Bingöl Sancak Erzincan arasında 'Yol' bilmecesi

Müjdeyi Başbakan Binali Yıldırım verdi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üstüne basa basa "Duble Yol" dedi, tam 260 milyon TL bütçe çıkarıldı, ancak Karayolları "Bu yol duble değil" diyor..

03 Nisan 2018 Salı 09:34
Bingöl Sancak Erzincan arasında 'Yol' bilmecesi

Bingöl Sancak Erzincan arasında 'Yol' bilmecesi


Bingöl ile Erzincan arasında kalan ilçe ve köylerin kaderini değiştirecek olan duble yol projesinde hayal kırıklı yaşanıyor. Yolun geçtiği güzergahta yer alan onlarca yerleşim biriminde Karayolları'nın projeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım'ın sözünü ettiği gibi 'Duble' yol olmaktan çıkarıp mevcut yolu sadece 2 metre genişletmekle tamamlamanın peşinde. Durum böyle olunca vatandaşlar da tepkili.. Sadece 30 KM uzunluğundaki yolun 260 milyon liraya bölgeden bir müteahhitlik firmasına verildiğini öğrenen vatandaşlar yolun bir kilometresinin 10 milyonlaraya mal olmasını eleştiriyor.

Bingöl’den Sancak, Kiğı üzerinden Erzincan’a bağlanacak yolun Başbakan ve Cumhurbaşkanı tarafından duble yol olarak taahhüt ettikleri projeye Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü tarafından mevcut yol’a iki metre genişletme çalışmasına, Sancak muhtarları, esnafı ve yolu her gün kullanan minibüs şoförlerini isyan ettirdi.

Başbakan Binali  Yıldırım, 5 Mart 2017 tarihinde Partisince düzenlenen Bingöl mitinginde  "Bingölü memleketim Erzincan’a duble yolla bağlayacağım" demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 13 Ocak 2018’de Bingöl AK Parti İl Kongresi’nde, "Bingöl’ün doğu, batı ve güney yollarını duble yaptık, Karadeniz’e bağlanacak kuzey yolunun Bingöl-Sancak arasını da bu sene yapacağız" dedi ancak Karayolları 8. Bölge Müdürlüğü’nün planı Başbakan ve Cumhurbaşkanı’nın sözünü havada bıraktı.


Bingöl ile Sancak beldesini birbirine bağlayan yolun, daha önce duble yol olarak yapılması konusunda yetkililer tarafından müjde verilmesine rağmen, 8 metre genişlikte olan mevcut yolun sadece 2 metre genişletilerek 10 metreye çıkarılmasına, siyasi parti temsilcileri, köy muhtarları ve bölge halkından tepkilere neden oldu.

KM’Sİ 8 MİLYONA MAL OLACAK!

Konuyla ilgili bilgi veren muhtarlar, Bingöl-Sancak beldesi arasındaki 31 kilometrelik yolun ihalesi Ankara’da davet usulüyle Ziver İnşaat’a 220 milyona ihale edilirken, KDV dahil 260 milyon civarında bir paraya tekabül ediyor. 220 milyon gibi astronomik bir rakamla ihale edilen 31 kilometrelik yolun büyük kısmının sadece yol genişletme olacağından, bu parayla yolun duble yapılmamasını kabul etmeyeceklerini belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın sözü var, bu yol duble olacaktı" diyerek tepkilerini dile getirdiler. Sudüğünü Köyü Muhtarı Ahmet Barlak, tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

MUHTARLAR: "BİZ DUBLE YOL İSTİYORUZ"

"5 yıldır muhtarlık yapmaktayım. Yıllardır, Bingöl-Sancak yolu yapılacak deniliyor, bu yolun yapılmasını herkes gibi bizde canı gönülden istiyoruz ancak duble olmazsa, bizi genişletme ile kandırmalarına karşıyız. Yol güzergâhı, Sudüğünü köyümüzün içinde sulak arazimizin içinde işaretlemişler. Bu güzergah halkımızı mağdur ediyor. Bölge halkı olarak, herkesin istediği ve kimsenin zarar görmediği bir güzergah olmasını istiyoruz. Gördüğünüz gibi köyümüzün altından geçmesi daha uygun olan bu güzergah direk olarak Sancak beldesine bağlanıyor. Bu şekil bir yol izlenirse, daha iyi olur. Eğer yol köylülerin istediği yerden geçmezse mağduriyet olur. Şu anda mevcut güzergahın düzeltilmesi lazım. Bu güzergahın yeniden gözden geçirilmesini istiyoruz."

