Azmi Karamahmutoğlu'ndan tarihi çağrı

Türkiye onu 1990'lı yıllarda tanıdı. İstanbul'un lüks semtlerinde ülkücü hareketin örgütlenmesinde önemli rol oynadı. 'Yaşaşın İllegalite' sloganı ile Bahçeli'ye ilk isyan bayrağını açan Azmi Karamahmutoğlu'ndan seçimler öncesi önemli çağrı

13 Mayıs 2023 Cumartesi 17:13
Azmi Karamahmutoğlu'ndan tarihi çağrı


Azmi Karamahmutoğlu'ndan tarihi çağrı


Ülkücü hareketin 1990 sonrası kabuk değiştirdiği yıllarda İstanbul'a gelen, burada Erdem Karakoç ile Ülkü Ocakları'nın yeniden yapılandırılmasında önemli rol oynayan Azmi Karamahmutoğlu, yaptığı son çağrı ile yeniden gündemde. 1997 MHP Kurultayı'nda yaptığı 'Hainler için yaşasın illegalite' sloganıyla Devlet Bahçeli ve ekibine karşı ilk isyan bayrağını açanlar arasında yer alan Azmi Karamahmutoğlu'nu tarih haklı çıkardı. Karamahmutoğlu, Türk halkı sandık başına giderken önemli açıklamalarda bulundu.


Eski Ülkü Ocakları Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, Kılıçdaroğlu'na desteğini açıkladı: 'Erdoğan’ın yağma düzenini değiştirmek için...'

MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in atadığı son Ülkü Ocakları Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'na destek vereceğini açıkladı.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Azmi Karamahmutoğlu, yayımladığı basın açıklamasında 14 Mayıs'ta düzenlenecek seçimlerde Kemal Kılıçdaroğlu'nu destekleyeceğini açıkladı. 


Karamahmutoğlu, "Değişim için, Tayyip Erdoğan’ın 21 yıllık kurulu yağma düzenini değiştirmek için 14 Mayıs’ta ipi göğüslemeye en yakın aday Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Bu gerekçelerle "değişime", Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’na oy vermek bireysel seçimim ve kararımdır" ifadelerini kullandı.

Azmi Karamahmutoğlu'nun açıklamasının tamamı şu şekilde: 

"Türk Milliyetçileriyle Dertleşme

Sandıkla geldiler, sandıkla gidecekler!

Demokrasi; yönetime seçimle gelinmesi kadar, yönetimdekinin seçimle değiştirilebilmesidir. 

14 Mayıs akşamı sandıktan çıkacak seçmen iradesine karşı koyabilecek hiçbir anti demokratik güç yoktur. 

200 Yıllık Türk modernleşmesi tarihinin eşsiz kazanımı olan “ulusal egemenlik”; bir “Mayıs” ayında çıkılan yolun sonunda “hakimiyetin” Türk milliyetçileri marifetiyle saraydan, bir şahsın tekelinden alınıp, millete devredilmesidir. Yine bir “Mayıs” ayındayız ve yine görev ve belirleyicilik Türk milliyetçilerinin sorumluluğundadır. 

16 Nisan 2017 tarihli referandumda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine niçin “HAYIR” dediysek, aynı gerekçeyle sistemin, statükonun devamına “HAYIR” diyerek “DEĞİŞİM” için Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanlığına “EVET” diyeceğiz!

21 yıllık AKP/Erdoğan müesses nizamının ülkemizi sapladığı bataklık; 10 milyonu aşkın kaçak ve sığınmacıyla sosyolojisi bozulmuş, nüfus işgaline uğramış bir Türkiye’dir ve ülkemiz ürkütücü bir güvenlik sorunu yaşamaktadır. 

Kaçak ve sığınmacıların gönderilip, ülkemizin toplumsal yapısının düzeltilebilmesi için 21 yıllık kurulu tek adam rejimini değiştirmeyi başarabilmeliyiz. 

14 Mayıs’taki seçimi,  Saray rejiminin propaganda aygıtlarınca belirlenen bir gündem ve iddialarla, onların kavramlarıyla tartışmayı reddediyoruz. 

