BİRİLERİ UYGURLARA TERÖRİST LEKESİ SÜRMEK İSTİYOR...

Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti tarafından yayınlanan aşağıdaki basın açıklaması, sadece Uygurlar'ın geleceği açısından değil, Türk-Çin ilişkilerinin geleceği bakımından da son derece dikkate alınması gerekmektedir.:

"...Çin'de yayınlanan Global Times Gazetesi'nin, terörle mücadele yetkililerine dayanarak, Uygurlar'ın Türkiye üzerinden sınırı geçerek Suriye'de El-Kaide saflarında savaştığı iddiası gerçekci değildir. Henüz kendi sorunlarını çözüme kavuşturamamış olan Uygurlar'ın Suriye'deki çatışmalarla yakından uzaktan bir bağlantısı yoktur.

Suçlamanın kaynağı olarak görülen Suriye'nin Pekin Büyükelçisi bilmelidir ki, dünya medeniyetine en büyük katkıyı sunan Uygur toplumu ve Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti; terörizme karşıdır ve her türlü terörist eylemi şiddetle reddeder.

Eğer iddia edildiği gibi El-Kaide mensubu bir kaç Uygur varsa ve bunlar da Suriye'de muhalifler safında savaşıyorsa da, bunu bütün Uygurlar'a mal etmek doğru değildir. Bir kaç Uygur'un yaptığını bir topluma mal etmeye, bütün toplumu terörist olarak suçlamaya hiç bir kişi ve kurumun hakkı yoktur. 

İddia edildiği gibi birkaç Uygur gerçekten de Suriye'de çatışma içindeyse, bu masum kardeşlerimizi bölgeye yönlendiren, bu işi organize eden kişiler veya kurumlar varsa derhal gereken yasal önlemler alınmalı, yaptırımlar uygulanmalı ve bu işin arkasındaki  kişi veya gruplar tesbit edilerek ifşa edilmelidir.

Burada amaçlanan sadece Uygurlar'ı terörist olarak lekelemek değildir. Esas hedef; Ankara'yı Çin karşıtı teörrist eylemlerin planlama merkezi olarak suçlamak suretiyle Türkiye'yi Pekin ve uluslararası kamuoyu karşısında zor durumda bırakmaktır.

Gerçekten de böyle bir operasyon varsa, bunun arkasında Amerika'da sorosvari vakıflardan mali destek alan, geçimlerini bu yolla sağlayan kişi ve kurumların olduğu ihtimali göz önünde tutulmalı ve İsrail kaynaklı olduğunu düşündüğümüz bu operasyonun engellenmesi noktasında acil önlemlerin alınması gerekmektedir. Bölgeye insani yardım malzemesi sevk eden uluslararası kurumların da; ÇHC pasaportlu veya T.C. ikametine sahip Uygurlara insani yardım nakliyesinde görev verilmemesi hususunda daha dikkatli olmaları icap etmektedir..."

Bu bildiride aynı zamanda bir mesaj verilmek isteniyor. Türkiye'nin çıkarlarını, Türk-Çin ilişkilerinin geceleceğini düşünen İlgili kişi ve kurumların bu mesajın içeriğini dikkatle okuyarak gerekli adımları atacağı kanaatini taşıyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.