Kategoriler

Son Dakika Haberler

Türk Telekom'un Arap sahibi Ögerler kaçtı, borcu kime kaldı?

Türkiye'nin en büyük özelleştirmesiyle Arap Hariri ailesinin Orej adlı telekomünikasyon şirketine satılan Türk Telekom'un yönetimi alacaklı bankalara geçti. Sadece Türk bankalarına 4 milyar 750 milyon dolar borç takarak kaçan Öger'ler için nasıl bir hukuki yaptırım uygulanacağı henüz bilinmiyor.

Türk Telekom'un Arap sahibi Ögerler kaçtı, borcu kime kaldı?


Arap kökenli Hariri ailesinin Türkiye'deki temsilcileri yedi içti, milyarlarca borcu taktı kaçtı. Türk Telekom'a ait en değerli arsaları, binaları satıp parasını kasasına atan Arap asıllı Saudi Oger'in Ojer şirketi Türkiye'de yaptığı büyük vurgunun ardından ortadan kayboldu. Türk Telekom'un yönetimi bugünden itibaren alacaklı bankaların yönetimine girdi. Öger'in Türk bankalarına olan 4 milyar 750 milyon dolarlık borcunu taksitlendirmiş, buna rağmen ödememişti.


BTK, OTAŞ'ın Türk Telekom'daki yüzde 55 hissesinin OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı SPV'ye devrine izin verdi.


Türk Telekom'da hisse devrine, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) onay geldi.


BTK, Ojer Telekomünikasyon'un (OTAŞ), Türk Telekom'da bulunan yüzde 55 paylarının, OTAŞ'a kredi veren bankaların paydaş olacağı bir ortak girişim şirketine (SPV) devrine izin verdi.
Dünya'nın aktardığı habere göre, Türk Telekom'dan KAP'a yapılan açıklamada ayrıca, "Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş olan TT Mobil İletişim Hizmetleri, TTNET, 11818 Rehberlik ve Müşteri Hizmetleri ve TT International Telekomünikasyon'un yüzde 100 hissedarı olan Türk Telekom bünyesinde gerçekleşecek hisse devrinin söz konusu şirketler bakımından herhangi bir sakınca doğurmayacağına… karar verilmiştir" denildi.

3 BANKA REKABET KURUMU'NA BAŞVURMUŞTU


Lübnanlı Hariri ailesine ait Saudi Oger'e bağlı olan Ojer Telekomünikasyon 2013 yılında Türk Telekom'da sahip olduğu yüzde 55 hisseyi teminat göstererek 4.75 milyar dolar tutarında kredi almış ancak kredinin taksitlerini geri ödeyememişti.
İki yıla yakın süren ve aralarında yüzde 55 hissenin satışı için görüşmelerin de yapıldığı süreç sonunda ise sonunda ise Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası, Ojer Telekomünikasyon'a ait Türk Telekom'un yüzde 55 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu'na temmuz başında başvurmuştu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Spor
128 Kez Görüntülendi.
UEFA'dan Fenerbahçe'ye şok karar
Gündem
981 Kez Görüntülendi.
Davutoğlu'nu canlı yayına çıkaran 3 gazeteci kovuldu
Ekonomi
65 Kez Görüntülendi.
Hükümet'ten Milli Tank fabrikasını satmak için yasalara takla attıran formül
Magazin
108 Kez Görüntülendi.
BKM Mutfak'ın oyuncusu para vermeyen sevgilisine dayak atmış
Gündem
226 Kez Görüntülendi.
Hakan Atilla tahliye edildi, ABD Atilla için sınırdışı kararı verdi
Gündem
218 Kez Görüntülendi.
Bitlis'te hain saldırı, Jandarma Komutanı Binbaşı Zafer Akkuş Şehit
Gündem
72 Kez Görüntülendi.
Sokak ortasında magandalar çatıştı talihsiz kadın can verdi
Gündem
176 Kez Görüntülendi.
Datça'da orman yangınını GSM şirketi çıkarmış
DIŞ HABERLER
32 Kez Görüntülendi.
Yunanistan'da deprem, komşu 5.5 ile sarsıldı
Gündem
42 Kez Görüntülendi.
Yeni evlenen çiftlere öfkelenen adam evinin önünde fotoğraf çektirmiyor