Silahlı baskında dünya sıralamasında ABD açık ara önde

15 Aralık 2012 Cumartesi 11:24
Silahlı baskında dünya sıralamasında ABD açık ara önde
NEW YORK (CİHAN)- Dünya genelinde silahlı baskın ile katliam yapılan ülkeler listesinde Amerika´nın tartışmaz liderliği devam ediyor. Kayıtlara göre silahlı baskın ile katliam yapma eylemi ilk olarak Almanya´da yaşansa da zamanla en çok kanlı baskın Amerika´da gerçekleşti.

Dünya kayıtlarında silahla ilk toplu katliamı yapan kişi Alman Ernst August Wagner. Wagner, 1913 yılında 13 kişiyi öldürdü. Wagner dışında dünya genelinde bireysel olarak yapılan büyük kanlı katliamlar şöyle:

-1927 yılında Amerikalı Andrew Kehoe bombalı saldırıda eşi ve kendisi ile birlikte 45 kişiyi öldürdü. Bu olay `Bath School felaketi´ diye tarihe kaydedildi.

-1938 yılında Japonya´da Mutsuo Toi isimli saldırgan kılıç ve silahı ile yaptığı katliamla 30 kişiyi öldürdü. Bu olay tarihe `Tsuyama katliamı´ diye geçti.

-1949 senesinde Amerikalı Howard Unruh, New Jersey Eyaleti'nde düzenlediği silahlı baskın ile 13 kişiyi katletti. Bu olay tarihe ``Ölüme Yürüyüş´´ şeklinde yazıldı. Unruh, çıkarıldığı mahkeme de paranoid şizofroni hastası olduğuna karar verildiği için ölümüne kadar (2009) akıl hastanesinde tutuldu.

-1951 yılında Amerikalı Billy Cook, Missouri ve California eyaletinde gerçekleştirdiği baskın ile 6 kişiyi öldürdü. Bu olay `Cook killings´ olarak biliniyor. 1952 yılında Cook idam ile cezalandırıldı.

-1958 yılında Charles Starkweather, henüz 18 yaşında bile olmayan kız arkadaşı Caril Ann Fugate ile birlikte 8 gün içinde 10 kişiyi katletti. Olay kayıtlara `Starkweather/Fug cinayetleri´ diye geçti. Charles 1959 yılında idam edildi. Caril ise 1976 yılına kadar hapis yattı.

-1966 senesinde ABD'de Charles Whitman isimli şahıs Texas eyaletinin Austin şehrindeki üniversiteye düzenlediği silahlı baskın ile 14 kişiyi öldürdü. Olay kayıtlara `Texas Austin katliamı´ olarak kaydedildi ve Whitman ise polis tarafından vurularak öldürüldü.

-1975 yine Amerikalı Freddie Lee Glenn, Colorada eyaletinin Springs şehrinde yaptığı katliamda 5 kişiyi öldürdü. Ölenler arasında ünlü aktör Kelsey Grammer´ın 18 yaşındaki oğlu Karen Grammer de vardı.

-1982 senesinde bu tarihe kadar yapılan en büyük katliam gerçekleştirildi. Güney Kore´de Woo Bum-kon isimli 27 yaşındaki polis memuru, 57 kişiyi öldürürken 35 kişiyi de yaraladı. Sekiz saat süren katliam sonunda Woo intihar ederken, olay `Uireyong katliamı´ olarak kaydedildi.

-1985 yılında ABD'nin Pennsylvania Eyaleti'nin Springfield şehrinde bir alış-veriş merkezine silahlı baskın yapan kadın Sylvia Seegrist, 3 kişiyi katletti. Seegrist hala hapiste cezasını çekiyor.

-1986 senesinde bu defa katliam haberi ABD'nin Oklahoma eyaletinin Edmond şehrinden geldi. Posta memuru olan Patrick Sherrill, 14 kişiyi öldürdü. Olay sonunda intihar eden Sherrill´in yol açtığı olay kayıtlara ` Posta ofisi katliamı´ diye not edildi.

-1986 yılında katliam haberi bu defa Latin Amerika ülkesi olan Kolimbiya´dan geldi. Campo Elias Delgado adlı Vietnam savaşı gazisi kişi 30 kişiyi katletti. Annesini de öldüren Delgado vahşeti `Pozetto katliamı´ diye anılıyor.

-1987 yılında Avustralya´dan Jıulian Knight isimli kişi 7 kişiyi öldürürdü, 19 kişiyi de yaraladı. Olay `Hoddle Sokağı katliam´ı olarak kaydedildi.

