Hamas Mısır'ı sollamaya çalışıyor...

Gazeteci yazar Roi Case ve Elior Levi'nin bu konuda kaleme aldığı değerlendirmeyi Rafael Sadi Türkçe'ye çevirdi.

19 Temmuz 2014 Cumartesi 17:24
Hamas Mısır'ı sollamaya çalışıyor...

Hamas Mısır'ı sollamaya çalışıyor...

İsrail Hamas savaşında ateşkes sağlanması için bölgede sürdürülen çabalar yakından takip ediliyor. Gazeteci yazar Roi Case ve Elior Levi'nin bu konuda kaleme aldığı değerlendirmeyi Rafael Sadi Türkçe'ye çevirdi.

 
Hamas Örgütü Mısır'ın çabasına oldukça soğuk yaklaşıyor.
Katar'a yakın olduğu bilinen medya'da Hamas'ın  ateşkes için detaylı taleplerini yayınladı.Bu talepler Türkiye ve Katar'ın hayır duasını da almış durumdadır.Ancak bu taleplerde Mısır adeta göz ardı edilmektedir.
 
İsrail'de ise bu taleplere  :PALAVRA diye tepki veriyorlar.
 
Katar kendi kendisinin aracısı durumundadır demektedirler İsrail'de.
 
Peki bu teklif neleri içeriyor?
 
Hamas bugün (Cumartesi) alenen ve elinin tersi ile Mısır'ın Hamas ve diğer Filistinli örgütler ile İsrail arasında ara buluculuk teklifini  ve bir ateşkes getirebilecek olan siyasi bir sonucu özellikle de  Güçlü Kaya harekatının sonunu getirebilecek çabasını ret etmiştir.
 
Katar emirliğine bağlı bir yayın organı Hamas'ın taleplerini resmen ilan etti.
Bu taleplerin Türkiye ve katar'ın da hayır duasını aldığı belirtiliyor. Böylece hamas  mesajlarını iletebilmek için Katar kanalını tercih ettiğini de göstermiş oluyor.
Ve Mısır'a  soğu bir sırt çevirmiş oluyor.Mısır olayın başından beri Hamas'a ateşkesin şartlarını kabul  ettirme çabasındaydı.
 
İlan'a göre bu teklif Gazze'deki diğer Terör örgütlerinin de onayını almış durumdadır.
Bu teklifin de ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry'ye  de iletildiği ve kerry'nin de bu teklifi İsrail'e ilettiği belirtiliyor. İsrail'de ise bu teklifin alınmadığı belirtiliyor.
 
Bu teklifin ilanı aslında Hamas ile Mısır'ı karşı karşıya getirmektedir. Bu teklifin ilanından sonra Mısır Dış İşleri Bakanı SAMAH ŞUKRİ  Mısır'ın sorunun başından beri ortaya koydukları ateşkes şartlarını değiştirmeye niyetleri olmadığını ve ABD , ABU MAZEN ve İSRAİL'in de bu şartlara bağlı oldukları belirtildi.
 


Hamas Misir Yetkilisi Musa Bu Marzuk
Durumu yumuşatmaya çalışan ve Mısır'da yaşayan Hamas Örgütünün İleri derece yetkilisi MUSA ABU MARZUK olup arayı bulma çabası içindedir. Abu Marzuk daha bugün '' Mısır ile ilişkimiz devam etmektedir. Ateş kes ile ilgili görüşmeler yok ancak fikir alışverişimiz devam ediyor.'' Abu Marzu Mısırlıların herkesten daha fazla ara buluculuk şansı ve gücü olduğunu söylüyor ve sözlerine devam ederek Filistin halkı için menfaatler elde edebilmek için savaşmaya devam etmek zorundayız diyor. Biz harekatın başladığı noktaya dönmek istemiyoruz.
 

HAMAS'IN  TALEPLERİ NELERDİR?
 
Hamas'ın önerisi aslında  10  gün önceki taleplerinden çok farklı değil . Fark sadece yazılım nüshalarındaki değişiklikleridir.
 
