Yeşilpınar Halkı Ramazan ayının ilk haftasında akciğerlerinin söküldüğünü görünce tepki gösterdi. Sadece tepkiyle kalmadı halkın gösterisi, Yağlıdere Parkı’nda ağaçların söküldüğünü görünce nöbet tutmaya başladı. Halkın çevreye ne kadar duyarlı olduğunu göstermesi açısından son derece önemli bir direniş.
Direnişi yapanlar ise örgütlü insanlar, herhangi bir çevre derneği falan değil. Sabah kalktığında o parkta yürüyen, o parkta spor aletlerinde sağlık testi yapan, kilimini alıp o parkta piknik yapan halk... Yağlıdere Parkı arazisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin malı. Bu arazi 1994 yılında Eyüp Belediyesi tarafından Yağlıdereliler Derneği Hatıra Ormanı olarak yapılmıştı. O günlerde  taş ocağı yeri dolgu toprak olan arazi yeşil alan olarak gözüküyordu. Daha sonra nasıl olduysa bu arazi bugünkü iktidar belediyeleri tarafından konut alanı ilan edilmiş. Yani Hatıra Ormanı olan araziye birileri göz dikmiş ve ‘rant alanı’ ilan etmiş.

Öğrendiğim kadarıyla araziyi konut alanına alan bir önceki Ak Partili Belediye Başkanı Ahmet Genç... Nasıl bir yönetim anlayışı ki, önce Hatıra Ormanı yapıyor, törenlerle gelip temelini atıyor, sonra plan tadilatı yaparak konut artı ticaret alanı ilan ediyor.

Ahmet Genç bununla da kalmıyor. Bu araziyi birde kiraya veriyor, Eyüp Belediye Başkanı olarak. Yani başkasının malını başkasına kiraya veriyor. Cesarete bakın.

Normal hayatta baktığımızda tam bir sahtekarlık var işin içinde. Düşünün sizin bir daireniz var, bu daireyi sizden habersiz başka birisi üçüncü bir şahsa kiraya veriyor.

Tabi burada belediye başkanı sahtekarlıkta yapmış olsa devletin devamlılığı esastır. Yağlıdere Parkı içinde bulunan çay bahçesi işletmesi Büyükşehir Belediyesi ve Eyüp Belediyesi ekipleri tarafından üç günlük süre verilerek üç gün sonra sabah saat 05:00’de yerle bir ediliyor. 7 yıllık bir tesis içerisinde o kadar malzeme var. Üç gün içinde depo bulup taşıyamazsınız bu iş yerini...
Bu nasıl adil bir davranış?
Nasıl hukuk, nasıl adalet? Bunu da anlamış değilim.

Vatandaş parkta 100’e yakın ağacın kesilmesinden sonra başlattığı nöbeti sürdürüyor.
Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu vatandaşı ikna etmek için geldiği Yağlıdere Parkı’nda beklediğini bulamadı. Kavuncu, kendisince hazırladığı projeyi gösterip, “Parkınızı yıkmıyorum” dese de mahalle halkı buna inanmadı. Çünkü, Kavuncu söktügü ağaçların yerine yeniden ağaç dikmiş, Hatıra Ormanı'nın içine halı saha tesisi koymuştu. Yıktığı kamelyaların yerine yeni kamelyalar, yıktığı çocuk oyun parklarının yerine yeni parklar, spor aletlerinin yerine yeni aletler koymuştu... Bu şu anlama geliyor. Sayın Kavuncu’nun mevcuttan haberi yok. Bu da mümkün değil. Daha bir yıl önce kendisi gelip o parkta ağaç dikti. Canlı yayına katıldı.

Yoksa kadrosunda bulunan birileri Kavuncu’yu aldatıyor mu? Kesilen ağaçlardan haberi yok mu? Çünkü o gün parkın içine girip gezmedi. Yani parka girmedi.
Gelelim şu konuya; Hani Sayın Başkan bu arazı sizin değil di? Ahmet Genç yukarıda da belirttiğim gibi başkasının yerini üçüncü şahsa kiralamıştı.
Şimdi sizde aynı hatayı yapmıyor musunuz? Yağlıdere Parkındaki ağaçların sökülmesi için bir Meclis kararınız var mı? Orada bulunan iş yerini yıkmak için bir kararınız var mı?

Yağlıdere Parkı’nı spor külüplerine tahsis etmek için alınmış bir karar var mı? Yoksa biz yıkalım, ağaçları sökelim, sonra karar alırız mı? dediniz.
Eyüp Belediye Başkanı Kavuncu Yağlıdere Parkı’na geldiğinde halkla arasında tel örgü vardı. Yani bu halkla mesafenin bir işareti. Bu mesafeyi Kavuncu koymadıysa, yeşili katledilen halk koymuş olmalı. Sayın Kavuncu konuşmasını yaptıktan sonra halkı dinleyecekti, konuşmasının sonunda bir anda yok oldu... Halkın yuh sesleri arasında...

Bir belediye Başkanı için üzücü bir durumdu. Kavuncu’nun oy deposuydu Yeşilpınar. Kavuncu, Eyüp’ün dengelerini hala öğrenememiş olacak ki. bunu bilmeyen danışmanları veya ekibinin yanlışına düşüyor. Yerel seçimler, Referandum ve Genel seçim arasındaki makas bunu gösteriyor.

Sayın Kavuncu Yağlıdere Parkına top sahası değil, Belediye Sosyal Tesisi yapın...

ESBAŞ işletsin, Halk sizi alkışlasın.
Top sahasını gidin halkı rahatsız etmeyecek yere yapın!
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.