-Yine aynı yıl içinde İngiltere´de bu defa Michael Robert Ryan isimli saldırgan 16 kişiyi öldürdü. Ryan, 15 kişi de yaraladı. Yedi saat devam eden olay `Hungerford katliam´ı olarak biliniyor.

-1987 yılının üçüncü katliamı Amerikalı Ronald Gene Simmons tarafından gerçekleştti. Simmons, Arkansas´da önce aile üyesi 14 kişiyi öldürdükten sonra iş yerinden de 2 arkadaşını vurdu. Simmons 1990 yılında iğne ile idam edildi. Olay `Dover katliam´ı olarak anılıyor.

-1989 Fransa´da Christian Dornier, önce kız kardeşini ardından annesini öldürdükten sonra 12 kişiyi daha katletti. Mahkeme Dornier´ı akıl hastanesine gönderirken olay Fransa´da `Luxiol saldırı çılgınlığı´ diye biliniyor.

-Aynı yıl bu defa Amerika´da Joseph Wesbecker Kentucky Eyaleti'nde silahlı baskın ile 8 insanı öldürüp, 12 kişiyi de yaraladıktan sonra son kurşunu kendisi için kullandı. `Standard Gravure baskın´ı olarak anılan olay Louisville şehrinde yaşandı.

-1990, Yeni Zelanda´da David Gray isimli şahıs, 13 kişiyi öldürdü. `Aramoana katliamı´ olarak anılan silahlı baskın olayı tam 34 saat sürdü.

-1991ylında Amerika bu defa işsiz George Hennard kamyoneti ile girdiği lokantada dehşet saçtı. Silahı ile lokantada bulunan insanların üzerine kurşun yağdıran Hennard, 23 kişiyi öldürdü. Saldırıda 20 kişi de yaralandı. `Luby´s katliamı´ olarak bilinen olay sonunda Hennard intihar etti.

-1993 bu defa şiddet California eyaletinde 55 yaşındaki Gian Luigi Ferri´nin akıl dışı hareketi ile yaşandı. Amerika´nın en kalabalık eyaletinde gittiği bir binanın 34 katına çıkan ve burada ofislerinde çalışanlara ateş açan Ferri, 8 kişiyi öldürüp 6 insanı yaraladıktan sonra silahı ile kendini vurdu. `101 California Sokağı saldırısı´ diye anılan bu katliam da Ferri´nin neden böyle bir vahşete kalkıştığı ise hep soru işareti olarak geride kaldı.

-1993 yılında New York´un Long Island yerleşkesinde Colin Ferguson isimli 35 yaşındaki bir kişi 6 insanı silahından çıkan kurşunlarla vurdu. `Long Island Tern Yolu katliamı´ olarak kayıtlara geçen olayda durakta tren bekleyen insanların üzerine ateş açan Ferguson 19 insanı da yaralamıştı.

-1994 yılında İsveç´de Mattias Flink isimli şahıs 7 kişiyi katletti. Polis tarafından canlı yakalanan ve hala hapiste olan Flink´in yaptığı vahşet, `Falun´un cinayetleri´ olarak kaydedildi.

-Aynı yıl bir vahşette Batı Şeriada yaşandı. Yahudi olan Baruch Goldstein isimli kişi Mescid-i Aksa´da ibadet eden Müslümanları taradı. Goldstein´ın silahından çıkan kurşunlarla 29 kişi hayatını kaybetti. Saldırıda onlarca insanı da yaralandı. Goldstein, üzerine ateş açtığı kalabalık tarafından yakalanarak olay yerinde öldürüldü. Batılı kaynaklar bu katliamı `Patrik Mağara katliamı´ diye anarken, İslam alemi bu vahşeti `Mescid-i Aksa katliamı´ olarak not etti.

-1994 senesinde bu defa Çin´de Tian Mingjian isimli kişi, silahlı baskın sonunda 23 insanı öldürdü. `Tian Mindjian olayı´ olarak kayıtlara geçen katliam sonunda polis saldırganı vurarak öldürdü.

-1995 senesinde bu defa katliam haberi Fransa´dan geldi. Eric Borel isimli saldırgan annesini, üvey babası ve kardeşini öldürdükten sonra 12 kişiyi daha katletti. Henüz 16 yaşında olan Borel, kendini vurarak hayatına son verdi.

