Ülkemize sığınan yüzlerce Afganistanlı çocuk okumak istiyor


2018 yılında insani ikamet verilen, ancak bir yıllık süre sonunda ikametleri uzatılmayarak mağdur durumda bırakılan yüzlerce Afganistanlı çocuğumuz ikametleri olmadığından okullara kayıtları yapılamıyor. 


Ülkemizde ikameti pasif halde olan ve kaçak yaşayan, pandemi sürecinde oturum için gerekli evraklarını hazırlayamayan ve ülkelerine dönemeyen binlerce insanın yaşadığı düşünüldüğünde, eğitim hakkından çok sayıda çocuğumuzun yararlanamayacağı görülmektedir.

Halbuki BM İnsan Hakları Beyannamesi olsun, Türkiye’nin imzaladığı bir çok ilgili metinlerde olsun, her çocuğun temel eğitim hakkına sahip olduğu yazılıdır. Çocuk Hakları Sözleşmesi açısından, “eğitim alma” temel bir haktır ve devletlerin tüm çocuklara ücretsiz zorunlu temel eğitim verme yükümlülüğü vardır. (Madde 28, 29) Ayrıca, eğitim; yerinden olmuş çocuklar için etkili ve önemli bir koruma yöntemi olarak tanımlanmış olup, eğitim ve öğrenimin, çocuğun çatışma ve yerinden olmanın sebep olduğu travmadan kurtulmasına yardımcı olabileceği bilinen husustur.
Nitekim; T.C. Anayasası’nın 42. maddesi uyarınca kimsenin eğitim ve öğretim hakkından mahrum bırakılamayacağı” yazılıdır.

Ayrıca her zaman mağdurların, mazlumların yanında yer alan İçişleri Bakanımız sayın Süleyman Soylu; “Hiçbir çocuğumuzun Türkiye’de eğitim sorunu olmayacak. Hiçbir çocuğumuzun Türkiye’de diploma ve karne sorunu olmayacak. Burada yaşayan, güvenliği konusunda gerekli tahkikatlarını yaptığımız kardeşlerimize ilk önce geçici ikamet vereceğiz. Ve onları “bu ülkede acaba ne olacağım?” diye bir endişeden kurtaracağız. Sadece geçici ikamet değil, insani ikamet, uzun süreli ikamet konusunda da sonuna kadar yanınızda olduğumu ve bütün sistemi harekete geçireceğimi bilmenizi istiyorum. Burada bir söz daha veriyorum: Türk topluluklarına mensup kardeşlerimizle yabancıların göç idarelerinde aynı muameleye tabi tutulmalarını ortadan kaldırıyoruz. Bilesiniz ki, kimliğiniz önceliğiniz olacaktır. Sizin duanıza ve rızanıza talibiz…” diyerek ülkemize sığınmak zorunda kalan binlerce kardeşimize söz vermiştir.

Talebimiz ülkemize sığınan, insani ikametleri çeşitli sebeplerle uzatılmayan, kaçak durumda yaşayan Afganistanlı, Azerbaycanlı, Kırımlı, Iraklı Özbek, Türkmen, Tatar, Uygur kardeşlerimizin çocuklarına ve ailelerine yabancı kimlik numarası verilerek, okullara kayıtlarının yapılmasının sağlanmasıdır.

Ülkelerinde eğitim ve öğretimden mahrum kalan binlerce çocuğun elinden tutarak onların okumasını sağlamak insanlık vazifesidir. İkamet verilen tüm çocukların okullara kayıt edilmesi zorunlu hale getirilmeli, çocukların merdiven altı medrese tarzı okullarda körlenmesine izin verilmemelidir.

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu olarak okula kayıtlarını yaptıramayan çocukların listesini çıkarma, evraklarını hazırlama görevini üstlenmeye hazırız. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.