Kategoriler

Son Dakika Haberler

Sağlıklı beslenmenin en iyi yolu yerli ürünler

Uzman Diyetisyen Başak İnsel: ''Baklagiller protein bakımından zengin olmasının yanında obezite, kolestrol ve gluten gibi günümüz dünyasının önemli sorunlarına karşı da sağlıklı çözümler barındırıyor."

Sağlıklı beslenmenin en iyi yolu yerli ürünler


Türkiye'nin girişimleriyle, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından alınan karar ile "Dünya Bakliyat Günü" ilan edilmesinin ardından,vatandaşların bakliyata ve bakliyata dayalı diyetlere ilgisi arttı. Fast food ve hazır gıdaların sağlığa verdiği zararlar neticesinde sofralarda önem kazanmaya başlayan bakliyata karşı oluşan yoğun ilgiye uzmanlarda kayıtsız kalamadı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Uzman Diyetisyen Başak İnsel ''Baklagiller protein bakımından zengin olmasının yanında obezite, kolestrol ve gluten gibi günümüz dünyasının önemli sorunlarına karşı da sağlıklı çözümler barındırıyor. Sofralarımızda pirincin, makarnanın, patatesin yerine haşlanmış baklagilleri bulundurduğumuzda, diyebet hastalığımız veya insilün direnci olan bir hastalığımız varsa ciddi anlamda iyileşmeler görebiliriz. Baklagiller bitkisel kaynaklı protein içeren besinler ve tok tutucu özelliğe sahipler, sağlıklı yaşamak istiyorsak mutfağımızda mutlaka bu ürünlerden bulundurmalıyız'' dedi.

Protein açısından et ürünlerine yakın olan bakliyatlar, lifli yapıları sayesinde hazmı kolaylaştırırken kolestrol ve gluten içermemelerinden dolayı da sağlıklı yaşamın kapılarını açıyor. Kırmızı etten ucuz olması ve protein açısından da zenginliği nedeniyle bakliyat ürünleri ete en iyi seçeneklerden biri haline geliyor.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
KÜLTÜR - SANAT
28 Kez Görüntülendi.
#WellnessShow | İstanbul sosyetesi #Zumba yapmak için buluşuyor
GÜVENLİK
41 Kez Görüntülendi.
Kadına kimyasal madde ile saldıranlar serbest bırakıldı
Gündem
40 Kez Görüntülendi.
Irak'ın kuzeyinde 4 ayda 417 terörist etkisiz hale getirildi
Gündem
53 Kez Görüntülendi.
DEAŞ, Konya'da katliam peşinde
Magazin
90 Kez Görüntülendi.
Yeşilçam'ın tarihe geçen aşkları
Ekonomi
102 Kez Görüntülendi.
Maaşın tamamına haciz konulabilir mi?
KÜLTÜR - SANAT
80 Kez Görüntülendi.
Susamam klibini susturmaya kalktılar 
Gündem
81 Kez Görüntülendi.
Yuşa Tepesi'nde orman yangını, kundakçılar karanlığı seviyor
DIŞ HABERLER
83 Kez Görüntülendi.
Fransa, Suriye Zirvesi'ni kapmak için bastırıyor
Ekonomi
141 Kez Görüntülendi.
Benzin mazot zammının kaynağı dronla saldırı çıktı