-1996 İngiltere'da Thomas Hamiton isimli saldırgan bir okula düzenlediği baskın ile çoğunluğu öğrenci olan 17 kişiyi öldürdü. Dublin´de yaşanılan bu olay İngiltere için de bir dönüm noktası oldu ve İngiliz hükümeti sivillerin tabanca edinmesini yasakladı.

-Aynı yıl içinde bir başka vahşette Avustralya´da gerçekleşti. Martin Braynt isimli saldırgan 35 kişiyi öldürdü. Braynt, saldırıda 21 insanı da yaraladıktan sonra özel güvenlik birimlerinin operasyonu ile etkisiz hale getirildi.

-1999 yine Amerika bu defa iki kafadar Eric Harris ile Dylan Klebold, Columbine Lisesi´ne düzenledikleri baskın ile çoğu öğrenci 13 kişi sınıfta öldürdü. Saldırganlar, katliamdan sonra kendilerini vurarak intihar etti.

-2000 yılında İngiltere'de Philip Smith isimli kişi 4 günde 3 kadını öldürdü.

-2001 İsveç'de Friedrich Leibacher isimli şahıs, 15 kişiyi katletti. İsveç parlamentosunu basan saldırgan, burada kendini vurmadan önce 14 kişiyi daha öldürdü.

-2002 yılında Güney Afrika´da Bulelani Vukwana isimli şahıs, kız arkadaşı ile tartıştıktan sonra giriştiği silahlı baskında 11 kişiyi öldürdü. Vukwana silahlı baskında ayrıca 6 kişiyi de yaraladı.

-2002 yılında saldırının ikincisi Almanya'da gerçekleşti. Silahlı ile eğitim gördüğü okula baskın yapan saldırgan 16 insanı öldürdü. Robert Steinhauser(19) isimli kişi son kuruşunu da kendisi için kullandı.

-2002 yılında bu defa iki keskin nişancı Amerika´da dehşet saçtı. John Allen Muhammed ile Lee Boyd Malvo isimli iki kişi suikast silahları ile 10 kişiyi katletti. John Allen isimli katil 2009 yılında idam edilirken Lee Boyd 6 defa ömür boyu hapse mahkum edildi.


-2004 yılında İngiltere'de Daniel Gonzalez isimli katil 4 gün süreyle 4 kişiyi öldürdü.Gonzalez, 2 kişiyi de yaraladı.

- 2005 Amerika'da Jeff Weise isimli katil dedesi ve dedesinin kız arkadaşını öldürdükten sonra bir liseye baskın düzenledi ve 5 öğrenci bir güvenlik görevlisi ile bir öğretmeni öldürdü. Olay `Kırmızı Göl katliamı´ olarak kaydedildi.

-2007 yılında ABD'nin Virginia eyaletinde Seung Hui Cho isimli üniversite öğrencisi tam 32 kişiyi öldürdü. `Viginia Tech katliamı´ olarak da anılan olay sonunda Seung kendini de öldürdü.

-2007 yılında Filandiya´da Pekka-Eric Auvinen isimli 18 yaşındaki genç, 8 kişiyi katletti. Auvinen saldırıda kullandığı otomatik silahı ile kendini de vurdu.

-Amerika´da Virginia Tech olayının şoku atlatılamamış iken bu defa Robert Hawkins isimli saldırgan bir alış-veriş merkezine düzenlediği silahlı baskında 9 insanı öldürdü. 5 kişiyi de yaraladı. Robert Hawkins son kurşunu ile de kendini vurdu.

-2008 yılında Japonya´da Tomohiro Kato isimli kişi kalabalığın içine daldığı kamyoneti ile önce insanları ezdi. Saldırgan ezdiği 7 kişiyi kamyonetinden inerek bıçak ile öldürdü. Kato, ateşli silah kullanmadan yapılan en büyük katliama imza attı.

-2008 yılında Finlandiya´da Matti Juhani Saari isimli kişi 10 insanı öldürdü. Sanat okulu öğrencisi olan 22 yaşındaki Saari, olay sonunda intihar etti.

-2009 yılında Amerika´da Michael McLendon adlı saldırgan 10 kişiyi katletti. 28 yaşındaki saldırgan silahlı baskında tabancanın yanı sıra otomatik silah da kullandı.

- 2009 yılında Almanya´da Tim Kretschmer isimli 17 yaşındaki genç, 15 kişiyi katletti. İki farklı yerde düzenlediği silahlı baskın sonunda Kretschmes polisin teslim ol çağrısına, kafasına kurşun sıkarak cevap verdi.