1-     İki tarafın da hemen ateşi kesmesi.
2-     İki Tarafında saldırılarının sona ermesi özellikle İsrail'in hamas yetkililerini noktasal vuruş ile imha  faaliyetlerini durdurması.
3-     İsrail Gazze üzerindeki  kara ve deniz yolu ile ekonomik ambargoyu  kaldırması temin edilmelidir.Bu kısmı değil tam bir serbesti getirmelidir.Bütün geçiş noktalarının  kontrolsüz  açılması ve Gazze Limanının işletmeye açılmasını da içermelidir. Bu şekilde gazze'de yaşayanlara gereken her türlü malzemenin girişi temin edilebilecektir.
4-     Balıkçılık sahasının 12 mil'e çıkartılması.
5-     Sınır bölgesi trafiğe serbest olmalı ve askeri yasak bölge sayılmamalıdır.
6-     Gazze şeridinin yeniden inşası saplanmalıdır.
7-     İsrail Gilad Şalit anlaşması çerçevesinde serbest bırakılan Hamas yetkililerinin serbest bırakılması ( 3 İsrailli çocuğun kaçırılması ile bir çok Hamas yetkilisi tekrar  gözaltına alınmıştı) Bu Filistin hapishanelerinde bulunan hamas  elemanlarını da kapsamalıdır. 3 çocuğun kaçırılması ile ilgili olarak alınan her türlü kolektif kararların iptali. O tarihten itibaren tutuklanan bütün tutukluların serbest bırakılması. İçlerinde Hamas hukuk komisyonu başkanı AZİZ DAVİK'in de  serbest bırakılması.Kapatılan hamas  ofislerinin açılması ve el konulan eşyaların iadesi.
8-     Yöresel gözaltı uygulamasına son verilmesi.İsrail ve Filistin hapishanelerinde tutuklulara verilen cezaların iptali.
 
Bu teklife göre ABD kararlaştırılacak zamanlamaya da bu anlaşmanın kefili olacak. Sükunetin hasıl olması için ABD'nin bu anlaşmanın  takipçisi olması ve ihlaller konusunda  tarafların şikayet merci olarak ABD'ye müracaat etmeleri öngörülüyor.
İsrail ve Filistinliler 6 saat içinde ateşi keseceklerdir deniyor.
 
Geçtiğimiz Salı günü Hamas'ın Mısır'ın Ateşkes teklifini geri çevirmesi üzerine Mısır Hamas'a karşı çok ağır eleştiride bulunmuştu.Ve Mısır Bu sebeple ölecek olan Filistinlilerin sorumluluğunu da Hamas'ın omuzlarına yüklemişti. Dış İşleri Bakanı Şukri o zaman Hamas'a en az 40 kişinin hayatını kurtarabilirdiniz demişti.
 
Katar Emiri  Şeyh Temim Bin Hamad Bin Hamad Al Sani Erdoğan ile.

Mısır Dışişleri Bakanı aynı zamanda HAMAS-KATAR-TÜRKİYE kanalını Mısır'ın ara buluculuk rolünü ve ateşkes saplanma ihtimalini baltalamakla suçladı. Bakan Şukri İsrail'e etki edebilecek yegane ülkenin Mısır olduğunun altını çizerek bu çabanın  Mısır'ın  bölgesel önemini yok saymanın kimseye yarar getirmeyeceğini ekledi.
 

 


ABD  Dış İşleri Bakanı John Kerry
Mısır gazetesi AL-AHRAM'ın yayınına göre  ABD Dış İşleri Bakanı  John Kerry yakın saatlerde  Mısır'a gelecek ve ateşkes anlaşması için yardımda bulunacak. BM Gn.Sekreteri Ban Ki Moon'un da geleceği belirtildi aynı yayında. Hedefi ise bölgede sükuneti temin edebilmek.
 
Yeruşalayim'deki siyasi bir üs düzey yetkilisinin ifadesine göre Hamas'ın taleplerini  PALAVRA olarak değerlendirdi.Gözümüzde Katarlılar  ara bulucu değiller. Hatta kimsenin de gözünde değiller sadece kendi kendileri için ara buluculuk yapabilirler belki. Masa üzerindeki yegane ateş kes önerisi Mısır'ın teklifidir , ve en ciddisi odur çünkü Mısır bu anlaşmanın gereklerini yerine getirtebilecek  tek ülkedir.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.