AK PARTİ EREĞLİ’DE ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARINI ALMAYA BAŞLADI

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kdz.

04 Ekim 2013 Cuma 00:00
AK PARTİ EREĞLİ’DE ADAY ADAYLIĞI BAŞVURULARINI ALMAYA BAŞLADI
Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, parti binasında düzenlediği basın toplantısında ilçe merkez belediyesi, belde belediyelerine başkanlık ve belediye meclisi ile il genel meclisine aday adaylığı başvurularını almaya başladıklarını açıkladı.
1 KASIM’A KADAR BAŞVURU ALINACAK
AK Parti Kdz.Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte parti binasında düzenlediği basın toplantısında adaylık süreci ve son gelişmeleri değerlendirdi. AK Parti’de aday adaylığı için sürecin 1 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında olduğunu belirten Çakır; “Yaklaşan yerel seçimle alakalı Genel merkezimiz Yerel Seçim takvimini belirlemiştir. Bizlerde bunu sizler aracılığıyla kamuoyuna duyurmak için bu toplantıyı düzenlemiş bulunuyoruz. 1 Ekim-1 Kasım, akşam saat 5’e mesai saati bitimine kadar bu süre zarfında belediye meclis üyesi aday adaylıkları, il genel meclis üyesi aday adaylıkları, belediye başkan aday adaylarının başvuru tarihi arasında olacaktır. Son tarih 1 Kasım 2013 tarihindedir. 1 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında adaylık düşünenlerin ilçe teşkilatımıza gelerek başvuru yapmaları zorunludur. Ayrıca kamu personelinin aday adayı olma durumuyla alakalı genel merkezimizin bize talimatı 1 Kasım aynı saate kadar en geç adaylık başvurusunu yapmak zorundadır. Genel Merkezimiz parti temayül, anket çalışmaları ve nihai kararı en geç 15 Kasım - 20 Kasım tarihleri arasında bitirmeyi planlamaktadır. Tabi bu tarihler 3-5 gün ileri yada geri olabilir. Ancak Kasım ayı sonu tarihi gelmeden adaylarımızı büyük oranda açıklamayı düşünüyoruz. Bununla alakalı bugünden itibaren başvuruları almaya başlıyoruz” dedi.
PARTİ YÖNETİMİNDEN İSTİFA EDECEKLER BU GÜN BELLİ OLACAK
Parti yönetiminde görev alanlardan aday olmak isteyenlerin bu akşam yapılacak toplantıda belirleneceğini ve yarında il başkanlığına bildirileceğini ifade eden Çakır, genel merkezin teşkilatlardan gelecek sayısı önceden tespit etmek istediğini dile getirdi.
Kendisinin Ereğli Belediye Başkanlığına aday olmayı düşünmediğini ancak kendisine verilecek her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduğunu dile getiren Çakır şunları söyledi: “Görevimiz Ereğli’de teşkilatları belli bir seviyeye getirip seçime hazırlamaktı, bizim adımıza öyle ufukta gözüken bir şey yok ama bir teşkilat mensubuyuz. Genel Merkezimiz, milletvekillerimiz, teşkilat mensuplarımız bizi nerde görmek isterse orda oluruz.”
Çakır Alaplı Belediye Başkanı Nevzat Çimenoğlu’nun Ereğli’den adaylığı konusunda gelen bir soruyu “Bizim kimseye teklif getirme durumumuz olmadı. Bugüne kadar hiçbir isimle alakalı. Süreç 1 Ekim-1 Kasım arasında başladığı için bundan sonra sayın milletvekillerimizle sayın il başkanımızla teklif götürmemiz gerekenler varsa da birlikte teklif götüreceğiz yada bize gelmiş aday adayları arasında değerlendirmemizi yapacağız. Nevzat bey Ereğli’mizin insanı, sevdiğimiz, teşkilatlarla da bugüne kadar uyumlu çalışan bir insan. Kendisinin Ereğli’de olması diğer aday adayları bizim için ne ifade ederse, kendisi içinde o ifade eder. Takdir önce kendisinin sonrada değerlendirmeyi yapacak olan yönetimimizden tutun, il başkanlığı, milletvekillerimiz ve genel merkezimizin” diye cevap verdi.
2014 yerel seçimlerinde Ereğli Belediyesini de AK Partili belediyeler arasına katmak istediklerini ifade eden Çakır, Ereğli’de yaşayan, burada yatırımı olan herkesinde buna katkı sunması gerektiğini belirtti. Çakır sözlerini şu şekilde sürdürdü: “1 Kasım’a kadar biz aday adaylık başvurularını alacağız. İl’e götürmek için aracı olarak biz alacağız. 1 Kasım’dan sonra genel merkez komisyonlar kuracak. Komisyonlarımız gelecek, ilçe teşkilatında temayül yoklaması olacak, ondan sonra anket olacak, anketten sonra ilçe başkanı, il başkanı ve milletvekillerinin görüşünü alındıktan sonra komisyon bilgileri toparlayacak ve ilçe belediye başkanlıkları için bir karar verecek. Biliyorsunuz, bizim genel merkezimizin anketlere çok önem veren bir parti. Biz halkın isteği neyse, makul seviyede istediğine uymaya çalışan bir partiyiz. Tabiki bunların durumları ne olur, genel merkez ve milletvekilleri nezdinde. Hepsi bir puanlamadır. Bir karar çıkacak. Bizim teşkilatlar olarak hiçbir adaya angaje olma şansımız yok, hiçbir adaya evet bu adayı biz çıkarttık, bizim adayımız, yada şu aday gelirse biz burda olmayız gibi yaklaşım tarzı sergileyemeyiz. Bizler teşkilat mensubuyuz, biz atamayla gelmişiz, genel merkezimiz evet Ereğli’de bu görevi yapabilirsin dediği bir arkadaşınızım. Bizim Genel Merkezin yolladığı bir isme süreçler bitip son kararını aldıktan sonra söylüyorum o isim kim olursa olsun biz o isimle sonuna kadar çalışırız. Bizim isim takıntımız olmaz, bizim Ereğli takıntımız var, Ereğli sevdamız var. Ereğli’yi artık AK Belediyeler arasına katma zorunluluğumuz var. Bu şehri düşünen bu şehri seven bu şehirde nefes alan ve bu şehirde yatırımları olan ve bundan sonrada yaşamayı düşünen herkesin yapması gereken olay budur. Sonuna kadar AK Belediyeler arasına Ereğli’yi de katmak için çalışmak. Bizim yapacağımızda bu olacak.”