- 2009 yılında üçüncü olay ise Finlandiya´da yaşandı. İbrahim Shkupoli isimli 43 yaşındaki saldırgan 5 kişiyi katletti. Önce eski kız arkadaşını öldüren ardından bir alış-veriş merkezine giderek burada 4 kişiyi katleden Shkupoli, polisten kaçarak sığındığı apartman dairesinde yaşamına son verdi.

-2010 yılında İngiltere'de Derrick Bird isimli 52 yaşındaki katil farklı kasaba ve köylerde 12 kişiyi vurarak öldürdü. 11 kişiyi de yaralayan Bird 4 saat süren kanlı baskın sonunda intihar etti.

-2010 yılında Aynı yıl içinde bir başka silahlı baskın olayı Slovakya´da meydana geldi. Lubomir Harman isimli şahıs 8 kişiyi öldürürken 17 insanı da yaraladı. Harman, Slovakya tarihinde ilk silahlı baskın yapan kimse olarak kaydedildi.

SİLAHLI BASKINDA SON İKİ YIL ZİRVE YAPTI

Silahlı baskın olayında 2011 ile 2012 yılı zirve yaptı. Son bir buçuk yılda dünya genelinde yaşanılan silahlı baskınlarda toplamda 137 masum insan, bunalım geçiren ve ırkçılık yapan insanların ellerinden çıkan kurşunlarla yaşamını yitirdi.

-2011 yılının ilk katliam haberi Hollanda´dan geldi. Tristan van der Viis isimli saldırgan 7 kişiyi öldürdü, 17 insanı da yaraladı. Viis, alış-veriş mekânına düzenlediği kanlı baskın sonunda intihar etti.

-2011 senesinin ikinci silahlı baskın olayı Amerika´da vuku buldu. Rodrick Dantzler isimli kişi 8 insanı öldürdü. İki farklı mekânda yaptığı silahlı baskında Dantzler, 2 kişiyi de yaraladıktan sonra intihar etti.

-2011 yılında Amerika´da bir başka kanlı baskın olayında ise 7 kişi öldü. Michael Hance isimli saldırgan, polis tarafından vurulup öldürülmeden önce kız arkadaşını da yaralamıştı.

-2011 yılının en kanlı baskını ise Norveç´te yaşandı. Anders Behring Breivik iki farklı yerde düzenliği silahlı ve bombalı saldırıda 77 insanı katletti. Hunharca cinayetini `Avrupa´yı Müslümanlardan kurtarmaya çalıştım´ sözleri ile izah etmeye çalışan ırkçı Breivik´in katlettiği insanların çoğunluğu henüz 18 yaşına bile gelmemiş gençlerdi.

-2011 yılının beşinci silahlı baskının adresi Belçika oldu. Nordine Amrani isimli saldırgan 7 insanı öldürdü, 125 kişiyi ise yaraladı. Amrani, polise teslim olmayarak intihar etti.

-2012 yılının ilk kanlı baskını Fransa´da yaşandı. Hala cevaplanamamış birçok sorunun kaldığı silahlı baskında Muhammed Merah isimli kişinin önce 3 askeri öldürdüğü iddia edildi. Merah, daha sonra bir öğretmen 3 de çocuğu öldürdü. Fransız polisine teslim olan ancak güvenlik güçleri tarafından öldürülen Merry, arkadaşlarına bıraktığı notta kendisini Fransız istihbaratının kullandığını iddia etti.

-2012 yılının ikinci kanlı baskın olayı Amerika´da yaşandı. One L. Goh isimli öğrencinin yaptığı silahlı baskında 7 kişi yaşamını yitirdi. Oikos Üniversitesi´nde yaşanılan kanlı baskında Goh ölü ele geçirildi.

-2012 yılının ücüncü olayı bu defa Amerika´nın Seattle eyaletinde meydana geldi. Ian Stawicki isimli şahıs 5 kişiyi öldürdükten sonra intihar etti.

-20 Haziran, Colorado´nun Aurora şehrinde yaşanan kanlı baskında James Holmes 12 kişiyi öldürdü, 58 insanı ise yaraladı. Holmes kanlı baskın sonunda polis tarafından ele geçirildi.
14 Aralık, Adam Lanza, 20 yaşındaki saldırgan Connecticut eyaletindeki Sandy Hook isimli ilkokula düzenlediği silahlı saldırıda 20´si çocuk 26 kişiyi öldürdü. Saldırgan katliamdan sonra intihar etti.
CİHAN
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.