Okullar açılırken, milyonlarca çocuk okulda aç kalacak

19 milyon çocuk bugün ders başı yapacak. Yoksulluğun zirve yaptığı bir dönemde okullarda beslenme sorunu bir türlü çözülemedi. 

11 Eylül 2023 Pazartesi 01:37
Okullar açılırken, milyonlarca çocuk okulda aç kalacak

Okullar açılırken, milyonlarca çocuk okulda aç kalacak


Okullar bugün açılıyor, milyonlarca dar gelirli ailenin çocuğu için en zor eğitim öğretim yılı başlıyor. Veli-Der Başkanı Ömer Yılmaz: 'Bir öğrencinin 100 TL'ye yakın masrafı olacak'

2023-2024 eğitim öğretim yılının ilk ders zili yarın çalacak. Yeni eğitim ve öğretim yılı, öğretmenlerin mali durum ve sosyal hakları, öğrencilerin beslenme sorunları, okul masrafları gibi bir çok sorunla birlikte başlayacak. Veli Derneği (Veli-Der) Başkanı Ömer Yılmaz, okullardaki yeme içme masrafının bu yıl arttığına işaret ederek, “Kantinlerde fiyatlar bu sene geçen seneye göre 1,5 kat arttı. Bir öğrencinin 100 TL'ye yakın masrafı olacak. Bu paraları veremeyen velilerin çocukları aç kalacak” dedi.

Türkiye'de yaklaşık 19 milyon öğrenci için ders zili yarın çalacak. 2023-2024 eğitim öğretim yılı da ekonomik sorunların gölgesinde açılıyor. Öğretmenler aldıkları ücretler karşısında geçinemediklerini söylerken öğrenci velileri asgari ücretle çocuğunun hangi masrafını karşılayacağını kara kara düşünüyor.

Veli-Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz, günlük bir öğrencinin sadece beslenmesinin 100 TL olduğuna dikkat çekerek "Asgari ücretle geçinen bir aile bu parayı nasıl verebilir ki?" diye sordu.

Veli-Der Başkanı Yılmaz, konuya ilişkin şunları söyledi:

"YOKSUL KESİMLERDEKİ OKULLARDA KAYIT ÜCRETLERİ 10 BİN LİRA"

Okul kayıt ücretlerinde bu dönem diğer dönemlere nazaran çok daha yüksek fiyatlar ifade ediliyor. Nispeten daha yoksul kesimlerdeki okullarda yaklaşık 5-10 bin lira arasında olan kayıt ücretleri görece daha varsıl kesimlerde 100-120 bin liralarla ifade edilen kayıt ücretleri alınmakta olduğunu duymaktayız. Ekonomik krizin bu kadar arttığı dönemde okul kayıt ücretlerinin bu denli yüksek olması bu paraların alınmasını doğru bulmuyoruz.

"BÜTÇE YETERSİZ OLUNCA VELİDEN TALEP EDİLİYOR"

Okula kayıt döneminde bağış adı altında alınan ücretlerin gerçek sebebi şu, okullara ayrılan ödeneğin azlığından dolayı, okullar kendi eğitim giderlerini karşılayabilmek için velilerden bu ücreti talep ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı bir tarafta 'okullarda ücret alınması yasaktır' derken diğer taraftan da 'okulların yetersiz bütçelerinden dolayı yapacağınız harcamaları bir şekilde toparlayın bunu nasıl yaparsanız yapın' diyor. Milli Eğitim Bakanlığı her sene velilerle okulu, okul yönetimini karşı karşıya getiriyor ve her sene bunu konuşuyoruz. Bir an önce okulların eğitim ödeneğinin artırılması gerekiyor. Personel giderlerinin büyük bölümünü okullar bütçesinden karşılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın yolladığı bütçe yetersiz olunca veliden talep ediliyor.

"VELİLER BİR ŞEKİLDE KAYIT PARASINI BULUP ÖDEMEYE ÇALIŞIYOR"

Velilerin çoğu asgari ücretle geçiniyor onlar da bu ücretleri karşılayamıyor. Veliler bu ücretleri veremediğinde esas sıkıntı orada başlıyor. Araya hatırlı kişileri koyarak, siyasal ilişkilere girerek bu işi çözmeye çalışıyorlar. Bir şekilde o parayı toplayıp o parayı ödemeye çalışıyor. Parasal durumlar şöyle oluyor; bulunduğu bölgedeki okulların dışındaki bölgelere daha nitelikli olduğunu düşündüğü okullara çocuklarını kaydetmek isteyen velilerden bu paralar talep ediliyor. Burada velinin arayışı 'Çocuğumu daha nitelikli hangi okula, hangi öğretmene verebilirim.' Bu arayış içerisinde...

"BİR ÖĞRENCİNİN GÜNLÜK 100 TL MASRAFI OLACAK"

Özellikle anaokulundan başlamak üzere liseye kadar tüm çocuklara bir öğün yemek ve içilebilir su talebimiz vardı. Okullardaki yeme içme masrafı arttı. Kantinlerde bu sene geçen seneye göre 1,5 kat arttı. Bir öğrencinin 100 TL'ye yakın masrafı olacak. Bu paraları vermeyen velilerin çocukları aç kalacak. Bu talep henüz karşılanmış değil. Asgari ücret alan velinin her gün çocuğuna 100 lira verme olanağı yok. Yaklaşık üç dört aylık bir kampanyaya devam edeceğiz ‘çocuklar aç ve susuz’ diye. Çocuklar aç ve susuz bir şekilde süreci geçiriyorlar.”

Son Güncelleme: 11.09.2023 11:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.