"YOLUN 10 METRE YAPILMASI HAYAL KIRIKLIĞIDIR"

Barlak, "Biz köylüler olarak, köyümüzün altından Sancak’a giden güzergah hem yolun kısalmasına, hem de köylülerin faydasına olur. Her şeyin bir usulü vardır. Biz bölge halkı olarak, en uygun güzergahı istiyoruz. Eğer yol yapılacaksa bir defada yapılsın, bizden sonraki insanlar güzelliğini konuşsun. Gerçekten büyük bir ihale. Bölge halkının istediği güzergahtan yol yapılırsa ne devlet, ne de halk zarar etmez" ifadelerini kullandı.

"Bu yeni yapılacak yolun, Bingöl-Sancak arası duble yol olarak biliyoruz" diyen Barlak, "Ama maalesef şu anda 10 metre yol olarak yapılacak deniliyor. Haliyle şu andaki yolumuz 8 metredir. Yetkililerden rica ediyorum ömürlük bir yol yapılsın." şeklinde konuştu.

"HİÇ YAPILMASIN DAHA İYİ"

Sancak beldesine bağlı Büyükbaşköy Muhtarı Zülfü Çalı da yeni yapılacak yolun 12 metre olacağını söylediler. Çalı, hergün yeni bir şey duyuyoruz, kimisi 10 metre genişletilecek, kimisi 12 diyor, oysa sayın Başbakan ve Cumhurbaşkanı duble yol demişti. "10 metre olarak ihale edildiği söyleniyor. Eski yolumuzda bulunan rampaların, virajların indirilmesi lazım. Kartal güzergahı değil de karşı taraftan verilmesi konuşuluyordu. Eğer tekrar Kartal bölgesinden gelirse sağlıklı bir yol olmaz. 10 metre genişliğinde bir yol olmaz. Eğer 10 metre genişliğinde bir yol yapılacaksa hiç yapılmasın daha iyi" dedi.

"DEDİKLERİ YOL İÇİN FİYAT YÜKSEK"

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Bingöl-Sancak yolunun duble yol olacağı müjdesini verdiğini hatırlatan Sancak beldesine bağlı Karapınar Mahalle Muhtarı Cebrail Bakır, "Bu yol buradan devam ederek Kiğı İlçesi’nden Erzincan’a kadar uzanan bir yoldur. Öğrendiğimize göre projenin eski yoldan bir farkı yok. Bu yollar bizim verdiğimiz vergilerle yapılıyor. 31 kilometrelik yol KDV’si dahil 260 milyon olduğu söyleniyor. Bu kadar para harcanacak ama yolun genişliği 10 metre olarak yapılacak. Böyle bir yolu biz istemiyoruz" diye konuştu.
Mevcut yeni yapılacak yolun genişliği sorun olduğu gibi güzergahının da yanlış düşünüldüğünü söyleyen Bakır, şunları söyledi:

"Bingöl Sancak beldesi ile Kiğı İlçesi, oradan da Erzincan’a uzanan bir yol, Erzincan’dan da Doğu Karadeniz bölgesi ile bağlantısı yapılan bir yoldur.  Duble yol 25 metredir, burada yapılacak yolun 10 metrelik bir yol olduğu söyleniyor. Biz bölge halkı olarak, böyle bir yol istemiyoruz. Bu yeni yolun eski yol güzergahından geldiği söyleniyor, değişen bir şey olmuyor. Bir yol yapılacaksa, ömürlük yapılsın. 3-5 senede bir yap-boz şeklinde olmasın. Bir asırlık, bir ömürlük yol yapılmasını istiyoruz. Torunlarımız da görsün, devletimizin, halkımızın parasının çarçur edilmemesi için bu yola karşı çıkıyoruz."

