BAŞKENT’TE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulus ve çevresinde 21.

04 Ekim 2013 Cuma 00:00
BAŞKENT’TE KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ulus ve çevresinde 21. yüzyıl Başkenti’ne yakışmayan çarpık ve plansız yapılaşmaların tek tek ortadan kaldırıldığını söyledi.
Başkan Gökçek, Başkent’in dört bir yanında kentsel dönüşüm projelerinin hayata geçirildiğini ifade ederek, farklı noktalarda uygulanan çalışmalar ile modern ve çağdaş bir şehir inşa edildiğini kaydetti. Sağlıklı konutları, akciğer deposu rekreasyon alanları, sosyal donatı bölgeleri, bilim merkezleri, müzeleri, farklı ve ihtiyaca yönelik aktiviteleri ile gecekonduların yerini yeni yaşam alanlarının almaya başladığına dikkat çeken Başkan Gökçek, Başkent’in en eski ve ilk merkezlerinden biri olan Altındağ bölgesinin de bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden inşa edilmeye başlandığını bildirdi. Gökçek, gecekondulardan arındırılarak yepyeni, sağlıklı ve güvenli bir alan olarak yeninden düzenlenecek olan Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi’nde çalışmaların aksamadan devam ettiğini vurguladı. Projenin Başkent’in ortası sayılabilecek Altındağ ilçesinde güneyinde Ulus ve Ankara Kalesi’ne, kuzeyinde ise Aydınlıkevler ve Örnek mahallelerine komşu olduğunu ifade eden Gökçek, 1 milyon metrekarelik alanda uygulanacak kentsel dönüşüm projesinin Orhangazi, Yıldırım Beyazıt, Atıfbey, Fatih, Çandarlı, Öncüler, Yavuz Selim ve Hacı Bayram mahallelerini kapsayan bir bölgede gerçekleştirildiğini kaydetti.
“612 GECEKONDU YIKILDI, 850 GECEKONDU DAHA YIKILACAK”
Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje alanının 2006 yılında “kentsel dönüşüm” olarak ilan edildiğini hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Bölgenin kentsel alan ilan edilmesinin ardından belediye olarak hemen çalışmalara başladık. Yaklaşık 6 bin gecekondunun ve tesisin tespit ve değerlendirmelerini yaptık. Saha etütleri, mülkiyet tespitleri, bölgenin coğrafi ve sosyo ekonomik yapısı tespit edildi. Yapılan bu çalışmaların ardından 13 Kasım 2011 tarihinde ise uygulama esaslarını belirleyerek projenin yapımı için start verdik” dedi.
Projenin uygulamaya başlandığı dönemden itibaren toplam bin 100 üzerinde hak sahibi vatandaşla yapım sözleşmesi imzaladıkları bilgisini veren Gökçek, şunları söyledi:
“Bölgede bir yandan vatandaşlarımızla sözleşmeler imzalıyoruz, bir yandan da boşalan gecekonduların yıkımını gerçekleştiriyoruz. Bu güne kadar 612 gecekondunun yıkımını gerçekleştirdik. Vatandaşlar tarafından boşaltılan gecekonduların ise yıkımlarını aksatmadan sürdürüyoruz. Çalışmalarımızın neticesinde bu yıl sonuna kadar anlaşma sağladığımız 850 gecekondunun daha yıkımını gerçekleştireceğiz. Bu çalışmaların ardından ise en kısa zamanda bölgede vatandaşların gecekondular yerine her biri sağlıklı ve modern konutlar ile sosyal ve kültürel alanları olan modern bir şehirde yaşamalarına imkan sağlamış olacağız.”
Başkent’in adeta yeniden oluşturulan kent kimliğinde tarihi ve kültürel dokusunu koruyarak ve yeniden gün yüzüne çıkarılarak çalışmalar yaptıklarının altını çizen Başkan Gökçek, “Bir yandan Başkent’in çehresini değiştirirken, diğer yandan da hangi sosyo ekonomik düzeyde olursa olsun herkese eşit imkanların sunulduğu değerli alanlar üretiyoruz” dedi.
“GECEKONDU YILLARIN SORUNUDUR”
Gecekondu sorununun çok uzun yılların bir gerçeği olduğunu hatırlatan Başkan Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sürekli göç alan metropollerin başında gelen Başkentimiz ne yazık ki gecekondulaşmanın da en çok yaşandığı şehirlerden biri oldu. Kent merkezleri de olmak üzere kentin giriş-çıkış noktalarında denetimsiz, çarpık ve sağlıksız konut ve yaşam alanları oluştu. Bu durumun yaşandığı alanların başında Başkent’in en eski yaşam alanlarından biri olan Hıdırlıktepe geliyor. Gerçekleştireceğimiz kentsel dönüşüm projesi sayesinde artık burada yaşayan ve mülkiyet sahibi vatandaşlarımızı çarpık ve tehlike oluşturan yapılardan çıkararak; deprem ve doğal afet riski taşımayan, gerek alt yapısı, gerekse sosyal donatı ve yeşil alanlarıyla nezih ve modern yapılara taşıyacağız.”
Bölge halkının en kısa zamanda konutlarına taşınmaları için sözleşmelerin tamamlanması gerektiğini ifade eden Başkan Gökçek, “Bölge ne kadar erken tahliye edilir ve gecekondulardan temizlenirse o kadar kısa süre içinde yapım çalışmalarına başlanarak süreç tamamlanır” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.