YSK Seçmen Sorgulama 2014 / Nerede Oy Kullanacağım? Tıkla Öğren

10 Ağustos'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri için YSK Seçmen Sandık Sorgulamayı ve nerede oy kullanacağınızı tg.com.tr'den yapab

05 Ağustos 2014 Salı 19:13
YSK Seçmen Sorgulama 2014 / Nerede Oy Kullanacağım? Tıkla Öğren

YSK Seçmen Sorgulama 2014 / Nerede Oy Kullanacağım? Tıkla Öğren

YSK Seçmen Sorgulama 2014 / Nerede Oy Kullanacağım? Tıkla Öğren

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Cumhurbaşkanlığı seçimleri Sandık bilgisi sorgulama işlemi YSK'nin sitesinden yapılıyor. Nerede oy kullanacağım? Cumhurbaşkanlığı Seçimleri YSK Sorgulama işlemlerini sitemizden yapabilirsiniz...YSK Seçmen Sorgulama 2014 / Cumhurbakanlığı seçimi - (Nerede Oy Kullanacağım?) İlk defa halkın seçeceği cumhurbaşkanı için geçen hafta gümrüklerde oy kullanılmaya başlanmıştı. Dün de randevu alarak vatandaşlık görevini yerine getirmek isteyen gurbetçiler, sandık başına gitti. Yurt dışında yaşayan 2 milyon 798 bin 709 seçmen için 54 ülkede  olimpiyat stadından büyük kongre merkezlerine, büyükelçiliklerden jimnastik salonlarına birçok farklı merkezde sandık kuruldu. Randevu almayanlar ise, sistemin kendileri için belirlediği günde tercihini kullanacak. Bazı ülkelerde süreç, 3 Ağustos'ta sona erecek. 10 Ağustos'a kadar gümrük kapılarında oy verme işlemi devam edecek. Seçim, ikinci tura kalırsa yeni oylama 15 Ağustos'ta yapılacak. Öte yandan, seçim propagandası ve yasakları da start aldı. Buna göre, basın aracılığıyla vatandaşın oyunu etkileyecek biçimde yayın ve herhangi bir surette dağıtım yapılamayacak. İşte bazı ülkelerden ilk günkü izlenimler...

NEREDE OY KULLANACAKSIN / TIKLA ÖĞREN

DANİMARKA:  Başkent Kopenhag'ın Österbro semtindeki Remisen Spor Salonu'na sandık kuruldu. Bazı vatandaşlar, salona çok erken geldi. Bütün gece uyumadığını söyleyenler bile vardı. Seçmenler, sistemin çalışmaması sebebiyle bir süre beklemek zorunda kaldı.
 BELÇİKA:  Yaklaşık 128 bin kayıtlı seçmen, yerel saatle 08.00'den itibaren oylarını kullanmaya başladı. Yusuf Şengül isimli gurbetçi, “75 km uzaktan geldim. Vatanımızın bizlere değer verdiğini hissettik” dedi. 
HOLLANDA:  Rotterdam'da Ahoy kongre ve fuar merkezinde, Deventer'de ise De Scheg spor salonunda kurulan iki ayrı merkezde oy kullanılıyor. 
RUSYA:  10 bin Türk seçmenin ikamet ettiği ülkede Moskova Büyükelçiliği binasında 4 sandık kuruldu. 1. turda oy kullanmak için 835, 2'nci turda ise sadece 438 kişi randevu aldı.
TÜRKMENİSTAN:  3705 seçmenin kayıt yaptırdığı Aşkabat Büyükelçiliğinde ilk oyu, Büyükelçi Şevki Mütevellioğlu kullandı. 
ÇİN:  Türkiye'nin Pekin Büyükelçiliği ve Şanghay Başkonsolosluğu ile Guangcou kentindeki konsoloslukta seçim merkezleri bulunuyor. 
KKTC:  90 bin civarında seçmen var .  Seçmenler, 3 Ağustos'a kadar Lefkoşa Türk Lisesi ile 20 Temmuz Fen Lisesi'nde oy kullanabilecek. 
İsviçre'de oy kullananlar arasında 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar'ın torunu Batı İsviçre Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Celal Bayar da vardı. Torun Bayar, “Bu hakkı kolay elde etmedik, sahip çıkmamız lazım” dedi.İLK O KULLANDI

STADYUMDA SEÇİM
 1 milyon 385 bin 141 kişi ile en fazla seçmenin bulunduğu Almanya'da; Berlin, Hannover, Düsseldorf, Essen, Frankfurt, Münih ve Karlsruhe kentlerinde 498 sandık kuruldu. Özel güvenlik görevlilerinin dışında Alman polisi de tedbir aldı. Seçim merkezlerinden biri de Berlin Olimpiyat Stadyumu'ydu. Burada oy kullanan 3 çocuk babası Yılmaz Çerçi duygularını, “Çok heyecanlıyım, tansiyonum 18'e kadar yükseldi” sözleriyle anlattı. Seçim haberleri gazeteniz Türkiye'de


Cumhurbaşkanlığı seçiminde, yurt dışında ilk oy Avustralya'da kullanıldı. 8 numaralı sandıkta ilk oyu atan Samsunlu Sinan Seven, “Bir saatlik yoldan geldim. Birincilik bana nasip oldu'' dedi. 
CELAL BAYAR'IN TORUNU DA KULLANDI

