İngilizce Tercüme Nedir?

Tercüme, yazılı bir metnin mevcut dilden başka bir dile çevrilmesi işlemidir...

03 Ekim 2022 Pazartesi 19:48
İngilizce Tercüme Nedir?


Tercüme, yazılı bir metnin mevcut dilden başka bir dile çevrilmesi işlemidir. Tercüme işlemini mesleği mütercimlik olan kişiler yapabilmesinin yanı sıra dil bilgisi kurallarına hakim olan ve ikinci dilini ana dili olarak kullanabilen kişilerde yapabilir.

Bazı tercüme işleri resmi olabilmesi adına mütercimler tarafından kaşelenerek ve imzalanarak çevirisi yapılmalıdır. Mütercim çevirmene verilen isimdir.

İngilizce tercüme, İngiliz dilini ana dili kadar iyi bilen kişilerin mevcut metnin orijinalinin İngilizce diline çevrilmesi işlemidir.

İngilizce Tercüme Nasıl Yapılır?

İngilizce tercüme yapabilmek için çevirmenlerin kesinlikle dil hakimiyetinin yüksek olması gerekir. Orijinal metin dilinde hangi üslup kullanılmışsa metnin tercümesinde de aynı üslup kullanılmalıdır. Örneğin resmi dille yazılmış olan evrakların çevirisi günlük dil kullanılarak yapılamaz. Bu bağlamda mütercimin İngiliz dilinin kurallarına hakim olması oldukça önemlidir.

İngilizce tercüme işlemi yapılırken metnin cümleleri tek tek çevrilmez. Tek tek cümle tercümesi yapmak metnin anlam bütünlüğüne zarar verebilir. Bu bağlamda mütercimin total metni baz alarak, mevcut anlam bütünlüğünü yitirmeden tercüme yapması gerekir.

Yeminli Tercüme Hizmeti Nedir?

Yeminli tercüme hizmeti, özellikle noter tasdikli olması gereken evrak ya da belgelerde bulunan metnin çevrilmesi işlemini kapsar. Çeviriyi yapan mütercimin kaşesi ve imzası bu bağlamda oldukça önemlidir.

Yeminli tercüme hizmeti verecek olan mütercimin yeminli mütercim olması gerekir. Her mütercim yeminli tercüme işlemi yapabilme ehliyetine sahip değildir.

Neden İngilizce Tercüme Hizmeti Almalısınız?

Özellikle resmi evrak ya da dosyaların çevrilerinin yapılması gereken durumlarda, çevrilmiş metnin orijinal metin hükmünde olabilmesi oldukça önemlidir. Çevrisi yapılmış olan metnin resmi kurumlarda geçerliliğini devam ettirebilmesi adına tercüme edecek kişinin, imzası ve kaşesi bulunması gerekir.

İngilizce dili dünya tarafından kabul görülmüş, evrensel bir dildir. Bu nedenle resmi yazışmalar başta olmak üzere birçok metin İngilizce olarak hazırlanabiliyor. Bu bağlamda İngilizce tercüme yaptırmak ihtiyaç duyulan bir alan olmuştur.

İngilizce tercüme hizmeti veren kurumlarda, ana dili İngilizce olan ya da ana dili gibi İngilizce bilen, uzman mütercimler görev alırlar. Bu bağlamda herhangi bir problem çıkması durumun en başından engellenmiş olur.

Tercüme Çeşitleri Nelerdir?

Tercüme hizmetleri birçok dili bünyesinde bulundurur. Bu hizmetler mevcut ana dilde yazılmış metnin farklı bir dile çevrilebilmesinin yanı sıra, farklı dillerde yazılmış olan metinlerinde ana diline çevrilmesi şeklinde olabilir. Tercüme çeşitleri dil farklılıkları bulundurmasının yanı sıra, başta noter olmak üzere ilgili makamlarda resmi belge niteliği taşıyabilecek tercüme metinler için yeminli tercümanlar tarafından çevrisi yapılarak, yeminli tercüme şeklinde olabilir.

