Kuyumcukent esnafı isyan etti

Türk kuyum sektörünün en büyük merkezi Kuyumcukent esnafı yeni yönetimi istedi, eski yönetim basın toplantısını bastı…

16 Haziran 2023 Cuma 16:56
Kuyumcukent esnafı isyan etti


Kuyumcukent esnafı isyan etti

31 Ocak 2023 tarihinde yapılan Kuyumcukent Genel Kurulu toplantısını kabul etmeyen eski yönetim belgeleri, defterleri ve yetkileri yeni yönetime 6 aydır devretmedi. Milyarlarca dolarlık mücevher ihracatı yapılan Kuyumcukent’te eski yönetim yeni yönetime destek veren esnafın elektriklerini kesip işyerlerinin çalışmasını engelleyince isyan büyüdü. Tepkiler üzerine bir basın toplantısı yapan Kuyumcukent Toplu Yapı Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz dünyanın en büyük mücevher üretim merkezlerinden birisi olan Kuyumcukent’in çok sayıda haksızlığa ve hukuksuzluğa sahne olduğunu söyledi.

KuyumcukentToplu Yapı Yönetimi yönetim Kurulu başkanı Mustafa Yılmaz, yönetim kurulu ve kat mülkiyeti konusunda Türkiye’nin en önemli isimlerinden biri olan Prof. Dr. Saba Özmen basın toplantısı için belirlenen Kuyumcukent KİAŞ girişi meydanına gittiler. Bu sırada KİAŞ yönetimi basın toplantısı alanına girişi engellemek için bariyerler kurdu ve basın mensuplarının alana girişini engelledi. Güvenlik güçlerinin de yoğun önlemler aldığı basın toplantısı öncesinde söz alan Prof. Dr. Saba Özmen, kat mülkiyeti yasasına tabi olan ve 24 daireli bir apartman ile aynı kurallarla yönetilmeye çalışılan dev bir kompleksin doğal olarak ciddi sorunlar yaşadığını anlattı. Özmen, yasalara göre yapılan genel kurulda seçilen yeni yönetimin geçerli olduğunu ve eski yönetimin görevi ve yetkiyi teslim etmesi gerektiğini anlattı.

Toplantı sırasında basının Kuyumcukent’e girişini engelleyen eski yönetim avukatı Merve Tütüncüoğlu, güvenlik ekiplerinin çemberinde basın toplantısına saldırdı ve kendisi de açıklama yapmak istediğini dile getirerek basın toplantısına müdahale etti. Eski yönetimin avukatının bu provokatif müdahalesi üzerine kuyumcu esnafı tepki gösterdi taraflar birbirine müdahale etti. Polisin araya girmesiyle olayların büyümesi önlendi.

Basın toplantısına katılan esnaf, eski yönetimin genel kurul tarafından seçilen yönetim kuruluna görevi devretmesini istedi ve yeni yönetimi destekleyen esnafa dönük ciddi bir baskı uygulandığını anlattılar. Esnaf, elektriklerinin kesildiğini, dükkanlarının önünde kazılar yapıldığını ve üretimi geliştirme projelerini, böylelikle de mücevher ihracatının artmasını engellediğini dile getirdi.

Kuyumcukent Toplu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Yılmaz basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

31 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen Kuyumcukent Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu,

üzücü ve alışagelmişin dışında durumlara sahne olmuş ve Kat Malikleri Kurulu’na katılan Kuyumcukent esnafının seçtiği Divan Kurulu’nu beğenmeyen eski yönetim, hazirun defterini kaçırmak suretiyle Kat Malikleri Kurulu’nun yapılmasını engellemeye çalışmıştır.

Daha sonra hazirun defterinin geri getirilmesiyle Kat Malikleri Kurulu’na katılan kat maliklerinin tespiti yapılmış ve elektriklerin kesilmesi dahil her türlü engellemeye rağmen Kat Malikleri Kurulu icra edilmek suretiyle Kuyumcukent Toplu Yapı yetkili organları olan Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyeleri usul ve yasaya uygun olarak seçilmiş olup görevinin başındadır.

