Bakan Günay: Turizm geliri ve turist bakımından dünyada ilk 10'dayız

15 Aralık 2012 Cumartesi 17:18
Bakan Günay: Turizm geliri ve turist bakımından dünyada ilk 10'dayız
KARABÜK (CİHAN)- Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'nin gelen turist sayısı ve turizmden elde edilen gelir açısından dünyada ilk 10 içinde yer aldığını söyledi. Günay, ''Turizmde bu yıl olağanüstü büyüme yaşadığımız 2011 yılını yakalamış durumdayız.'' dedi.

Bakan Günay, açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Karabük'te, Vali İzzettin Küçük'ü makamında ziyaret etti. Vali Küçük'ten ildeki kültür ve turizm yatırımları hakkında alan Bakan Günay, Karabük'te bir kaç yıldan beri üzerinde durdukları kültür merkezinin inşaatına ağustos ayında başlandığını hatırlattı. Günay, kültür merkezinin gelecek yıl bu tarihlerde açılış yapma seviyesine geleceğini söyledi.

Safranbolu'nun, Türkiye'nin Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan zenginliklerinden biri olduğunu hatırlatan Günay, buradaki otellerdeki kapasitenin biraz daha artırılması gerektiğini belirtti.

Türkiye turizminin, dünyanın artık marka değeri yüksek olan sayılı turizm alanlarından biri olduğunu ifade eden Günay, şöyle konuştu: ''Şu an itibariyle gelen turist ve gelir itibariyle dünyada ilk 10 içerisindeyiz. 9. sırada gelirlerimiz, 6. sırada da gelen turist sayımız gözüküyor. Sadece Antalya'ya Yunanistan ile denk, aşan ziyaretçi geliyor. 10 milyonun üzerinde ziyaretçi geliyor. İstanbul bu yıl yüzde 15 dolaylarında arttı. İstanbul, 10 milyonlara doğru gidiyorken, bence 20-25 milyonu inşallah 2023'e doğru görmemiz gerekiyor. Dünyada bize, istikrarlı biçimde 30 milyondan fazla ziyaretçi gelmeye başladı. Geçen yıl, Güney Afrika rezervasyonları büyük ölçüde iptal edilince, rota Türkiye'ye dönmüştü. Geçen yıl olağanüstü bir artış yakalamıştık.

Türkiye'nin de bulunduğu coğrafyada yaşanan sıkıntıların turizmi olumsuz etkilediğinin altını çizen Günay, Bu yıl bizim coğrafyamızda sıkıntı var. Suriye'den ve İsrail'le gerginliklerimizden, bunun Suriye, İran ve Irak pazarına yansımasından kaynaklanan sorunlarımız var. Buna rağmen, olağanüstü büyüme yaşadığımız 2011 yılını yakalamış durumdayız. Hatta bir miktar da olsa, kıl payı geçmiş vaziyetteyiz. Bu da Türkiye'nin istikrarlı bir turizm ülkesi, dünyada bilinen ve vazgeçilmeyen bir turizm ülkesi olduğunu gösteriyor. Şimdi istiyoruz ki İstanbul ve Antalya'nın yakaladığı bu ivmeyi, Anadolu içlerine çekmeye çalışalım. Anadolu'ya iç Ege'den başlayarak, Batı Karadeniz bölgesi, sonra doğu karadeniz bölgesi, Doğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Anadolu zaten nasibini alıyor. Bizim coğrafyamızda turizmin bu istihdam ve gelişme imkanını, bereketini taşımaya çalışalım. Bu çerçevede de Türkiye'nin doğal güzelliklerine, tarihsel özelliklerine ve sivil mimarlık örneklerine sahip çıkmaya çalışıyoruz.''

DÜNYA KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ'NDEKİ ESER SAYISINI ARTTIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Türkiye'nin 2000'li yıllarda arda donmuş olan Dünya Kültür Mirası Listesi'ndeki eser sayısını artırmaya çalıştıklarını vurgulayan Günay, 9 olan sayıyı 11'e çıkardıklarını belirtti.

Listeye gelecek yıl Alanya'yı sokmaya çalışacaklarını bildiren Günay, ''Böylece Türkiye'nin daha fazla kültür grupları ve daha yüksek gelir grupları tarafından ziyaret edilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Bütün bu zenginliklerimizin Türkiye turizminin sunumu içerisine katmaya çalışıyoruz. Türkiye'yi sadece deniz kıyısında turizm yapılan bir ülke olmaktan çıkarıp, kış sporları, sivil mimarlık, geleneksel el sanatlarını, dünyaya tanıtmaya çalışıyoruz.'' dedi.

