Türk kuyumcusu dünya liderliğine oynayacak

Türk kuyumculuk sektörünün dünya liderliğine yolculuğunda en büyük engel olarak

18 Ağustos 2014 Pazartesi 17:11
Türk kuyumcusu dünya liderliğine oynayacak

Türk kuyumcusu dünya liderliğine oynayacak

Türk kuyumculuk sektörünün dünya liderliğine yolculuğunda en büyük engel olarak görülen ÖTV engeli kalktı

İstanbul Kuyumcular Odası öncülüğünde Mücevher İhracatçıları Birliği, TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi, İTO Kuyumculuk Komitesi ve Kuyumcukent Yönetimiyle oluşturulan diyalog ortamı ve kurumların koordineli çalışmaları sonucunda, sektörün 2005 yılından beri gelişmesini engelleyen “ÖTV” sorunu çözüldü. Meclis’te kabul edilen Torba Yasa’ya göre, işlenmemiş değerli/yarı değerli taşların ithalinden alınan ÖTV kaldırıldı, yerine yüzde 18 KDV getirildi. Yeni düzenlemeyle değerli taşların Borsa İstanbul üzerinden ithalinde ise herhangi bir vergi oluşmayacak. Mücevher ithal edenler ise altın/gümüş değeri düşüldükten sonra yüzde 18 KDV ödeyecek.

Türk kuyumculuk sektörünün dünya liderliğine yolculuğunda en büyük engel olarak görülen ve 2005 yılından beri çözüm bekleyen ithalatı teşvik eden, hammaddeyi vergilendiren vergi uygulaması, İstanbul Kuyumcular Odası’nın (İKO) öncülüğünde Ankara’da hükümet ve muhalefet yetkilileriyle sürdürülen görüşmeler sonunda çözüldü. Dün gece TBMM’de kabul edilen Torba Yasa’ya göre, ithal edilen değerli/yarı değerli hammadde üzerindeki ÖTV kaldırıldı, yerine ise yüzde 18 KDV getirildi. Yeni düzenlemeyle kıymetli ve yarı kıymetli ham taşları, Borsa İstanbul üzerinden Türkiye’ye getirenler ise KDV ödemeyecek. Borsa’dan alınan ürünün işlenerek ihraç edilmesinde de herhangi bir vergi doğmayacak. Ancak, Borsa’dan alınan vergisiz ürünü işledikten sonra yurt içinde nihai tüketiciye satış aşamasında ise yüzde 18 KDV ödenecek. Yeni düzenleme kapsamında, mücevher ithal edenler ise altın/gümüş değeri düşüldükten sonra yüzde 18 KDV ödeyecek.

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, söz konusu düzenlemeyle Türkiye kuyumculuk sektörünün hem iç pazarda, hem de dünya arenasında rahat bir nefes alacağını belirterek, sektörün 2023 ihracat hedeflerinin de gerçekleşmesinin önündeki engellerin de ortadan kaldırıldığını söyledi.

“Bilindiği gibi Türkiye’nin 100. yılı kutlayacağı 2023 için öngörülen 500 milyar dolarlık ihracat hedefinde kuyumculuk sektörünün de 12 milyar dolarla katkı sunması bekleniyor. Torba Yasa’da kabul edilen yeni düzenlemeyle bugün itibariyle 2,3 milyar dolar olan doğrudan ihracatını kısa sürede katlayarak 12 milyar dolara çıkartması mümkün hale geldi. Düzenlemeyle Türkiye’de elmas ve kıymetli taş kesim (işleme) atölyesi adında yeni sektör ve istihdam kapısı açılmış olacak. Bilindiği gibi Hindistan, buna paralel bir vergi rejimine geçerek, hem kıymetli taşlar piyasasının hacmini büyütmüş, hem de 1,3 milyon kişilik bir istihdam sağlamıştı. Hindistan’da vergilerin düşürülmesi ve taş kesiminde finansman teşvikinin sağlanması üzerine sektörde 4 milyar dolar olan işlem hacmi, 30 milyar dolara çıktı.”

