Özel hastanelerin acillerinden para alınmayacak

Kamu hastanelerinin ardından özel hastanelerin acil servisleri için de ücretsiz olma süreci başladı. Özel hastanelerde artık acil vakıaların sigortası, sosyal güvencesi ve parası dikkate alınmadan hizmek verilecek.

Özel hastanelerin acillerinden para alınmayacak

Kamu hastanelerinin ardından özel hastanelerin acil servisleri için de ücretsiz olma süreci başladı. Özel hastanelerde artık acil vakıaların sigortası, sosyal güvencesi ve parası dikkate alınmadan hizmek verilecek.

21 Şubat 2018 Çarşamba 08:28
Özel hastanelerin acillerinden para alınmayacak

Özel hastanelerin acillerinden para alınmayacak

Özel hastanelerin acil servisleri kendine çeki düzen verecek. Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı yeni uygulama ile artık özel hastanelerde acil servisler tamamen ücretsiz olacak...

Sağlıkta yeni bir uygulama özel hastanelere de yayılıyor. Acil servislerde iki ay sonra acil vakıaların sosyal güvencesine, sigortasına ve ödeme gücüne bakılmaksızın ücretsiz sağlık hizmeti verilecek.

ACİL SERVİSLERE ÇEKİ DÜZEN GELİYOR

Sağlık Bakanlığı, hasta yoğunluğu ve yetersiz fiziki şartlar nedeniyle eleştiri konusu olan acil servislerle ilgili yeni bir tebliğ yayımladı. Tebliğ, geçen hafta yer alan kamu hastaneleri acil servislerle ilgili yapılan düzenlemenin devamı niteliğinde. 2 ay sonra başlayacak uygulamada dikkat çeken yenilikler ise şöyle;

- Yoğunluğun fazla olduğu acil servisler “Öncelikli Takip ve Özellikli Planlama Gerektiren Acil Servis” olarak tanımlanacak. Günde 500’den fazla hasta kabul eden, nöbetçi hekim başına 100 hastadan fazla düşen, muayene bekleme süresi 45 dakikayı geçen, ambulansla günlük 5’ten fazla hasta getiren acil servisler bu tanıma girecek.

YEŞİL ALAN 1 VE 2 KODU

- Acil servise gelen ancak poliklinik muayenesi gereken hastalara “yeşil alan 1” ve “yeşil alan 2” kodu verilecek, tedavileri poliklinikte yapılacak.

- Kırmızı alan hastalarının yakınları, gerekli eğitimi almış personelce bilgilendirilecek.

- Acil servislerde “hasta karşılama” ve “taşıma” personeli bulunacak.

- Acillerde hasta mahremiyeti gözetilerek, kör nokta bulunmayacak şekilde güvenlik kameraları tarafından kayıt yapılacak. Kayıtlar 2 ay boyunca saklanacak.

HEKİMLERİN YÜKÜ AZALTILACAK

- Acil nöbeti tutan hekimlere, nöbet günü içinde ek bir görev verilmeyecek. Nöbetçi hekimin acil vakayla ilgilendiği esnada başka bir acil vakanın gelmesi halinde yedek nöbetçiler ilgilenecek. Nöbetini yapmayan hekimlerin nöbet ücretleri kesilecek ve haklarında idari işlem başlatılacak.

- İhtiyaç durumunda tüm klinik tabipleri acil serviste aktif olarak çalışmak üzere görevlendirilebilecek.

- Hastaya tanı koyma süresi 30 dakikayla sınırlandırılacak. Kırmızı alan hastalarının tanıları “mavi kod” kapsamında yakından takip edilecek.

GEÇİCİ ARA BAKIM ÜNİTESİ

- Acil servisten yatışı yapılan hastaların yoğun bakım yatakları, yoğun bakımdan sorumlu uzman tarafından belirlenecek. Yeterli yoğun bakım yatağı bulunmayan hastanelerde geçici ara bakım ünitesi kurulacak.

- Acil servise akut rahatsızlık, başka sağlık tesisinden acil veya yatış amaçlı gelen hastaların yatış ve takibi yapılmayacak.

- Acile hasta getiren ambulanslar hastayı beklemeden teslim edecek ve 15 dakika içinde acil önünden ayrılacak.

- Kamu ve özel hastaneler kendilerine başvuran veya ambulans ve sevkle getirilen tüm acil vakaları sağlık güvencesi ve ödeme gücü olup olmadığına bakmaksızın kabul edecek. Kamu hastaneleri gibi özel hastaneler de acile gelen hastalardan kesinlikle ücret talep edemeyecek. Uyarılara rağmen özel hastanelerde acile başvuran hastalar sık sık katılım payı ve ilave ücret mağduriyeti yaşıyor.

- Yeni uygulama 2 ay sonra başlayacak. Yeni hizmet binasına taşınması planlanan hastaneler de 6 ay içinde taşınacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
burak demir 2018-02-21 10:01:14

seçimden önce chpnin vaatleri bir bir yerine getiriliyor, çiftçiye ucuz mazot köylüye 300 koyun aciller de ücretsiz baskın seçim mi var

mersin escort