Kefillik şartı değişti, bilen yok

GEDİZ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2'nci Kira Hukuku Sempozyumu, 8 üniversiteden bu alanda uzman hukukçuları bir araya getirdi. Doç. Dr. Serkan Ayan, kiracı, kiraya veren ve kefil ilişkisinde gözden kaçan yeni düzenlemeye dikkat çekti. Gediz...

10 Mayıs 2015 Pazar 11:31
Kefillik şartı değişti, bilen yok

GEDİZ Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2'nci Kira Hukuku Sempozyumu, 8 üniversiteden bu alanda uzman hukukçuları bir araya getirdi. Doç. Dr. Serkan Ayan, kiracı, kiraya veren ve kefil ilişkisinde gözden kaçan yeni düzenlemeye dikkat çekti.
Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi, “Kira Hukuku Sempozyumu"nu 2 ay aradan sonra 2'nci kez gerçekleştirdi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Halil Akkanat, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Hüseyin Altaş, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Faruk Acar, İstanbul Şehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Alper Gümüş, Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Murat Aydoğdu ve Doç. Dr. Serkan Ayan, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Murat İnceoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Doç. Dr. Emre Gökyayla, Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Prof. Dr. Oğuz Atalay, Prof. Dr. Muhammet Özekes, Prof. Dr. Hasan Petek ve Yrd. Doç. Dr. Ahmet Türkmen konuşmacı olarak katıldı.
Kiracının komşularına saygı yükümlülükleri, kira sözleşmesinde kefillik şartları, ürün kirası, ticari işletmenin devrinin kira sözleşmelerine etkisi, kira sözleşmelerinin sona erme koşulları gibi konular 4 oturumda ele alındı. Kira hukuku alanında kitap yazan ve akademik çalışmaları bulunan 8 üniversiteden öğretim üyeleri, hem kiracıları hem kiraya verenleri hem de hukukçuları aydınlattı, bilinmeyenleri anlatıp soruları yanıtladı.

Türk Borçlar Kanunu'nun getirdiği yeniliklerden birine de Doç. Dr. Serkan Ayan dikkat çekti. Doç. Dr. Ayan, kefillik şartlarının değiştiğini, ancak pek bilinmediğini, eskisi gibi düzenlenen sözleşmelerin hukuken geçersiz olduğunu dile getirdi. Doç. Dr. Ayan şunları söyledi:
"Yeni Türk Borçlar Kanunu'nun 583'üncü ve 584'üncü maddeleri, kira sözleşmelerinde kefalete ilişkin el yazısı ve eş iznini getirdi. Eski kanunda da limit belirtme zorunluluğu vardı ama yeni yasada kefilin el yazısıyla yazması şart koşuldu. Kefili ve aile birliğini korumak, kefalet miktarının sonradan değiştirilmesinin önüne geçmek amaçlandı. Buna göre; kira sözleşmesinde kefilin, kefalet verdiği miktarı ve tarihi el yazısıyla yazıp imzalaması gerekiyor. Aynı şekilde kefil gerçek kişiyse ve evliyse eşinin izin verdiğine dair yazılı beyanı da şart. Ancak bu yeni düzenleme Temmuz 2012'den bu yana yürürlükte olmasına rağmen kamuoyunda yeterince bilinmiyor. Şu an genellikle ya matbu sözleşmeler kullanılıyor ya da bilgisayardan çıkarılmış sözleşmeler imzalanıyor. Kefilin sorumluluk limitini ve tarihi el yazısıyla yazıp imzalamadığı, eşinin de izninin yazılı olarak bulunmadığı eski tip bu sözleşmelerde kefalet şekle aykırılık nedeniyle geçersiz, kefilin hiçbir hukuki sorumluluğu bulunmuyor."
Doç. Dr. Ayan, bu ayrıntıyı gözden kaçıran kiraya verenlerin zor durumda kalabileceğini, böyle sözleşmelerin mutlaka yenilenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

İZMİR, ()
FOTOĞRAF

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.