çıkıldığının işaretlerini alıyorum, ülkemin geleceği adına bundan mutlu oluyorum. Bu partinin yeni bir parti olduğunu gösteren emareler bizim kurucular kurulunu açıkladığımızda göreceğiz. Bu bir partinin devamı değil. Biz buna öncülük ediyor olabilliriz ama kurucular kurulunu açıklayınca toplumun her kesiminden insanların olduğunu görecekler. Alevisi olacak, Sünnisi olacak, solu olacak, sağı olacak, milliyetçisi, muhafazakarı, liberali olacak. Türkiye'yi yönetecek bir kadroyu Türk milletine takdim edeceğiz" diye konuştu.

"HALK MERAL HANIM'I SEVDİ, SİYASETE KADIN ELİ DEĞSİN"

Kurucular kurulunun büyük çoğunluğunun kendi dallarında tanınmış, siyaseten yeni isimler olacağını kaydeden Aydın, partinin adı üzerine çalışmaların sürdüğünü belirterek "Merkez demokrat parti amblemi üzerinde çalışma var" dedi. Meral Akşener'i halkın sevdiğini ve her partiden oy alacaklarını belirten Aydın, "Siyasete bir yumuşama gelsin, bir bayan eli değsin. En çok AKP'liler bıktı usandı. Meral Hanım'ın bayan eli siyaseti rahatlatacaktır. Her zaman kadın elinin değdiği yerde bir yumuşama olur" dedi.

"PARLAMENTER SİSTEME DÖNMEK TÜRKİYE'NİN YARARINA"

Meral Akşener'in seçilmesi durumunda parlementer sisteme dönüş için bir çalışma yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Aydın, "Partinin yeni bir program ve tüzüğü yazılıyor. Hukukun üstünlüğüne bağlı yeni düzenin yol haritalarını paylaşacağız. Belli bir takvim içinde parlamenter sisteme dönmek Türkiye'nin yararınadır, bunu hemen seçimden sonra yapmak mümkün olmayabilir. Bir yol haritası ile yapılabilir, bu benim kendi düşüncem" dedi.

Son Güncelleme: 29.08.2017 01:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

mersin escort