İBB, İlim Yayma Vakfı inşaatını mühürledi

İBB, Süleymaniye Camii'nin siluetine hançer gibi saplanan İlim Yayma Vakfı'nın yurt inşaatını mühürledi. Bu arada vakıf yetkilileri, fazla çıkan kata ait panalleri söktü.

08 Şubat 2022 Salı 17:02
İBB, İlim Yayma Vakfı inşaatını mühürledi

İBB, İlim Yayma Vakfı inşaatını mühürledi

Süleymaniye Camii'nin siluetini bozduğu gerekçesiyle tartışmalara neden olan inşaat, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından mühürlendi.

İlçe belediyesine verilen 3 günlük sürenin dolduğu belirtilerek inşaat mühürlendi. İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten, "Kurulun onayladığı bir süreç söz konusu ancak dosyayı incelediğimizde projenin imar planı koşullarına uygun olmadığını ve İBB tarafından onaylanmamış bir proje olmadığını gördük. Müdahale etmek zorunda kaldık" dedi.

İBB, Süleymaniye’nin siluetini olumsuz yönde etkileyen yurt inşaatını ilçe belediyesine tanınan sürede resmi işlem yapmaması üzerine mühürledi. Uygulamanın durdurulmaması nedeniyle Yapı Tatil tutanağı düzenleyen İBB ekipleri, inşaat çalışmalarını durdurdu. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Süleymaniye Camii’nin görünümünü etkileyen ve yürürlükteki imar planına aykırı şekilde devam eden inşaatı mühürledi. İBB İmar Müdürü Ramazan Gülten ve İBB Zabıta ekiplerinin gerçekleştirdiği işlem, ilçe belediyesine mevcut uygulamanın durdurulması için verilen sürenin bitiminde gerçekleştirildi. Yapılan işlemle ilgili bilgilendirmede bulunan Ramazan Gülten, imar planı koşullarına uygun olmadığıyla ilgili tespitleri ve projenin İBB tarafından onaylanmamış olması nedeniyle müdahale etmek zorunda kaldıklarını söyledi. 

“İŞLEM YAPILMAZSA YIKMAK DURUMUNDA KALIRIZ”

Fatih Belediyesi’nden bir yazıyla gerekli işlemlerin yapılmasını istediklerini kaydeden Gülten, Büyükşehir Belediyesi Kanunu’ndan gelen yetki ile işlem yapılmaması nedeniyle inşaatı durdurduklarını kaydetti. Sürecin devamıyla ilgili açıklamada bulunan Gülten, “Bundan sonraki süreç encümen kararı alınacak. Encümen bir karar alacak ve ilgililerine bir aylık bir süre vereceğiz. Gerekli yasal koşulların mevzuata uygun hale getirilmesini talep edeceğiz. Yapılmaz ise yıkım kararı almak durumunda kalacağız” dedi.

VERİLEN SÜREDE RESMİ İŞLEM YAPILMADI

İBB, 25 Haziran 2021 tarihinde ruhsat onayı verilen inşaat alanına ait avan projesinin, onaylı olmadığını tespit etti. Tespit üzerine Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü (KUDEB), 3 Şubat 2022’de 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulundan bir yazıyla çalışmanın durdurulmasını istedi. Aynı tarihte İBB İmar Müdürlüğü de Fatih İlçe Belediyesine mevcut uygulamanın durdurulması için yazı yazdı. Resmi yazışmada yapı ruhsatının iptal edilmesi, telafisi mümkün olmayan durumların ortaya çıkmaması için inşai faaliyetin devamına müsaade edilmemesi ve yapılan işlemlere ait bilgi ve belgelerin 3 (üç) gün içerisinde İBB’ye iletilmesi istendi. Resmi işlem yapılmaması halinde de 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu gereği gerekli yasal işlemlerin uygulanacağı hatırlatıldı. 

KORUMA KURULU’NDAN ACİL DURDURMA İSTENDİ

4 Numaralı Koruma Bölge Kuruluna yazılan yazıda ise Ada Avan Projesinin İBB Başkanı tarafından onaylanmadığının, onay süreci tamamlanmadan imalata geçildiğinin, söz konusu yapının UNESCO Dünya ve Mirası alanı içerisindeki Süleymaniye bölgesinde bulunmasının altı çizildi. Bu gerekçelere ek olarak Kentsel Arkeolojik Sit alanında kalması ve Süleymaniye Camisi siluetini, şu anki haliyle olumsuz etkilemesi nedenlerinden dolayı acil durdurma istendi. 

İnşaatın kalıpları söküldü

Bu arada İlim Yayma Vakfı'na ait, Süleymaniye Camii'nin silüetini kapatan inşaatın kalıpları söküldü.

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat'ın Süleymaniye Camii’nin önünde yükselen İlim Yayma Vakfı'na ait binanın inşaatına 2 Şubat'ta tepki göstermesiyle tartışma gündeme gelmişti.

İnşaatın görüntüsünü paylaşan Polat, “Süleymaniye'nin önünde yükselen bu yapı İlim Yayma Vakfı'nın yaptığı yeni binası. Nisan 2019'da dönemin İBB'si projesini yapıyor, koruma kurulundan onaylatıyor ve inşaata başlanıyor. İzinli olsa da Süleymaniye Camii silueti gibi bir hazineye bu yapılan zulümdür. Yapmayın!” diyerek konuyu tartışmaya açmıştı.

Tartışmanın devam etmesiyle İlim Yayma Vakfı açıklama yayınlamış "İstanbul'un ruhunun korunmasıdır Süleymaniye, İstanbul'un ruhudur Süleymaniye'nin silüetinin korunması için üzerimize her türlü fedakarlığı yapmaya hazır olduğumuzu beyan ederiz" demişti.

İnşaat kalıplar söküldü

Fatih Belediye Başkanı yaptığı açıklamada “Yasal bir bina. Ama yasal olması toplumsal kabulü gerektirmez. İlim Yayma Vakfı zaten açıklama yaptı gereğini yapacağız dedi. Yasal hakları olmasına rağmen geri adım atacağını söyledi. Bu binadaki kalıp sistemleri de söküldü" ifadelerini kullandı.

Son Güncelleme: 08.02.2022 23:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.