Ahmet OKUMUŞ

            Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın uygulamaları mutlaka incelemeye alınmalı.
Çünkü yapılan tüm uygulamalar şoför esnafını bitirmeye yönelik.
Sırayla örnekleyelim.
Şoför Odaları tarafından verilen ticari taşıt belgesi iptal edildi. Yerine SRC belgesi getirildi.
Bu belgeyi şimdi Gazi üniversitesi veriyor.
Yine aynı bakanlıkça uygulamaya konulan, K1, K2 ve A türü yetki belgeleri gibi birçok belge ulaştırma sektöründe hizmet veren kamyon, kamyonet, tır, otobüs, minibüs, servis aracı ve taksilere zorunlu hale getirildi.
Peki, bu belgeleri kim veriyor? Cevap karayolları Bölge Müdürlükleri ve Ticaret Odaları veriyor.  Anlayacağınız yine Şoför odaları yoktur. Hem de kendilerine kayıtlı üyelerine bu belgeleri veremiyorlar. Bununla da kalmıyor Yıldırım'ın icraatları.
Son çıkarılan ve 1 Aralık'ta uygulamaya giren ve 1Nisan'a kadar sürecek kar lastiği uygulamasına bir bakalım. Sanki bu ülkede trafik kazalarını sadece ticari araçlar yapıyormuş gibi kar lastiği uygulama zorunluluğu sadece ticari araçlara getiriyor.

Yönetmeliği aynen sizlerle paylaşıyorum. 27 Kasım'da yayımlanan genelgeye göre üzerinde M+S harfleri bulunması gereken kış lastiklerini, ülkemizde tescil edilmiş olsun veya olmasın şehirlerarası karayollarında seyreden tüm kamyon, çekici, tanker, otobüs, minibüs ve kamyonet türü araçlar ile Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca "A" türü yetki belgelerine kayıtlı otomobiller kullanmak zorundalar. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin kış lastiği olması da zorunlu hale getirildi. Şehir içinde ise yetki valiliklere bırakıldı. Genelgeye göre Stepne de dahi kış lastiği olacak. Yani seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunlu.

Aynı genelgede lastiklerin kaplama yapılarak kullanılması halinde lastik omuzlarında (M+S) işareti olsa dahi, sırt deseninin kış lastiğine uygun olması zorunlu. Bunları yapmayan araç sahiplerine 500 lira ceza kesilecek. Araç bu cezayı ödemekle kalmayacak, para cezası karar tutanağı üzerine lastiklerini değiştirmesi için belirlenen en yakın yerleşim birimi de kaydedilecek. Bu yerleşim biriminde lastiğini değiştirmeyen araca ikinci kez ceza uygulanabilecek.

Bu durumda kafalarda bazı sorular oluştu. Karayollarını kullanan araçların büyük kısmı özel araçlardan oluşuyor. Peki, hem sürücü hem de aracın teknik yeterliliği bakımından trafik güvenliğinin en büyük risk unsurları özel araçlar olmasına, Ulaştırma Bakanlığı da sadece yük veya yolcu taşıyan ticari araçlardan değil, tüm ulaşım sisteminden sorumlu olmasına rağmen, özel araçların kış lastiği uygulaması dışında bırakılmasının nedeni nedir? Kış lastiği uygulamasının, kış koşullarında sürüş güvenliğini arttırdığı biliniyor. Buna rağmen kararın çok kısa bir süre önce alınıp açıklanması nedeniyle, lastik üreticileri ihtiyaca yetecek sayıda lastiğin stoklarında bulunmadığını açıkladılar. Hatta kararı alan bakanlık da İdari Para Cezası Karar Tutanağını yeni baskıya verdiğini açıkladı. Bu yönetmelik, neden yaz ortasında yayınlanıp yürürlüğe konulmadı?

            SIRADA YENİ AVM'LER VAR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'
ın esnaf camiasına verdiği zararlar bunlarla kalmıyor. Sayıları binleri geçen AVM'ler ve uzantılarını yenileri ekleniyor. Esnafı bitirme noktasına gelen bu AVM ve uzantılarının sayısı azmış gibi Sayın Bakan Yıldırım şimdi de AVM sayısını artırmak için metro istasyonlarının çevresini 15-20 kilometre yapım karşılığında yapacak olanlara veriyor.
Ülkemizde kuralsızca çoğalan AVM'lerin sayısı azmış gibi şimdi de metro istasyonlara yakın yerlerde yer temin edilerek yeni AVM'ler yapımının önünü açıyor.
Bakan Yıldırım, Ankara, İstanbul ve İzmir'e inşa edilmesi düşünülen yeni metro hatlarında yeni bir finansman modeli üzerinde çalıştıklarını belirterek şunları dile getirmiş, "Yükleniciden, bir noktadan diğer noktaya belli bir uzunlukta, 15 ya da 20 kilometre metro hattını yapmasını isteyeceğiz. Yüklenici, bu hattı bedelsiz yapacak. Bunun karşılığında yükleniciye ne verilecek? Metro istasyonlarının bulunduğu çevrenin belli bir bölümü için özel imar çalışması yapılacak. Yüklenici, bu bölgelerde iş merkezi ve benzeri ticari yapıları inşa edecek" diye konuştu. Yani anlayacağınız, perakende sektörünü düzenleyen yasanın çıkarılması bir başka bahara kalıyor. Bu gidişle de bu yasanın çıkması pek mümkün değil. Çünkü ülke olarak daha çok AVM ve onların uzantılarına ihtiyacımız var. Küçük esnaf daha bitmedi. İyice bitsin ondan sonra her yasa çıkar.  
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.