Dr. Sadık Ahmet, vefatı'nın 19. yılında anılıyor

Batı Trakya Türkleri'nin lideri, Türk Dünyası'nın önemli ismi Dr. Sadık Ahmet, vefatının 19. yılında düzenlenen etkinliklerle anılıyor

24 Temmuz 2014 Perşembe 17:27
Dr. Sadık Ahmet, vefatı'nın 19. yılında anılıyor

Dr. Sadık Ahmet, vefatı'nın 19. yılında anılıyor

Batı Trakya Türkleri'nin lideri, Türk Dünyası'nın önemli ismi Dr. Sadık Ahmet, vefatının 19. yılında düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Sadık Ahmet Gümülcine’nin Sirkeli köyünde doğmuştur. Sadık Ahmet İlk öğrenimini köyünde, lise öğrenimini ise Celal Bayar Lisesi’nde tamamlamıştır. 1966 ve 1967 yıllarında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne geçtikten sonra, Selanik Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi. 1974 yılında ise aynı üniversiteden mezun olarak hemen ardından 34 aylık askeri görevini yerine getirdi. Sadık Ahmet askerlik görevinden hemen sonra bir yıllık zorunlu hekimlik hizmeti yaptı. Sadık Ahmet Cerrah unvanına 1984 yılında ulaştı. Aynı dönem Batı Trakya Türkleri’nin toplumsal sorunlarıyla uğraştı.

Bu sorunların en başında Yunanistan’ın Lozan Antlaşması'na sığınarak, dini kimliğini kullanıp Batı Trakya Türk azınlığını tanımaması gelir.

Bunun yanı sıra, çoğunluğu çiftçilik ve hayvancılık ile uğraşan Batı Trakya Türkleri'nin topraklarının kamulaştırılması, insan haklarına aykırı olarak 1955-1998 yılları arasında Yunanistan vatandaşlık yasasının 19. maddesi gereği 46.638 Batı Trakyalı ve Oniki Adalı Türk'ün vatandaşlıktan çıkarılması , ve Lozan Antlaşması'na aykırı olarak Batı Trakya Türk Azınlığının eğitim kurumu kurup denetleyememesi ve dini önderini seçme hakkının gasp edilmesi diğer önemli sorunlar arasındadırlar.

Bu sorunlar karşısında, Sadık Ahmet ilk olarak 1985 yılında, Batı Trakya Türklerinin sorunlarını uluslararası kamuoyuna duyurmayı amaçlayan bir imza kampanyası başlattı, ve 8 Ağustos 1986'da bunun üzerine tutuklandı. Engellemelere rağmen, 15.000'e yakın imza toplamayı başarmıştı.

Sonraki yıl, 25 Eylül’de Selanik'te bulunan İnsan Hakları üyelerine Batı Trakya Türklerinin sorunlarını açıklayan bildiriler dağıttı ve dolayısıyla 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Bu karar uluslararası kuruluşların baskıları nedeniyle hala Yunanistan yüksek mahkemesinde temyiz halinde bulunmaktadır.

18 Haziran 1989 genel seçimlerinde Batı Trakya Türklerinden seçilen ilk bağımsız milletvekili oldu, ancak çok sürmeden milletvekili adaylığı iptal edildi. 26 Ocak 1990 tarihinde gerçekleşen bir konuşmasında, Batı Trakya Azınlığı ile "Türk" sıfatını kullanmasından ötürü tutuklandı ve Selanik Dudullu hapishanesinde 2 ay geçirdikten sonra cezasının kalanı paraya çevirilip serbest bırakıldı.

8 Nisan 1990'da ikinci kez bağımsız milletvekili seçilen Sadık Ahmet, Batı Trakya Türklerini temsil eden ilk siyasi parti olan Dostluk, Eşitlik, Barış (DEB) partisini 13 Eylül 1991'de kurup genel başkanlığını üstlendi. Bunun üzerine 1993'de seçim yasasında değişikliğe gidilerek, seçimlere katılan partilere %3'ü geçme zorunluluğu getirildi. Yunanistan nüfüsunun %1.5-2'sini oluşturun Batı Trakya Türk Azınlığı ile DEB'in Meclis'e girmesi böylece engellendi.

Sonraki yıllarda, Yunan makamlarının caydırıcı politikasının devamına rağmen, Sadık Ahmet, ülke içinde ve uluslararası ortamlarda Batı Trakya Türklerinin sorunlarını başarı ile dile getirmeye devam etti. 24 Temmuz 1995'de Lozan Anlaşmasının 72. yıldönümünde şüpheli bir trafik kazası ile hayatını kaybetti. Türkiye'de, özellikle Trakya bölgesinde, birçok okul, yol ve park adını taşımaktadır.

Kazanın üzerindeki sis perdesi hala aydınlatılmamıştır.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.