İngilizce tercüme çeşitleri; İngilizce Türkçe tercüme ya da İngilizce yeminli tercüme olmak üzere iki çeşittir. İngilizce Türkçe çeviri anlamına da gelen İngilizce Türkçe tercüme, bir metnin İngilizce dilinden Türkçe diline çevrilmesi ya da Türkçe dilinden İngilizce diline tercüme edilmesi anlamına gelir.

Tercüme Hizmeti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Tercüme hizmeti, oldukça önemli ve aksiliğinde işlerin aksamasına neden olacak bir işlemdir. Bu anlamda tercüme hizmeti alırken öncelikle kişilerin alanında uzman olan mütercimleri tercih etmeleri önem arz eder.

Yabancı dili bilen her kişi mütercim olarak kabul edilmez. Mütercimlik bir meslektir ve tercüme hizmeti alacak kişilerin, mütercimler tarafından tercüme yapıldığına emin olmaları gerekir.

Resmi belge hükmünde olan ve ilgili makamlarda geçerli olması gereken metin tercümeleri mutlaka yeminli tercümanlar tarafından yapılmış olmalıdır. Her mütercim yeminli tercüman değildir. Bu bağlamda tercüme hizmeti alacak olan kişilerin, resmi evraklar için yeminli mütercimleri tercih etmeleri gerekir.

İngilizce Tercümanlık Fiyatları Nedir?

İngilizce tercümanlık bir meslek çeşididir. Bu meslek, hizmet grupları arasında yer alır ve bünyesinde mütercim adı verilen tercümanlar çalışır. Bu bağlamda hizmet bedeli olarak belli miktarda ücret talep edilir.

İngilizce tercüme hizmetleri fiyatları metne göre farklılık arz edebilir. Metnin uzunluğu ve işlevi tercümanlık fiyatını etkileyen en önemli unsurlardandır. Bu bağlamda uzun metin tercümeleri kısa metin tercümelerine nazaran daha yüksek olabilir.

İngilizce tercüme, yapılacak olan metnin mütercimine göre de farklı fiyat gösterebilir. Örneğin yeminli mütercim hizmetleri, yeminsiz mütercim hizmet fiyatlarından farklı olabilir. Bu bağlamda İngilizce tercümanlık hizmeti almak isteyen kişinin ilgili yerlerden kesin ve net fiyat alması mümkün olacaktır.

Yeminli tercüme ücreti ne kadar?

Yeminli tercüme ücreti, çevrisi yapılacak olan metnin istenildiği dile göre fark edebilmekle beraber metnin uzunluğuna bağlı olarak da değişiklik gösterebilir.

İngilizce tercüme ne kadar?

İngilizce tercüme fiyatları metinde bulunması gereken yeminli tercüme kaşesi ve imzası olmasına bağlı olarak farklılık arz edebilir. Aynı zamanda tercümesi yaptırılmak istenen metnin üslubu ve uzunluğu de biçilecek olan fiyatı etkileyebilir.

Sonuç

İngilizce tercümanlık hizmeti, oldukça önemli bir işlemdir. Bu bağlamda tercümanlık hizmeti almak isteyen kişiler, alanında uzman mütercimlerle beraber çalışmalarını yürüten ve aynı zamanda bu alanda başarılı olmuş tercüme hizmeti veren kurumlardan destek almalıdır.

Hedeftercüme.com, tercümanlık hizmeti almak isteyen kişilere, bulundukları yerden ayrılmadan hizmet bilgileri verebilmektedir. Aynı zamanda ilgili kişilerle iletişime geçme imkanı tanıyarak, merak edilen soruların sorulabilmesinin önünü açarlar.

Hedef Tercüme tercüme hizmeti bağlamında, birçok dilde çeviri yaptırabilme imkanını müşterilerine sunarken aynı zamanda yeterli donanıma sahip ekip arkadaşları ile gerekli olan güveni de sağlamaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.