Danimarka da seçim heyecanın yaşandığı ülkelerden biriydi....CUMHURBAŞKANLIĞI İÇİN SEÇİM SÜRECİ

-29 Haziran: Cumhurbaşkanlı seçim süreci başlayacak.
-30 Haziran: Seçimlere katılma yeterliliği olan siyasi partiler ilan edilecek.
-2 Temmuz: Muhtarlık bölgesi askı listelerin çıkartılması ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün internet ortamında www.ysk.gov.tr adresinde ilân edilmesi.
-3 Temmuz: Cumhurbaşkanı adaylığı için yapılacak başvuruların son günü
-4 Temmuz: Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yapılan Cumhurbaşkanı adaylığı başvurularına ait bilgi ve belgelerin Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığına gönderilmesinin son günü.
-5 Temmuz: Cumhurbaşkanı adaylık başvurularının Yüksek Seçim Kurulunca incelenmesine başlanması ve tespit edilen eksikliklerin tamamlanmasına ilişkin yazılı bildirimde bulunulması.
-5 Temmuz: Oy kullanılacak gümrük kapılarının ve yurt dışı temsilciliklerin tespit edilmesi.
-7 Temmuz: Cumhurbaşkanı adaylarının bilgi ve belge eksikliklerini tamamlamasının son günü
-8 Temmuz: Cumhurbaşkanı geçici aday listesinin Resmî Gazete'de yayımlanması ve itirazların başlangıcı

-9 Temmuz: Muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıdan indirilmesi ve itirazların sonu.
-9 Temmuz: İnternet ortamında ilân edilen Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün ilânının sonlandırılarak bu durumun tutanak altına alınması ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazların sonu.
-10 Temmuz: Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılan itirazların Yüksek Seçim Kurulunca karara bağlanmasının son günü.
-11 Temmuz: Muhtarlık bölgesi askı listelerine ve yurt dışı seçmen kütüğü ile tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerine yapılacak itirazların karara bağlanmasının son günü.
-14 Temmuz: Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için Yüksek Seçim Kurulunda kura çekiminin yapılması ve ilânı.
-15 Temmuz: Yüksek Seçim Kurulunca tüm seçim çevreleri ile yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında kullanılacak birleşik oy pusulalarının basımına, basımı tamamlandıkça bir plan dâhilinde dağıtımına başlanması.
-15 Temmuz: Yurt içi sandık kurullarında görev alacak kişilerin belirlenmesine yönelik çalışmalara başlanması.
-16 Temmuz: Sandık bölgesi askı listeleri ile yurt dışı seçmen kütüğüne yapılacak itirazların ilçe seçim kurullarınca karara bağlanmasının son günü ve bu kararlara karşı il seçim kurullarına yapılacak itirazların başlaması (298/123).
-16 Temmuz: Gümrük kapılarında kullanılacak araç ve gereçlerin gönderilmesine başlanması.
-20 Temmuz: Yurt içi ve yurt dışı seçmen kütüklerinin kesinleştirilmesi.
-20 Temmuz: Yurt içi sandık atama işlemlerinin yapılması.
-22 Temmuz: Seçmen bilgi kâğıtlarının dökümüne ve dağıtımına başlanması.
-26 Temmuz: Gümrük kapılarında oy verme işlemine başlanması,
-31 Temmuz: Seçim propagandası ve yasaklarının başlangıcı
-31 Temmuz: Yurt dışı temsilciliklerde oy verme işlemine başlanması.
-3 Ağustos: Radyo ve televizyon propaganda konuşmalarının başlaması.
-3 Ağustos: Yurt dışı temsilciliklerinde oy verme işleminin sona ermesi.
-4 Ağustos: Seçmen bilgi kâğıtlarının seçmenlere dağıtılmasının tamamlanması ve dağıtılamayanların ilgili ilçe seçim kurulu başkanlıklarına teslimi.
-6 Ağustos: İlçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi ve göreve hazır hale getirilmeleri.
-9 Ağustos: Seçim propaganda döneminin sona ermesi (saat: 18.00)
-10 Ağustos: Yurt içi oy verme günü.
-11 Ağustos: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçlarının ilânı.
-12 Ağustos: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00) ve ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazların, il seçim kurullarınca en geç saat 23.59'a kadar karara bağlanması.
-13 Ağustos: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı Yüksek Seçim Kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00).
-14 Ağustos: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itirazın Yüksek Seçim Kurulunca karara bağlanmasının son günü.
-15 Ağustos: Yüksek Seçim Kurulunca kesin seçim sonuçlarının resmî gazete, radyo ve televizyonda ilân edilmek üzere ilgili mercilere gönderilmesi.

2014 Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşıyor, seçimlerde oy kullanacak seçmenlerin hangi sandıklarda oy kullanacağı belli oldu. YSK Seçmen Sorgulama, Nerede oy kullanacağım, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Cumhurbaşkanlığı seçimleri Sandık bilgisi sorgulama işlemi YSK'nin sitesinden yapılıyor. Nerede oy kullanacağım? Cumhurbaşkanlığı Seçimleri YSK Sorgulama


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.