Kuyumcukent Toplu Yapı Kat Malikleri Kurulu sonrası seçilen yeni yönetimin çalışmasını engellemek için eski yönetim, seçilen yeni yönetime ilgili defter, bilgi ve belge dair hiçbir devir teslim işlemini gerçekleştirmemiştir. Bu hususta hukuki mücadelemiz Türk Mahkemelerinde devam etmektedir. İşbu davada taleplerimiz kat maliklerine dair tüm gelir-gider, alacak-borç ve diğer bilgi ve belgelerin mahkemeye sunulmasıdır.

Yönetim Kurulumuz ve Kuyumcukent’te gönüllü görev alan danışma kurulumuz, Türkiye’nin saygıdeğer hukukçularının rehberliğinde, yasalara saygılı bir şekilde kuyumcu esnafının hakkını korumak için işbaşındadır ve mücadele etmektedir, etmeye de devam edecektir.

Kuyumcukent İşletme A.Ş. (KİAŞ)’nin sözleşmesi Kat Malikleri Kurulu ile feshedilmiştir. 

Kuyumcukent İşletme A.Ş. (KİAŞ), Kuyumcukent kat maliklerinin mülkiyet esasına göre ortak oldukları ve amacı kat malikleri için Kuyumcukent’teki güvenlik, temizlik, teknik ve bakım gibi hizmetleri gerçekleştirmek için kurulmuş bir şirkettir. Kuyumcukent İşletme A.Ş. (KİAŞ)’nin Şanlıurfa’da enerji santrali yatırımı yapması, fuar düzenlemek gibi faaliyetlerde bulunması kuruluş amacı ile çelişmekte olup yasa ve hukuka aykırıdır. Ayrıca önemle belirtmek isteriz ki, Kuyumcukent İşletme A.Ş. (KİAŞ) tarafından fesih tarihi olan 31.01.2023 sonrası gerçekleştirilmiş olan her türlü iş, işlem ve eylemlerin sorumluluğu konusunda davalarımız açılmış ve bundan sonra birçok davaya yol açacaktır.

Ayrıca Kuyumcukent Toplu Yapı Yönetim Kurulu olarak Kuyumcukent Kat Malikleri adına, Kuyumcukent İşletme A.Ş. (KİAŞ)‘nin gerçekleştireceği hiçbir yatırıma onay vermediğimizi; bu amaçla alınacak hiçbir krediye, teşvik ya da benzeri finansal işlemlere dahil olmadığımızı ve olmayacağımız konusunda Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm resmi makamlarını, kamu ve özel kuruluşlarını ve sektörümüzün güzide mensuplarını bilgilendirmeyi borç biliriz.

Son olarak Kuyumcukent İşletme A.Ş. (KİAŞ)’nin 31.05.2023 tarihli Olağan Genel Kurulu’na pay sahiplerinin katılımı hukuka aykırı bir şekilde engellenmiştir. Genel Kurula katılmaları engellenen pay sahiplerinin haklarını korumak için her türlü hukuki ve cezai talep ve haklarımızı kullanacağımızı bildiririz.

Kuyumcukent İşletme A.Ş. (KİAŞ) Kuyumcukent’teki işyerlerinin elektriklerini keyfi olarak kesmektedir, kendilerini desteklemeyen kat maliklerinin işyerlerinin önünde gereksiz ve uzun süren ve işyerinin çalışmasını olumsuz etkileyen kazılar ve çalışmalar yapmaktadırlar. Konu ile ilgili Kuyumcukent İşletme A.Ş. (KİAŞ)’ye müracaat eden kat maliklerine ise ‘sen bizi destekle, biz hallederiz’ diyerek baskı kurmaktadır. Kuyumcukent kat malikleri beklenenin aksine onurlu ve kararlı bir şekilde bu yasa, hak hukuk dinlemeyenlere karşı mücadele vermektedir.

Kuyumcukent her türlü hukuksuzluğa maruz bırakılmaktadır…

Biz; Kuyumcukent Toplu Yapı Yönetimi olarak buna izin vermeyeceğiz. Haklarımızı, haklarınızı koruyacağız,  kuyumcu esnafı her zaman olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde yoluna devam edecek.

Yaptığımız ve yapacağımız iş ve eylemler ile tek amacımız şeffaf, hesap verebilir ve kat maliklerimizin menfaatlerini koruyan bir Kuyumcukent Toplu Yapı Yönetimi sürdürmektedir. Kamuoyuna duyurulur.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.