Bakan Günay, bir gazetecinin bugün ulusal bir gazetede yer alan köşe yazısında, Berlin Devlet Müzesi Müdürü'nün Der Spiegel dergisinde yayınlanan bir röportajına atıfla, Türkiye'nin kültür varlıklarını koruyamadığının iddia edildiği yazı konusundaki görüşünün sorulması üzerine, şunları kaydetti:

Dünya müzelerinde bulunan ve yasal belge olmadan çıkan eserleri istememizden çok şikayetçiler. Çünkü geçmiş yıllarda, Osmanlı'nın son dönemlerinde, biraz Ortadoğu coğrafyasının savaşlarla tahrip olduğu bir dönemde, Türkiye'den, Yunanistan'dan, Mısır'dan, Irak'tan, Suriye'den ne varsa alıp götürmüşler. Şu anda dünyanın büyük müzeleri hep o talan edilmiş eşyalardan oluşuyor. Geçmiş yıllarda bir anlaşma, belgeye dayanan eserleri biz şu anda isteyemiyoruz. Ama bir belgeye dayanmamış olan bütün eserlerimizi dünya müzelerinden şimdi bir envanter çalışması yapmaya gayret ediyoruz ve geri istiyoruz. Bu çerçevede, Almanlar'dan 90 yıl önce alıp götürdükleri ve bir türlü vermedikleri Hattuşaş Sfenksi'ni aldık ve Çorum Hattuşa'ya götürdük. Geçen gün 1,5x1,5 metre uzunluğundaki Orpheus Mozaiği'ni Amerika'nın Dallas Müzesi'nden aldık, getirdik. Ondan önce Amerika Pensilvanya'dan Troya Hazineleri'ni aldık getirdik. İngiltere'den üzerinde Kur'an-ı Kerim'den bir surenin bulunduğu 450 yıllık İznik çinilerini aldık, getirdik. Başka taleplerimiz de var.

Onlar bizim kazılarına izin vermediğimizi, kazı yapamadıklarını söylüyorlar. Bunlar külliyen doğru değil. diyen Günay, Şu anda 10'a yakın kazı var Almanlar'ın. Kazı ile eski eser isteme işini biz birbirine karıştırmıyoruz. Kazıları, Türk ve yabancı kazısı diye ayırmadan ayrıca inceliyoruz. Çalışanlara devamlılık veriyoruz, çalışmayanlara teşekkür belgesi veriyoruz ve çalışacak insanlara teslim ediyoruz. Çünkü, Türkiye artık dünya müzeleri ile kıyaslanabilecek yeni müzeler yapmaya başladı. Artık Türkiye'nin tarihi değerleri olan eserlerini sergileyebileceği mekanları var. Avrupa müzelerinin standartlarının üzerinde müzeler yapıyoruz.Ama bu Avrupa müzelerini rahatsız ediyor. Çünkü, Yunanistan, Türkiye, İran, Irak, Suriye ve Mısır eserlerini istemeye başlarsa ve yasa dışı yollardan çıkan eserler geri gelirse, onların müzelerinin koridorlarında sadece hediyelik eşya satılabilir. Bu sıkıntıyı yaşıyorlar. Onun farkındayım. Diplomatik yoldan, herhangi bir nezaketsizlik göstermeden hakkımızı arıyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Ziyarette Vali Küçük Bakan Günay'a, yağlı boya Safranbolu tablosu, Bakan Günay da Vali Küçük'e Mehmet Akif Ersoy isimli kitabı hediye etti. Ziyarete, Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan da katıldı.

KENT TARİHİ MÜZESİ'Nİ GEZDİ, CAM KRİSTAL TERASTAN MANZARA SEYRETTİ

Bakan Günay, ardından Karabük Kültür Merkezi inşaatı ve Safranbolu'da restorasyonu yapılan İskalyon Mektebi inşaatında incelemelerde bulundu. Karabük Valiliği Hacı Hüseyinler Tarihi Evi'ni gezen Bakan Günay, Kent Tarihi Müzesi bahçesinde bulunan Osmanlı döneminde yapılan saat kulelerinin minyatürlerinin bulunduğu bahçeyi gezip, Bilgisayar Müzesi'nin açılışını yaptı. Safranbolu Kültür Eğitim Merkezi ile Cam Kristal Terası'nı gezen Günay, incelemelerinin ardından karayolu ile Ankara'ya hareket etti.
CİHAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.