"CUMHURBAŞKANI SÖZ VERMİŞTİ"

Sancak Beldesi Küçükbaş Köyü Muhtarı Seyithan Çoban ise, "Bingöl Sancak yolu yıllardan beri konuşuluyor. 13 Ocak’ta Sayın Cumhurbaşkanımız duble yol olarak müjde verdi. Biz bunu duble yol biliyoruz. Şimdiki projeyle alakalı söylentilere göre yolun genişliği 10 metre. Zaten mevcut yolumuzun genişliği 8 metredir, bu yol çok sıkıntılıdır. Yol hayalimiz şu anda yıkılmış oldu, biz bu yeni yapılacak olan yolu duble yol olarak biliyorduk" diye konuştu. Çoban, sözlerini şöyle sürdürdü:

"HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR"

"Yolun güzergahı bölge halkı için hayati önem taşıyor. Bu proje, bölge halkının istemediği bir projedir. Güzergah değişmezse, devam eden yeni yol projesi, eski yolun devamı ise çektiğimiz sıkıntılar devam eder. Bölge halkının hemfikir olduğu bir güzergah var. Yeni yolun Manço Deresi’nden geçtiği söyleniyor. Bu bölgede güvenlik sorunu var, çok sıkıntılı bir bölgedir. Bizler, doğru olan neyse onu istiyoruz. Yol bu köye girsin, bu köye taraf gelsin değil de uygun olan bölge ve yer neresi ise yol oradan gelsin. Yolun güzergahı doğru olan yerden az zararla yapılarak hizmete girmesini istiyoruz. Duble hayalimiz vardı. Bu yol, Bingöl, Sancak, Kiğı ve Yedisu ilçelerine, oradan Erzincan’a, Erzincan’dan Karadeniz bölgesine bağlanan bir yoldur. 10 metrelik olarak yapılması planlanan yolu kesinlikle kabul etmiyoruz. Bütün yetkililere sesleniyorum; bu yolun hakkı ile yapılması lazım. Toplumun faydasına göre bir yol yapsın, başka bir şey istemiyorum. Ulaşım çok önemli en güzeli neyse o olsun Allah rızası için."

"DUBLE YOL OLMUYORSA, YAPILMASIN "

Yeni yapılacak bu yolun söz verildiği gibi duble yol olmasını istediklerini belirten Sancak beldesine bağlı Çimenli Mahalle Muhtarı Sadettin Balık, "Eğer sağlıklı bir yol olacaksa, bu yolun duble olması lazım. Bölge halkının yararına olan sağlıklı yol istiyoruz. Güneydoğu, doğu Anadolu Bölgesi'ni Karadeniz'e bağlayan bir yolun duble olmasını istiyoruz. 10 metrelik yapılacak bir yol istemiyoruz, bu yol bizim için çok önemlidir" dedi. 

Sancak Belediyesi Meclis Üyesi Musa Barkoci de düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

"Bingöl-Sancak yolunu, daha önce Sayın Cumhurbaşkanımız duble yol olarak müjdesini vermişti. 31 kilometre olması düşünülen bu yolun genişliği 10 metre olacakmış. Eski yolumuz zaten neredeyse 10 metredir. Eğer 10 metre genişliğinde yapılacaksa hiç yapılmasın. Mevcut projedeki güzergahın değişmesi lazım. Yolun, 25 metreden aşağı olmaması lazım. 31 kilometrelik yolun ihalesi 260 trilyon (milyon) deniliyor bu büyük bir paradır. Bu proje, böyle yapılırsa bizim açımızdan sağlıklı olmaz. Yıllarca hasretle beklediğimiz yol hayallerimiz sönmesin. Eğer eski yol gibi yapılacaksa hiç yapılmasın." 

"BU, ŞEHİRLERARASI YOL OLACAK"

Sancak Belediyesi Meclis Üyesi Mahmut Bağatarhan da "Yapılacak yol duble yapılmayacaksa yapılmasın" diyerek şunları söyledi:

"Doğru bir güzergahı olması lazım. Eski yolumuzun genişliği 8 metreydi, şu anda 10 metre yapılacak deniliyor. 10 metre ile 8 metre arasında bir fark yok, bu yol faydalı olmaz. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce duble yol müjdesini vermişti, iyi bir yol yapılmasını bekliyoruz. Yıllardır yetkililerimiz bu bölgeyi kördüğüm olarak tarif ediyorlardı. 'Bu bölgenin kalkınması için bu yolun Erzincan’a bağlanması lazım' deniliyordu. Yıllarca bunu umutla bekledik. Eğer, Bingöl-Sancak, Kiğı, Yedisu ve Erzincan yolu yapılırsa buradan İstanbul’a gitmek için Karadeniz Bölgesi’ni kullanarak İstanbul’a gitmek daha yakın olur. Üstelik yapılacak yeni duble yol, bölgenin ekonomik kalkınmasına da büyük katkı sunacaktır. Ancak bu projeyle ilgili söylentiler umutlarımızı kırıyor."   