Güvenlikçi politikalar üzerinden tartıştırmak istediği seçim kampanyası; millet karşıtı “siyasal ümmetçi” zihniyetin, Türk milliyetçilerine “sığ” bakışını ele vermektedir. 

Yolsuzluk, hırsızlık, yağma ve talanın konuşulmasını istemeyen AKP Hükümeti bilsin ki; Türk milliyetçileri, milletin ve ülkenin yalnızca güvenliğini sağlamaya değil, beraberinde ekonomik refahına ve bilim, kültür, sanat ve fikir dahil top yekûn kalkınmasına taliptir. 

Cumhuriyet Türkiyesi’nin bütün hükümetleri terörle mücadele etmiştir ve edecektir de… Bunun tek istisnası (terörle mücadelenin inkıtaya uğratıldığı) “çözüm süreci”nin AK Parti Hükümeti olmuştur. 

Biz Türk milliyetçileri “değişimi” kerhen değil gönülden istiyoruz. Yakın zamana kadar AKP ve Erdoğan muhalifi olan arkadaşlarımızın, bu seçimde “kerhen” (ikrah ederek) oy vermeyi düşünmesi; 21 yıldır süregelen yıkımı “çöküş”e götürmeye hizmet edecektir. 

Çağrımız çöküşe değil, Cumhuriyet Türkiyesi’nin yeniden dirilişine, değişime oy vermeniz içindir. 

Türk milliyetçiliği siyasal düşüncesinin var olan tüm kurum ve kuruluşlarının ortak mutabakatıyla belirlenmiş bir aday mevcut olmadığına göre; herhangi bir adayın veya partinin alacağı oylar, bizim toplam sayımızı, gücümüzü göstermeyecektir. 

Hiç kimsenin politik fantezisine veya pazarlık hesaplarına heba edecek 2 haftamız yoktur. Değişimi geciktirecek on beş gün ülkemiz için çok kıymetlidir ve tekrarlanacak (ikinci tur) seçim, gayet yorucu ve yıpratıcı olacaktır. 

Değişim için, Tayyip Erdoğan’ın 21 yıllık kurulu yağma düzenini değiştirmek için 14 Mayıs’ta ipi göğüslemeye en yakın aday Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’dur. 

Bu gerekçelerle ”değişime”, Sayın Kemal KILIÇDAROĞLU’na oy vermek bireysel seçimim ve kararımdır. 

Birlik ve beraberlik içinde çalışacağımız daha güzel günlerde kucaklaşabilmek dileğiyle Ülküdaşlarımın ve Türk milliyetçilerinin takdirlerine saygıyla arz ediyorum. 

Azmi KARAMAHMUTOĞLU

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı"


O GÜN SALONDA NELER OLMUŞTU?


1997: Yaşasın illegalite sloganı Türk politik tarihinde önemli bir kırılma noktası olarak yerini aldı. 
MHP Kurultayı'nda yapılan ilk tur oylamada çok sayıda aday vardı: Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş, Devlet Bahçeli, Ramiz Ongun, Enis Öksüz, Muharrem Şemsek ve İbrahim Çiftçi. Ancak ilk oylamada sonuç alınamadı. İkinci tur oylamada diğer adaylar Devlet Bahçeli’nin lehine çekildiklerini açıklayınca kongre karıştı.

Türkeş’i desteklediği için Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı’ndan istifa eden Azmi Karamahmutoğlu, sahneye çıktı. “Yaşasın hainler için illegalite. Bunu fert olarak başlatıyorum. Burada yapılan pazarlıklı kongreyi tanımıyoruz. Türkeş nerede biz orada” dedi. Sandalyeler havada uçuştu. Kürsü, sandıklar dağıtıldı. Silahlar patladı. Hakim kararıyla ertelenen kongre süreci sonunda Devlet Bahçeli, genel başkan seçildi.

Kongreden 2 yıl sonra yapılan 1999 seçimlerinde MHP, tarihin en yüksek oylarından birini aldı. Yüzde 17,98 ile 129 milletvekili çıkaran parti koalisyon ortağı oldu.


 

Anahtar Kelimeler:
AzmiAzmi Karamahmutoğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.