Kategoriler

Son Dakika Haberler

Rumları çıldırtan haber, Türkiye Doğu Akdeniz'de doğalgaz buldu

Rum gazeteler son iki gündür, Türk sondaj gemilerinin  Doğu Akdeniz'de zengin doğalgaz rezervleri keşfettiğini yazmaya başladı..

Rumları çıldırtan haber, Türkiye Doğu Akdeniz'de doğalgaz buldu


Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yürüttüğü doğalgaz arama çalışmaları Avrupa Birliği ülkeleri, ABD, İsrail ve Mısır'ın engelleme çalışmalarına rağmen devam ederken, Rum basını son iki gündür önemli bir iddia ile okurlarının karşısına çıkıyor. 


Rum kesiminde yayın yapan Phileleftheros adlı gazete, Fatih Gemisi'nin önemli rezervler keşfettiğini ileri sürdü. 
Phileleftheros'un iddiasına göre Kıbrıs açıklarında arama faaliyetlerine devam eden Fatih gemisinin, Kıbrıs açıklarında 170 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetti. Ayrıca edinilen bilginin adadaki Avrupa Birliği yetkililerinin üye ülke temsilcilerine bilgiyi ulaştırdığını iddia edildi. Rum basınında yer alan bu iddia Yunanistan, Rusya ve birçok Avrupa ülkesindeki basın kuruluşlarınca son dakika haberi olarak paylaşıldı.

ARAMA ÇALIŞMALARI ADA ETRAFINA YAYILABİLİR

Rum basını, Fatih sondaj gemisinin 170 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiğini iddia etti. KKTC basınına konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Rumlar iş birliği yapmazsa, Türkiye'nin faaliyetleri sürecek" derken, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay da, Türkiye'nin sondaj çalışmalarının tüm Kıbrıs'ın etrafına yayılabileceğini söyledi.

Rum basınından Phileleftheros gazetesi, Baf açıklarında görev yapan Fatih sondaj gemisinin 170 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfettiğini öne sürdüğü bir haber yaptı. Haberde, sondaj çalışmasının başarılı geçtiği iddia edilirken, 'Türkiye doğalgaz çalışmalarında geri adım atmayacak', 'Türkiye, S-400 füzeleri nedeniyle ABD'den gördüğü onca baskıya rağmen geri adım atmadı' gibi ifadelere yer verilerek, bilgi AB kaynaklarına dayandırıldı. AB'nin Türkiye'ye karşı yaptırımlar uygulayacağı öne sürülen haberde, Türkiye'nin doğalgazla ilgili faaliyetlerine devam edeceği ve bu uğurda çok para harcadığı da ifade edilen haberde yapılan yorumda ise farklı çevrelerce doğalgazın da dahil olduğu bir 'al-ver' süreci başlatılmasının söz konusu olduğu iddia edildi. Gazete, Türkiye'nin enerji konusunu ayrı olarak irdelediğini ileri sürdü.

ÇAVUŞOĞLU'NDAN KARARLILIK VURGUSU

Bu arada bugün KKTC medyasına açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Rumlar iş birliği yapmazsa, Türkiye'nin faaliyetleri sürecek. Türkiye, Doğu Akdeniz'de en uzun kıyıya sahip ülke olarak kendi kıta sahanlığındaki hak ve çıkarlarını kararlı şekilde korumakta. Türkiye olarak öteden beri kuvvetle vurguladığımız tüm adımları sahada birer birer eyleme dönüştürüyoruz. Böylece Rum tarafının Kıbrıs Türklerini dışlayarak ısrarla sürdürdükleri tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerine sahada fiili adımlarla yanıt veriyoruz." şeklindeki ifadelerine yer verildi. 

'TÜM ADA'DA ARAŞTIRMA YAPILABİLİR'

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ise, "Türkiye'nin sondaj çalışmalarının bütün Kıbrıs'ın etrafına yayılmaması için hiçbir sebep yok. Türkiye de kendisine ait gördüğü bölgelerde çalışmalara başlıyor. Gerçekte bu olan, Doğu Akdeniz'deki güçlerin dengelenmesine sağlıyor" diye konuştu.

Yorumlar

Daha Fazla Haber
Ekonomi
2 Kez Görüntülendi.
Sahte kaçak çay vurgunu | Sri Lanka Türk çay tiryakilerini uyardı
GÜVENLİK
17 Kez Görüntülendi.
Baba oğul bir oldu, doktora saldırdı...
Magazin
12 Kez Görüntülendi.
Reynmen adını kullanamayacak | İsim şoku
Eğitim
11 Kez Görüntülendi.
Yurt başvuruları için son 3 gün 
Gündem
17 Kez Görüntülendi.
Hasta taşıyan ambulans kaza yaptı, 2 ölü var
Gündem
7 Kez Görüntülendi.
Meteoroloji'den 15 il için sel ve taşkın uyarısı
Spor
31 Kez Görüntülendi.
Trabzonspor'dan muhteşem geri dönüş
Spor
68 Kez Görüntülendi.
Orhan Ak istifa etti
GÜVENLİK
110 Kez Görüntülendi.
Uyuşturucu satışına engel olmak isteyen gençlere silahlı saldırı
Gündem
176 Kez Görüntülendi.
Bağ evine kaçırılan kadına cinsel saldırı