"PARALAR CEBİMİZDEN KARŞILANIYOR"

Bingöl’de esnaf olan Sadık Çığcı, "ben 48 yaşındayım çocukluğumdan beri bu yolun Erzincan'a bağlanacağı efsanesi konuşuluyor. Projenin taş işaretlerine bakıyoruz ve yetkililere sorduk, genişlik 10 metre olacakmış. Bu 220 trilyon + KDV ile 260 trilyon harcanacak yolun duble yapılmaması halinde yetkililerden ricamız, iptal edin. Bu ödenecek paralar bizim vergilerimizden ödeniyor. Bizim böyle bir lüksümüz yoktur" diye konuştu.

VATANDAŞLAR'DAN ERDOĞAN VE YILDIRIM'A MEKTUP VAR

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a mektup yazan vatandaşlar 40 yıllık yol sözünün yerine getirilmesini istiyor.

2002 yılında kurulan AK Parti’ye Bingöl ili olarak her seçimde tam destek verdik ve vermeye de devam ediyoruz. Buna karşılık 2003 yılında meydana gelen depremde hasar gören konut sahiplerine fazlasıyla konut yapıldı. Bingöl merkez Düzağaç bölgesinin kaderi depremle değişti. Yeni bir şehir kuruldu gelişimini devam ettiriyor.

AK Parti iktidarı ile beraber Türkiye genelinde uygulanan KÖYDES projeleri ile köyler, yol, içme suları ve alt yapıları yapıldı, yapılmaya devam ediyor. Yapılanları görmemek nankörlüktür. Havaalanımız var, İstanbul’a bir buçuk saatte Sabiha Gökçen ve Atatürk havalimanlarına inmenin keyfini çıkarıyoruz. Pilot üniversitemiz 16 bin öğrencisiyle adeta bacasız fabrikadan öte ekonomik, sosyal ve kültürel katkılar sağlıyor.

Sayın Cumhurbaşkanım, her ile olduğu gibi Bingöl’e de duble yollar yapıldı. Bingöl’ün batısında Elazığ, kuzey doğusunda Erzurum, doğusunda Muş ve güneyinde Diyarbakır yolları duble yapıldı, yapılıyor.  

Bingöl’de tek eksik olan, ilin kuzeyinde yer alan Adaklı, Kiğı, Yayladere, Yedisu ilçeleri ve Sancak beldesi halkı olarak 40 yıldır Bingöl’den Erzincan ve Karadeniz’e yapılacak yolun hayaliyle yaşadık.

Yaklaşık on yıl önce Bingöl’den Kiğı-Erzincan yolunun yeniden programa alınması bölge halkını umutlandırdı. Bu ilçelerimiz de çıkmaz sokaktan kurtulma heyecanı yaşadı. Bugüne kadar yapılmayanların yapan, hayalleri gerçekleştiren AK Parti Genel başkanı “Recep Tayyip Erdoğan’nın yaparız” dediğinde yapılan hizmetlere Bingöl halkı olarak hep destek olduk.

‘ERZİNCAN-BİNGÖL DUBLE YOLLA BAĞLANACAK” SÖZÜ

Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, 5 Mart düzenlenen Bingöl Mitingi’nde “Erzincan-Bingöl yolunu duble yol haline getireceğiz, Erzincan memleketim ile Bingölü bir birine komşu yapacağız, birleştireceğiz” demiştiniz.

Sayın Başbakanım, 26 Şubat tarihinde Bingöl-Erzincan yolunun Sancak-Kartal kesiminin 31 km’lik bölümü ihale edildiği için çok mutlu olduk. Hayallerimiz, gerçeğe dönüyor sevinci yaşadık, ancak gazeteci olarak Karayolları Elazığ 8. Bölge Müdürlüğü’nden projeyi kamuoyu ile paylaşayım diye istedim “henüz bitmedi”, ihaleyi alan firma yetkilisinden istedim, “döneriz” denildi, verilmedi. Konuyu Genel Başkan yardımcısı Sayın Cevdet Yılmaz’a aktardım yine yanıt alamadım. Hergün yüzlerce aracın geçtiği bu yolu sıkça kullanan biri olarak bir de baktım eski yolumuzun aynı güzergâhta kireçli taşlar (aplikasyon) yapılmış.