“EREĞLİ İÇİN KESİNLEŞMİŞ BİR İSİM YOK”
Çakır, ‘Milletvekili Candan’ın istediği isme sıcak bakmadığınız doğru mu?’ şeklindeki bir soruyu da şu şekilde yanıtladı; “Biz başta Ercan bey ve diğer milletvekillerimizle birlikte Yerel yönetimlerle ilgili 2-3 sefer toplantı yaptık. Orada fikir alışverişinde bulunduk ve biz ilçe başkanları olarak kendilerine brifing verdik ilçelerde, beldelerde ne oluyor, kim ne düşünüyor gibi. Sayın milletvekillerimizde erkenden bir isim açıklamak, anketlerin sonucunu hepimiz bekliyoruz, yani halkımızın görüşünü önemsiyoruz. Şuan için Ereğli için konuşursak, Ereğli’de şu isim öndedir, kesinleşmiştir, bu isim daha iyi olur gibi açıklama durumu söz konusu değil. Biz ismi geçen düşünülen aday adaylarıyla ilgili fikir alışverişinde bulunmuşuzdur. Böyle sonuca doğru gelmiş bir durumda değil. Şu ismi milletvekili taşıdı, buna şu isim itiraz etti. Bunlar doğru değil. Öyle bir şey olması bundan sonraki süreçleri gereksiz kılar o da bizim partimizde etikm olmaz. Temayül olacak, anketler yapılacak, bir karar verilecek. Onun için bu süreçler tamamlanmadan ne milletvekillerimizin ne bizim bir ismi öne çıkarma gibi bir tutumu yok. Kamuoyu hakikaten kazanma potansiyeli yüksek olan iktidar partisi olduğu için sürekli böyle bir söylentiler oluyor, bizimde kulağımıza geliyor. ‘Şu isme karşıymışsınız, bu isim olursa istifa edermişsiniz, Bu isim olursa devam edermisiniz, şu sağınızda mı, bu solunuzda mı?’ gibi. Ereğli’yi kazanacak, en yüksek oyu alacak genel merkezimizin belirlediği isimle sonuna kadar çalışırız.”
“ORMANLI’DA 7-8 İSİM VAR”
Bir gazetecinin ‘Ormanlı’da ki mevcut başkan trafik kazası geçirdi. Oradaki durum nedir?’ sorusuna da Çakır şu yanıtı verdi; “3 belde ile seçime gireceğiz. Ormanlı’da zengin bir aday adayı profilinin olacağı gözüküyor. Bize şuan 7 ve 8 civarı bir isim var. Ormanlı, Gülüç ve Kandilli. Artık süreç başladı 1 Kasım günü itibariyle toplanacağız, duruma bakacağız, biz ilçe için bir teklif götürmemişken belde içinde bir teklif götürmeyiz, süreç işledikten sonra yapılan değerlendirmeler sonucu oradaki adaylarımızda belli olur. Kimseye önden bir angaje olma durumumuz yok.”
“MİLLETVEKİLİMİZ AMİRİMİZDİR”
Çakır, Milletvekili Ercan candan’la aralarında sorun olup olmadığına dönük bir soruya da şu cevabı verdi; “Biz her zaman söylüyoruz, milletvekilimiz şuan ki teşkilat hiyerarşisinde amirimizdir. Bazen ufak tefek fikir ve düşünce farklılığı doğaldır, buda demokrasinin gereğidir. Öyle şeyler yazılıyor, öyle şeyler duyuyoruz ki şey olmuş, böyle olmuş gibi bunlar doğru değil. Bundan sonraki seçim atmosferin temposu içerisinde de zaten göreceksiniz. Biz bunların maksatlı çıkartıldığından yanayız. Yoksa biz Köksal beye, Özcan beye ve Ercan beye de aynı yakınlıktayız. Hatta Ercan beye daha yakınız, çünkü bir başımız ağrıdığı zaman derdimizi açabileceğimiz, bölgemizi daha ince tanıyan insan. Dediğimiz gibi biz Milletvekili seçimlerinde de gece gündüz beraber çalıştık. 40 yılda bir kere görüş ayrılığı olsa bunu birileri şöyle olmuş, böyle olmuş gibi yayıyor. Böyle bir şey yok. Ereğli’de seçim atmosferine girmişiz, milletvekilimiz Ercan bey, önümüze ne yol haritası çizerse biz o yoldan teşkilat olarak yürüyeceğiz.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.