Ahmet OKUMUŞ

            Kuşkusuz gecen haftanın en fazla konuşulan konusu ülkemizin nüfus artış hızı oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ısrarla üzerinde durduğu ve her ortamda gündeme taşıdığı en az 3 çocuk isteği maalesef sonuca ulaşmadı. Aslında şöyle düşünebilirsiniz AKP'ye oy verenler bu isteğe katılsa idi nüfusumuz bu kadar düşmezdi diyebilirsiniz. Fakat bu konunun gerçekten çok ciddi ve önemli olduğuna inanıyorum. Başbakan Erdoğan'ı seversiniz sevmezsiniz o başka. Ancak bu konuda Sayın Erdoğan'ı sonuna kadar destekliyorum. Bugün bırakın 3 çocuğu 1 hatta 2 çocuk yapmayan aileler var. Sayın Başbakan bunları da ela alıp özendirme yapmalıdır. Bu çalışmayı da özellikle çalışan bayanlar üzerinde yapmalıdır.

            -DEVLET SAĞLIK HİZMETİNDEN KAÇMAMALI-


            Nüfus artış hızı konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı sonuna kadar destekliyorum. Bu konuda bende çorbada tuzum bulunsun misali hükümete bazı önerilerde bulunmak istiyorum. Bunların başında esnaf ve sanatkârın durumu geliyor. Bugün iki ay Bağ-Kur'a primini ödeyemeyen esnaf ve sanatkârlar aileleri ile birlikte her hangi bir sağlık kuruluşundan sağlık hizmeti alamıyorlar. Şimdi bir çocuğu olan esnaf Bağ-Kur'a olan burcunu ödeyemediği için bu sıkıntıları yaşarsa daha ikinci veya üçüncü bir çocuğu yapmayı düşünür mü? Asla düşünmez. Sosyal devlet hayati önem taşıyan konularda vatandaşına sağlık hizmeti vermek zorundadır. Onun için bu konuda yaşanan sıkıntılar biran önce aşılmalıdır.

            -DESTEK ŞART-

            Nüfus artış hızını çok önemli gördüğüm için detayları ve ayrıntıları önemsiyorum. Bakın devlet memuruna çocuk parası veriliyor. Ancak işçi kesimine bu konuda her hangi bir destek verilmiyor. Tabi esnaf ve sanatkâr da bu konuda devletten bir destek alamadığı gibi esnaf ve sanatkârın ayakta hasta olma hakkı yoktur. Yani esnaf hasta olup doktordan rapor aldığı zaman devlet bu insanlara bu rapor ücretini ödemiyor. Ne diyor biliyor musunuz? Bu ücreti sana ödeyebilmem için hastanede yatman gerekiyor, ayakta tedaviye böyle bir ücret ve yardım yok. Diğer bir önemli konu kadın esnaf ve sanatkâra doğum yardımı yapılmıyor. Şimdi bu şartlar artında ülke nüfusu acaba nasıl artacak? Tabi artmaz. Nüfusun artması için öncelikle memurlara verilen çocuk parası da yeterli değil.   

            -MAMA VE BEZ YARDIMI ŞART-


            Yeni çocuk sahibi olan aileleri en çok bez ücreti ile mama ücretlerinin yüksek olması olumsuz etkiliyor. Bu konuda hükümetin özellikle bu konuya el atması gerekiyor. Yukarıda da belirttiğim gibi memura verilen çocuk parası yeterli olmamakla birlikte tüm kesimlere verilmeli ve artırılmalıdır. Diğer bir önemli konu ise çalışmayan memur eşleri için verilen aile yardımları artırılmalı. İşçilere verilmeyen aile yardımları da artık gündeme alınmalı ve bugün asgari ücretle çalışan ve sayıları ortalama 5 milyonu bulan kesime de mutlaka katkı yapılmalı. Tarım çalışanları hiç unutulmamalıdır. Özellikle Doğu ve doğu Karadeniz illerinde çiftçilik yapan dar gelirli köylülerde bu konuda desteklenmelidir. Eskiden köylerimizdeki nüfus artış hızı şimdilerde yok denecek kadar az. Acilen her kesimde katkı yapılmalı ve çocuk yapmaya teşvik özendirmelidir. Bunun içinde cami hocalarına ve kuran kursu hocalarına da büyük görevler düşüyor. Özellikle batı illerinde nüfus yok denecek kadar az. Bu konuda acil çalışmalar ve planlamalar yapılmalı. Nüfusun artması için işçi, memur ve esnaf üzerindeki bazı olumsuzluklar ortadan kaldırılmalı ve destek paketleri ile teşvikler verilmelidir. Aksi halde ülkemiz fazla değil 10 yıl içerisinde iyice yaşlanmış olacak. Bu da geriye gidiş demektir. Bu tehlikeyi gören Başbakan Erdoğan'ı kutluyor ve biran önce nüfus artışının önündeki engellerin kaldırılması için çalışmaların hızlandırılmasını bekliyorum. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.