Karayolları mühendisleri tarafından yapılan güzergâh ve projelendirme çalışmasını bir çobana yaptırsanız, daha kısa ve ucuza mal olurdu.

İşaretlenen bu güzergâhla yolumuz uzatılıyor. Sayın Cumhurbaşkanım ve Başbakanım, biz bölge halkı olarak şahsi menfaat peşinde değil, devletimize en ucuz ve en kısa şekilde yüksek standartlarda, sizlerin de buyurduğu gibi “duble” yol istiyoruz.

Birilerinin bu yol üzerinden istimlak menfaati, yolu uzatarak rant sağlama ve bir köyümüzün ya da tarlamızın yakınından geçsin diye bir beklentimiz yoktur. Allah biliyor, sizler de hak için, bölge için, hakkaniyetle projelendirme yapacak bir yetkili göndermeniz halinde bu iddiamızın doğruluğunu anlayacaksınız.

Bizim yüklenici firma ile kimin ne kazandığı gibi bir derdimiz de yoktur. Ben, bu projenin ilk düşünüldüğü gibi D-300 çevre yolu, doğum hastanesinden, Çiçekdere Köyü güneyinden, Balıklıçay Köyü karşısından, Sudüğünü Köyü’nün alt kısmından Sancak Karakolu’nun altından Adaklı-Kiğı yolunu fotoğraflarla belgeleyeceğim.

İlk olarak üzerinde durulan proje kuzeyden gelen ve giden araçların şehrin trafiğine problem çıkarmamak için Doğum Hastanesi güzergâhından D-300 yolu ile birleşecekti. İptal edildi.

On yıldır gündemde olan Bingöl-Sancak yolunun yeni güzergâhı Çiçekdere Köyü’nün güneyinin uydu fotoğrafı.

Sancak beldemizin arka tarafı halı saha noktasından başlayan güzergahımız, karakolun altından Sudüğünü Köyü’ne girmeden Çimenli Köyü’nün ortasından, Balıklıçay Köyü içine girmeden, sol yamaçtan Ünlüce Mezrası’ndan, Siyahtaş tepesinden, Çiçekdere Köyü güneyinden Bingöl’e, kadran düzüne çıkacaktı.

Altta görülen fotoğrafta ise kırmızı çizgi ile devam eden eski yola alternatif olarak Elazığ yolu güzergâhın Çevrimpınar üzerinden Balıklıçay Ünlüce Mezrası’na çıkabilir. Bu yol, hem daha kısa, hem de köyler arasındaki “onun bunun” yakınında geçiyor sorununu da ortadan kaldırabilir.

Bu yol projesinin sadece Bingöl, Adaklı, Kiğı için değil, Güneydoğu illerinden karadeniz illerine ulaşımında da yolu kısaltacak, ulaşımı rahatlatacak. Böyle bir projenin oldu bittiye gitmesine gönlümüz razı olmadığı gibi siz sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın teyit ettiği duble yol projesinin iptal edilip 8 metre genişliğindeki yolu,10 metreye genişletecek bir yolun 220 trilyon artı KDV ile 260 trilyona davetiye usulü ile ihale edilmesini etik de bulmuyoruz, doğru da bulmuyoruz.

Bu işte bir değil birçok yanlış olduğuna inan Adaklı, Kiğı, Yayladere, Yedisu ve Sancak halkının siyasi parti temsilcileri, muhtarları, kanaat önderleri ve tüm halk olarak bu projenin yeniden revize edilerek duble yol projesine çevrilmesi kararını ivedilikle beklemekteyiz. Kaynak Garip Akengin (Bingöl Haberci Gazetesi)


 

Son Güncelleme: 03.04.2018 11:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
alihan bayındır 2018-04-05 17:35:24

bu yoldan yolsuzluk çıkmasın bir an önce yapılsın istiyorum ama halkın parasıyla sanki birileri saltanat kuracak. Bingöl Erzincan arasında çok sayıda mahalle köy bu yolu dört gözle bekliyor ürünlerimiz ektiğimiz diktiğimiz para kazanacak diye umutlanıyoruz