İşler: Kuyumcuların, Borsa İstanbul’a üyeliği kolaylaştı!

İKO Başkanı İşler, kuyumcuların vergi düzenlemesinden faydalanması için Borsa İstanbul’a üye olmaları gerektiğine dikkat çekerek, Borsa İstanbul yetkilileriyle yapılan görüşmeler sonucunda, kuyumcuların üyeliğinde kolaylık sağlanacağını açıkladı:

“Bu gelişme üzerine geçtiğimiz haftalarda İstanbul (BİST) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Turhan’ı ziyaret ettik. Bu görüşmede, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’na üyelik şartlarının yeniden ele alınması ve ilk üyeliğin teşvik edilmesini istedik. Görüşme sonunda Kıymetli Madenler ve Taşlar Piyasası’na katılımın artması için 10 bin dolar olan üyelik bedelinin bin dolara çekilmesi konusunda görüş birliğine varıldı. Söz konusu, bin dolar tutarındaki Borsa İstanbul üyeliği, 2014 yılı sonuna kadar geçerli olacak. Borsa İstanbul’a sadece şirketler değil, İstanbul Kuyumcular Odası üyesi şahıs şirketleri de üye olabilecek.”

İşler: Katkısı olan herkese teşekkür ediyoruz!

İKO Başkanı İşler, vergideki düzenlemenin Ekim ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasının ardından Cumhurbaşkanı’nın onayıyla yürürlüğe gireceğini hatırlatarak, sektör için milat teşkil edecek düzenlemenin gerçekleşmesine katkı sunan kişilere teşekkür etmeyi de ihmal etmedi:

“İKO Yönetimi olarak bu çabamızda yoğun programına rağmen bizimle görüşmeyi kabul eden Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek, özellikle, TBMM Plan Bütçe Komisyon Başkanı ve AK Parti Manisa Milletvekili Sayın Recai Berber, önergede imzası olan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve AK Parti İstanbul Milletvekili Sayın Mehmet Muş, Ekonomi Bakan Yardımcısı Sayın Adnan Yıldırım ve Maliye Bakanlığı Müsteşarı Sayın Naci Ağbal’a sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bir teşekkürü de bu düzenlemenin Meclis’ten geçmesi için destek veren CHP Grup Başkan Vekili Sayın Mehmet Akif Hamzaçebi ve MHP Grup Başkan Vekili Sayın Oktay Vural Bey’e etmek istiyoruz.”

Mevcut sistem nasıldı?

Türkiye’de bir üretici, çıplak taşı ülkeye getirirken, yüzde 20 ÖTV ödüyordu. Bu vergi oranıyla işliyor ve iç pazarda satıyordu. Ayrıca, satışta işçilik ve kar üzerinden KDV ödüyordu. Ancak, yurt dışından getirilmiş ürünün taşından ise ÖTV alınmıyordu. Sadece işçiliği için yüzde 18 KDV ödeniyordu. Örnek vermek gerekirse: Bugün, iç pazarda işlemek üzere 1 milyon dolarlık bir taş getirdiğinizde 200 bin dolar ÖTV ödemek zorundaydınız. Aynı şekilde 1 milyon dolarlık bir mücevher getirdiğinizde ise bu mücevherin sadece işçiliğinden yüzde 18 KDV alınıyordu. 1 milyon dolarlık mücevhere 30 bin işçilik gösterdiyseniz ödeyeceğiz vergi sadece 4 bin dolardı… İthal edilen mücevherin sadece işçiliğinden yüzde 18 KDV alınması da sektörün iç pazarda elini kolunu bağlıyordu. Söz konusu uygulama, sektörün büyümesine, kayıt altına girmesine ve kurumsallaşarak markalaşmasını da engelliyordu.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.