Rapor Parası Sorgulama 2018

Sigortalı olarak çalışan kişilerin iş kazası, meslek hastalıkları

Rapor Parası Sorgulama 2018

Sigortalı olarak çalışan kişilerin iş kazası, meslek hastalıkları

14 Haziran 2018 Perşembe 00:42
Rapor Parası Sorgulama 2018

Sigortalı olarak çalışan kişilerin iş kazası, meslek hastalıkları, doğum yapma ve yaşadıkları belirli rahatsızlıklar sonucu aldıkları geçici süreli iş göremez raporundan dolayı, almaya hak kazandıkları ödemeye rapor parası denilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından rapor parası, geçici iş göremezlik ödeneği olarak adlandırılmaktadır. Rapor parası çalışanların belirli süre işlerine devam edememelerinden dolayı, yaşadıkları maddi sıkıntılara yardımcı olmak amacıyla ödenmektedir.

Rapor Parası Alma Şartları

Rapor parası doğum yapan, iş kazası geçiren, meslek hastalıklarına yakalanan ve hasta olan işçileri kapsamaktadır. İşçinin belirli süre iş göremeyecek durumda olması gerekmektedir. Ve bu durumu belgelemek adına devlete ait bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu alması istenmektedir. Alınmış olan sağlık raporunun tarihinden geriye dönük olarak bir yıl içerisinde, en az 90 gün süreyle sigorta priminin yatmış olması gerekmektedir. Ayrıca işçinin aldığı rapor için ödenecek miktar raporun ilk iki gününü kapsamamaktadır. İlk iki gün sonrasındaki günler için ödeme yapılmaktadır. Fakat çalışan kişi iş kazası ve meslek hastalığından dolayı sağlık raporu almış ise geriye dönük olarak bir yıl içerisinde 90 günlük prim bulunma şartı aranmamaktadır. Bu tarz hastalıklardan dolayı rapor alan işçilerin bir günlük çalışma primi olsa bile rapor paraları ödenmektedir.

Rapor Parası Ödemesinin Miktarı

Rapor parası için gerekli koşulları sağlayan kişilere, yatarak ya da ayakta tedavi görmelerine bağlı olarak, farklı oranlarda rapor parası ödemesi yapılmaktadır. Yatakta tedavi gören kişiler rapor parası olarak, günlük kazanç miktarının yarısı kadar ödeme almaktadır. Ayakta tedavi gören kişilere ise günlük kazanç miktarının üçte ikisi kadar ödeme yapılmaktadır. Ödemeler hesaplanırken raporun 3. günü başlangıç olarak sayılmakta, hesaplamada buna göre şekillenmektedir.

Rapor Parası Hangi Kurumdan Alınır?

SGK tarafından ödenen rapor parası 2017 yılı Temmuz ayına kadar Ziraat Bankası tarafından ödenmekteydi. Fakat bu tarihten sonra yapılan değişikliğe göre rapor parası ödemesi, sadece PTT şubeleri aracılığıyla yapılmaktadır. Yapılan ödemeler ile alakalı PTT tarafından masraf alınmamaktadır. İşçiler rapor parası ile alakalı gelişmeleri E-Devlet üzerinden kolaylıkla takip edebilmektedir. İki ay süresince adlarına gönderilen rapor parasını almayan kişilerin rapor parası ödemeleri, PTT tarafından iade edilmektedir.

Rapor Parası Sorgulama İşlemleri

Rapor parası alabilmek için işçilerin aldıkları sağlık raporlarını çalıştıkları işyerlerine teslim etmesi gerekmektedir. İşyerlerine teslim edilen raporlar, SGK' ya iletilerek rapor parası almak için gerekli olan işlemlerin başlatılması sağlanmaktadır. SGK tarafından gerekli inceleme ve işlemler yapıldıktan sonra, belirlenmiş olan rapor parası miktarı PTT şubelerine yatırılmaktadır. Bu işlemler devam ederken E-Devlet' e giriş yaparak ya da ALO 170' i arayarak, rapor paralarının hangi aşamada olduğu ile alakalı bilgi alabilme imkanı bulunmaktadır. E-Devlet üzerinden rapor parası sorgulaması yapmak için belirlenmiş olan bireysel şifre kullanılarak sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında E hizmetler bölümünde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sitesine giriş yapılmaktadır. Burada bulunan hizmetler arasında yer alan 4A ve 4B iş göremezlik ödemesi bölümünden de rapor parası ile alakalı son gelişmeler kolaylıkla görüntülenebilmektedir.

Yapılan sorgulama sonucunda 4A ve 4B iş göremezlik ödemesi bölümünde bilgi yok ibaresi var ise raporla alakalı işlemlerin devam ettiği anlaşılmaktadır. Fakat sistemde bankaya gönderildi yazıyor ise rapor parası ödemesinin PTT şubelerinden alınabileceği belirtilmektedir. Sorgulama ekranında görüntülenen emanete alındı ibaresi ise belirli süre çekilmemiş olan rapor paralarının SGK ' ya yeniden gönderildiğini ifade etmektedir. İki ay süre ile çekilmemiş olan rapor paraları yeniden SGK' ya iade edilmektedir.

https://www.sgkraporu.com

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

mersin escort